Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Usuwanie odcisków

Avatar placeholder
20.05.2017 07:19
Usuwanie odcisków
Usuwanie odcisków

Odciski są nam znane również pod określeniem takim jak modzel. Zmiany te charakteryzuje nagromadzenie martwych komórek w obrębie podrażnionej tkanki. Z reguły występują one w obrębie powierzchni stóp, choć czasem defektem tym dotknięte są również inne partie naszego ciała. Jaka jest główna przyczyna powstawania odcisków oraz jak im zapobiec?

1. Dlaczego na stopach tworzą się odciski?

Główną przyczyną powstawania odcisków jest nieodpowiednio dobrane obuwie. Kobiety często kupują buty, które przykładowo są o numer za małe. Robimy to, gdyż dana para obuwia bardzo nam się podoba i nie widzimy innej możliwości niż ich zakup – bez względu na rozmiar.

Ponadto często wybieramy obuwie, które wymusza nienaturalny układ naszej stopy, tj. obcasy. Wskutek noszenia tego rodzaju obuwia zmienia się nacisk na stopę generowany podczas naszego chodzenia. W tym przypadku obciążona zostaje jej przednia część, w obrębie której może dojść do powstania odcisku.

Niewątpliwie noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia na płaskiej podeszwie jest idealną profilaktyką powstawania odcisków. Co więcej, jeżeli jakiś odcisk pojawił się już na powierzchni skóry naszej stopy – zmieniając obuwie, wspomożemy redukcję odcisku przez nas organizm.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

2. Jak usunąć odcisk z powierzchni stopy?

Wiele z nas nie godzi się na zmianę obuwia na te o płaskiej podeszwie i w związku z tym bolesne odciski zlokalizowane na powierzchni stopy nie znikają.

W tym przypadku można udać się do podologa – specjalisty od stóp, który zna się na ich pielęgnacji oraz potrafi rozróżnić rozmaite schorzenia, które dotykają tę partię naszego ciała. W trakcie takiej wizyty podolog wykonuje tzw. pedicure leczniczy dzięki któremu odcisk może zostać całkowicie usunięty bez szkody dla naszego zdrowia.

Inną metodą jest usunięcie odcisku w domu na własną rękę. W tym celu konieczne jest zmiękczenie zrogowaciałej skóry stóp tak, aby odcisk stał się miękki i łatwy do usunięcia.

Do specjalnej miski wsyp odrobinę soli do stóp, a następnie wlej do niej odrobinę ciepłej wody – tak abyś mogła w niej całkowicie zanurzyć stopy. Po upływie 20 minut dokładnie osusz stopy za pomocą ręcznika. Jeżeli odcisk jest niewielki i płytko umiejscowiony – wystarczy, że zastosujesz ostrą tarkę do stóp. Modzel w mgnieniu oka zniknie z powierzchni twojej stopy. Jeżeli jednak jest on dość duży i dosyć głęboko zlokalizowany – niezbędne będą specjalne cążki do usuwania odcisków. Znajdziesz je w wielu drogeriach. Odcisk należy usuwać bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić zdrowej tkanki.Po zabiegu koniecznie unikaj noszenia niewygodnego obuwia

Odpowiednia pielęgnacja skóry stóp oraz dobór odpowiedniego obuwia to idealna metoda zapobiegania powstawaniu odcisków. Pamiętaj, że zdrowie twoich stóp jest bardzo ważne, gdyż to dzięki nim każdego dnia przenosisz się z miejsca na miejsce. Z tego względu obcasy i innego rodzaju mało komfortowe obuwie zakładaj tylko na wyjątkowe okazje.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze