Trwa ładowanie...

Astma u dorosłych

Astma oskrzelowa to najpopularniejsza choroba układu oddechowego, na którą cierpi około 2 mln osób. Choroba atakuje co piąte dziecko i co dziesiątego dorosłego. Najczęściej są to osoby mieszkające w centrum dużego miasta. Ich pierwsze objawy to napadowa duszność, świszczący oddech i kaszel...

spis treści

1. Objawy astmy

Słowo „astma" z greckiego oznacza „zadyszkę", w Polsce odpowiednikiem tego słowa jest „duszność". Nazwa jest bardzo charakterystyczna dla objawów tego schorzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

 • duszność,
 • brak tchu,
 • kaszel,
 • ucisk w klatce piersiowej,
 • nadreaktywność dróg oddechowych na bodźce: alergeny, dym papierosowy, zimne powietrze,
 • napadowe dolegliwości w nocy lub nad ranem.

Najczęstrzą przyczyną astmy jest alergia, tak właśnie jest w 90% przypadków astmy u dzieci i w 50% przypadków astmy u dorosłych.

2. Leczenie astmy

Chorobę leczy się trudno. Celem leczenia jest zmniejszenie objawów astmy, przywrócenie prawidłowej czynności płuc i zapobieganie zaostrzeniom choroby. Osoby chore na astmę przyjmują leki dwa razy dziennie, są to zazwyczaj sterydy wziewne. Prawidłowa terapia powinna sprawić, że chory odzyska aktywność fizyczną i poprawi jakość swojego życia.

Zalecenia dla chorych na astmę:

 • zrezygnować z mieszkania razem ze zwierzętami domowymi lub bardzo często dbać o ich higienę,
 • wystrzegać się wilgoci i chronić przed pleśnią,
 • unikać obszarów stale zadymionych,
 • znać okresy pylenia roślin, aby wiedzieć co i kiedy może spowodować napad astmy,
 • unikanie zakażeń dróg oddechowych.

Astmatycy powinni pamiętać, że tylko unikanie czynnika drażniącego może całkowicie uwolnić ich od napadów choroby.

3. Leczenie astmy u dorosłych

Niestety leczenie astmy u dorosłych nie przynosi takiej skuteczności jak leczenie tej choroby u dzieci. Skuteczność leków podawanych dzieciom jest po prostu gorsza. Astma u dorosłych przebiega ciężej niż u dzieci. Zazwyczaj jest to choroba przewlekła, którą zwalcza się lekami przeciwleukotrienowymi. Napady duszności leczy się przez podanie leków wziewnych, które rozszerzają oskrzela. Ciężki napad astmatyczny leczy się ciągłą inhalacją lekiem rozszerzającym oskrzela. Niektórym pacjentom potrzeba jest tlenoterapia.

Leczenie astmy u dorosłego powinno być związane z edukacją chorego. Pacjent powinien wiedzieć podstawowe rzeczy o swojej chorobie i unikać czynników, które powodują napady. Chory musi stale sprawdzać swoją wydolność oddechową, aby umiał rozpoznać nasilenie dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza