W czym jest magnez – rola magnezu, produkty z magnezem, niedobór magnezu

Magnez jest jednym z najcenniejszych pierwiastków dla naszego zdrowia. Wiele osób cierpi na jego niedobór, co może mieć to poważne konsekwencje. Wielu z nas także nie wie, w czym jest najwięcej magnezu.

1. W czym jest magnez – rola magnezu w organizmie

Magnez w organizmie spełnia szereg zadań. Przede wszystkim razem z wapniem i witaminą D jest składnikiem kości. Stanowi także czynnik wzrostu oraz bierze udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Magnez odgrywa także bardzo ważną rolę w układzie sercowo-naczyniowym. Zapobiega chorobom serca, zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz zmniejsza ciśnienie tętnicze. Odgrywa także ważną funkcję w układzie nerwowym. Stabilizuje jego pracę, działa uspokajająco, zmniejsza nadpobudliwość komórek nerwowych, poprawia pamięć oraz koncentrację a także działa rozkurczowo i rozluźniająco na mięśnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Pestki dyni i kakao są bogatym źródłem magnezu
Pestki dyni i kakao są bogatym źródłem magnezu

2. W czym jest magnez – produkty bogate w magnez

Gdy naszemu organizmowi brakuje magnezu, to zaczynamy chętniej sięgać po słodycze, nasze serce zaczyna szybciej pracować, a mięśnie łapią skurcze. Musimy więc zacząć zwracać uwagę na to, co jadamy, dlatego ważne jest wiedzieć, w czym jest magnez. Na pierwszym miejscu królują pestki dyni, które w 100 gramach posiadają aż 540 mg magnezu. Jedzmy je jak najczęściej, dodawajmy je do musli albo wybierajmy chleb z pestkami dyni. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o zawartość magnezu, plasują się otręby pszenne, a zaraz za nimi kakao. W czym jeszcze znajdziemy magnez, aby dostarczyć go naszemu organizmowi? Migdały zawierają znacznie więcej magnezu niż orzechy włoskie czy laskowe. Także kasza gryczana jest źródłem nie tylko wielu witamin, ale także i magnezu. Czekolada, przez wielu z nas tak bardzo ukochana, również zawiera dużo magnezu. Najwięcej jego zawartości jest w czekoladzie gorzkiej. W jednej tabliczce mieści się 165 mg magnezu. W czym jest jeszcze magnez? Biała fasola, soja także dostarczą naszemu organizmowi magnezu. Jednym z nielicznych owoców w których znajdziemy sporą zawartość magnezu jest banan. W 100 gramach banana znajduje się 33 mg magnezu.

8 produktów bogatych w magnez
8 produktów bogatych w magnez [9 zdjęć]

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest magnez dla naszego zdrowia. Jest istotny ze...

zobacz galerię

3. W czym jest magnez – niedobór magnezu

Skurcze mięśni, drganie powiek, drżenie kończyn, zmęczenie, brak koncentracji oraz problemy ze snem są typowymi objawami niedoboru magnezu. Warto jest więc wiedzieć w czym jest zawarty magnez, aby pewne składniki i produkty włączyć do swojego codziennego jadłospisu. Długotrwały stres, laktacja i ciąża, intensywny wysiłek fizyczny, picie dużej ilości kawy zwiększa ryzyko niedoboru magnezu.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.