Sposób na alergię
W pierwszym okresie po rozpoznaniu alergii należy wystrzegać się czynników uczulających. Niestety w miarę trwania choroby liczba szkodliwych czynników wzrasta. Dlatego w leczeniu alergii często trzeba sięgać po środki farmakologiczne.
1. Odczulanie w alergii
Popularną metodą walki z alergią jest odczulanie, czyli immunoterapia swoista, która polega na wprowadzeniu pod skórę substancji wywołujących alergię u pacjenta. Istnieją także inne szczepionki podawane nie tylko podskórnie, ale także podjęzykowo, doustnie czy dospojówkowo. Pod wpływem tego działania w organizmie wytwarza się tolerancja na alergeny. Po kontakcie z nimi nie występują już żadne reakcje alergiczne. Ten typ leczenie trwa od 3 do 5 lat. Po upływie roku alergia ustępuje w 50%, a po zakończeniu kuracji w 80-90%, co mimo wszystko nie zwalnia od zażywania leków. Najlepiej przeprowadzić odczulanie w początkowej fazie alergii. Nie można się odczulić na każdy rodzaj alergii. Zabiegowi nie podlegają alergie pokarmowe czy uczulenia na leki. Alergia na sierść zwierząt i na wełnę również nie podlega odczulaniu. Odczuleniu nie podlegają dzieci, które nie skończyły 5 lat, starsze osoby i alergicy cierpiący na różne uczulenia. Należy pamiętać, że odczulanie nie uwalnia całkowicie od podatności na alergię. Odczulony pacjent może nabyć skłonność do innego alergenu.
1.1. Odczulanie a zdrowie
Odczulanie to sposób na alergię polegający na stopniowym narażeniu organizmu na szkodliwy alergen. Zbyt długi kontakt z substancją uczulającą albo źle prowadzona terapia prowadzi do różnych reakcji – najgroźniejszą jest wstrząs anafilaktyczny. Objawy alergiczne przy odczulaniu pojawiają się najczęściej u dzieci, są to przeważnie zmiany w okolicach miejsc, do których podawano alergeny. Skutkami ubocznymi są zawroty głowy, bóle brzucha, świąd, nudności i czasem omdlenie.
2. Szczepionki w alergii
Przeciw alergenom stosuje się szczepionki, które podawane są doustnie. Gdy trafią do jelita cienkiego, pobudzają komórki układu immunologicznego, które znajdują się w jego błonie śluzowej. Stamtąd rozprowadzane są do całego organizmu.
3. Leczenie farmakologiczne alergii
Istnieje wiele leków, które zmniejszają alergię i usuwają jej objawy. Nie ma jednak takich, które całkowicie potrafią wyleczyć z alergii. Preparaty należy stosować regularnie, a pierwsze efekty ich działania obserwuje się dopiero po kilku dniach.
Wyróżnia się kilka rodzajów leków przeciwalergicznych. Na przykład niektóre z nich zapobiegają powstawaniu objawów alergii (leki przeciwhistaminowe). Dzięki nim nie pojawia się obrzęk błon śluzowych, swędzenie czy pokrzywka. Niestety leki te mogą powodować senność. Inne preparaty (glikokosrtykosteriody) hamują aktywność komórek zapalnych i zmniejszają przepuszczalność naczyń. Można stosować je donosowo (alergiczny nieżyt nosa). Cierpiący na astmę wdychają te leki, a osoby mające problemy ze skórą używają kremów i maści. Dla astmatyków i osób z dolegliwościami oddechowymi poleca się leki powodujące rozluźnienie mięśni gładkich oskrzeli, odkurczenie naczyń i zmniejszenie obrzęku błon śluzowych. Sposób leczenia alergii jest indywidualny, zależy od jej typu i predyspozycji alergicznych chorego. Im jest bardziej podatny na uczulenia, tym trudniej mu walczyć z chorobą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.