Trwa ładowanie...

Wapno nie pomaga alergikom. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Wapno nie działa w przypadku reakcji alergicznych. Nie zmniejsza obrzęku ani swędzenia. Co więcej, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Udowodnili to polscy specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

1. Powszechny sposób na alergię

Większość Polaków w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej stosuje preparaty ze związkiem wapnia, czyli wapno. To częsta praktyka w przypadku kaszlu, wyprysków i spuchniętej skóry, które pojawiają się po kontakcie z alergenem — zwierzęciem, produktem spożywczym lub proszkiem do prania. Okazuje się, że skuteczność wapna w tych przypadkach jest porównywalna do placebo.

2. Nowe badania

Dowiódł tego zespół lekarzy z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Naukowcy przebadali kilkudziesięciu pacjentów z astmą i alergicznym zapaleniem nosa metodą randomizowaną. Przez trzy dni część z nich otrzymywała preparaty wapnia, część placebo. Wyniki badań pokazały, że skuteczność obu “leków” jest taka sama.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [12 zdjęć]

Na pewno wszyscy słyszeli o alergii na pyłki, zarodniki pleśni czy zwierzęta. A co z alergią na wodę,...

zobacz galerię

3. Wapno szkodzi

Naukowcy nie polecają stosowania wapnia w przypadku reakcji alergicznej nie tylko dlatego, że nie działa. Może ono osłabiać działanie innych leków o działaniu antyalergicznym - blokujących histaminę, która wywołała objawy alergii, np. leków kortykosteroidowych. Wapno obniża ich wchłanianie.

Zobacz także:

W związku z tym, choć wapń jest cennym pierwiastkiem, nie zaleca się go stosować w leczeniu alergii. Nie powinny go też przyjmować osoby zdrowe, bez zdiagnozowanego niedoboru tego składnika mineralnego. Przedawkowany utrudnia bowiem wchłanianie leków i innych minerałów (żelaza i cynku).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.