W środku kina akcji – biegi survivalowe

Biegi survivalowe to impreza terenowa, podczas której uczestnicy mierzą się nie tylko z kilometrami, ale i przeszkodami. Trasę wyznaczają najczęściej leśne ścieżki, mokradła, piach i błoto. Zdarza się, że trzeba również pokonać potok. Wydaje ci się, że jesteś gotowy na solidny trening? Lubisz przygody, wyzwania oraz emocje – i to nie tylko je oglądać? Twierdzisz, że jesteś twardzielem? Teraz masz szansę sprawdzić się w biegach survivalowych.

O biegach survivalowych

Sama trasa mierzy od kilku do kilkunastu kilometrów. Wśród przeszkód można spodziewać się lin do wspinania, ścianek do pokonania, drutów kolczastych do czołgania itd. Najlepiej, jeśli teren nie jest płaski – tak, by było i z górki, i pod górkę. Liczy się gibkość, siła, wytrzymałość, skoczność i równowaga. Dla wielu istotna jest również szybkość. Jednak część osób nie zaprząta sobie tym głowy. Dla nich liczy się przede wszystkim samo uczestnictwo i pokonanie całej trasy od początku do końca. Dzięki optymalnemu połączeniu wszystkich sprawności motorycznych, można w zwinny sposób poradzić sobie z kolejnymi przeszkodami.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Co warto zrobić przed biegiem?

Do udziału dobrze jest się przygotować, oczywiście trenując. Warto wybierać ćwiczenia wzmacniające, wielostawowe z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Właśnie z takim oporem będzie trzeba zmierzyć się w praktyce. W czasie treningu można skupić się także na poprawieniu wydolności tlenowej i beztlenowej organizmu oraz na zahartowaniu ciała. Jeśli chodzi o strój, lepiej wziąć taki, którego nie będzie szkoda wyrzucić, np. gdy się podrze. Nawet czarna koszulka nie powinna wrócić do domu bez śladu zabrudzenia czy zupełnie sucha.

Miejskie przeszkody

Istnieją także miejskie odmiany biegów survivalowych. Ich uczestnicy wspinają się na kontenery, skaczą przez samochody, czołgają się, przeciskają i pokonują wszelakie przeszkody charakterystyczne dla urbanistycznej scenerii. W każdym przypadku można poczuć się przez chwilę (a nawet nieco dłużej) jak bohater filmu akcji lub członek jednostki specjalnej. I o to w tym wszystkim chodzi. O emocje, przeżycia i wspomnienia, które towarzyszą biegom. To doskonały sposób na rozładowanie energii, a jeśli ta dodatkowo podsycana jest ambicją – na pochwalenie się wynikiem. Tym bardziej, że do trasy często dopuszczone są osoby, które pragną wesprzeć biegnących bliskich.

Kilka imprez organizowanych w Polsce

Imprezy organizowane w Polsce to np. Bieg Katorżnika, Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów, Reebok Spartan Race, Man Expert Survival Race, Hunt Run – polowanie na biegaczy, Runmagedon. Ich przebieg zależy oczywiście od organizatorów. Warto z wyprzedzeniem zdobyć jak najwięcej informacji.

Nowe trendy w sportowym świecie podyktowane są zapotrzebowaniem, które narasta wśród aktywnych pasjonatów. Świeże pomysły generują kolejne wyzwania, nowe rekordy i dużo satysfakcji. Duże zainteresowanie biegami survivalowymi oraz pozytywny wydźwięk, jaki wywołują, motywuje coraz więcej osób do spróbowania swoich sił. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Komentarze (1)
~Antek
~Antek ponad rok temu

Kto biega survivalowo? Przyznam, że to jedna z moich ulubionych form biegania! Uwielbiam się zmęczyć a do tego rozruszać mięśnie na nierównym terenie. Oczywiście później wszystko jest do prania, bo biegam również podczas deszczu. W tym sporcie istotne jest nastawienie na silne zmęczenie oraz motywacja do tego, żeby przbiec jeszcze kilometr, jeszcze dwa. Polecam każdemu, kto poprzez zmęczenie oczyszcza ciało i umysł :-)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety
Gdzie szukać partnera?

Partnerstwo

Partnerstwo

można zorganizować jako wspólne wyjście do kina, restauracji, pubu lub na spacer, co zależy od upodobań partnerów.

Relacje z partnerem

Jak spędzić walentynki, aby były wyjątkowe?

Jak spędzić walentynki, aby były wyjątkowe?

Zamiast kina... Wiele osób twierdzi, ze walentynki są przereklamowane, ale dla niektórych par, szczególnie z długim stażem, ten dzień (...) może być znakomitą okazją aby odświeżyć i na nowo rozpalić atmosferę związku. I nie chodzi tu...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Akcja - Szpik na Szczyt (WIDEO)

#dziejesienazywo: Akcja - Szpik na Szczyt (WIDEO) Odtwórz wideo

W ramach akcji "Szpik na Szczyt", organizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii, pacjenci po przeszczepie, dawcy szpiku i lekarze transplantolodzy (...) zdobyli szczyt Kilimandżaro. Pomysłodawczynią była himalaistka Anna Czerwińska,...