Trwa ładowanie...

Przyczyny bólu brzucha

Avatar placeholder
31.05.2023 14:53
Przyczyny bólu brzucha
Przyczyny bólu brzucha (123RF)

Ból brzucha bardzo często wywołany jest błędem dietetycznym lub [atruciem pokarmowym. W tym przypadku wystarczy zażyć odpowiedni lek rozkurczowy, nawodnić organizm i wyeliminować szkodliwy produkt z codziennej diety. Leczenie bardziej zaawansowane wymagane jest, gdy ból brzucha ma inne przyczyny.

spis treści

1. Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym

Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym jet ostry, ale przemijający. Czasami towarzyszą mu krótkotrwałe wymioty i biegunka. Poza tym nie stwierdzono występowania innych objawów.

2. Zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe należy do najczęstszej przyczyny wywołującej ból brzucha. Jak w przypadku błędu dietetycznego, ból jest ostry i krótkotrwały. Towarzyszą mu biegunka, wymioty i dodatkowo gorączka. Ból żołądka pojawia się godzinę lub dwie po posiłku. Przy zatruciu pokarmowym należy przyjmować dużo płynów i nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

3. Schorzenie układu pokarmowego

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Alarmujący jest ostry ból brzucha, który pojawia się niespodziewanie, jest bardzo silny i można go zlokalizować w konkretnym miejscu. Przyczyny tego typu bólu to najczęściej schorzenia układu pokarmowego. Ostry ból brzucha może świadczyć, że nasz organizm toczy choroba zagrażająca życiu. Konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie właściwego leczenia. Ból brzucha czy żołądka jest więc sygnałem ostrzegawczym informującym, że w organizmie dzieje się coś złego.

4. Zapalenie błony śluzowej żołądka

Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołuje bóle lokalizowane w lewej i środkowej części brzucha, które promieniują aż do kręgosłupa. Nasilenie i rodzaj bólu ulegają zmianie wraz z rozwojem choroby. Zapalenie błony śluzowej żołądka jest przyczyną pojawienia się smolistych stolców i objawów dyspeptycznych, np. uczucia pełności, wzdęć, nudności, odbijania się, zgagi. Żeby poprawnie zdiagnozować chorobę, lekarz musi wykonać badanie endoskopowe.

Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka prowadzi do nasilenia bólu i krwistych wymiotów. W konsekwencji dochodzi do perforacji wrzodu. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurga.

5. Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki charakteryzują ostre i nagłe bóle brzucha, męczące wymioty, gorączka oraz przekrwienie w okolicy pępka. Leczenie wymaga pobytu w szpitalu, przestrzegania ścisłej diety i zastosowania żywienia dojelitowego. Zapalenie trzustki najczęściej jest spowodowane przez alkohol, kamicę żółciową lub uraz. Podczas pobytu w szpitalu, chory dostaje leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Przewlekłe zapalenie trzustki rozwija się powoli. Ból brzucha pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu posiłku. Jeżeli trzustkę zaatakował rak, wówczas pojawia się bezbolesna żółtaczka i ból brzucha.

6. Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do chorób zapalnych jelit. Objawia się silnym bólem brzucha. Jej leczenie opiera się na długotrwałym podawaniu środków farmakologicznych, a w skrajnych potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Chora wątroba i przewody żółciowe wywołują ból przypominający kolkę i umiejscowiony po prawej stronie pod żebrami. Inne objawy tej choroby to żółtaczka, obrzęki, hepatomegalia, gorączka.

7. Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Chorobę tą charakteryzuje ból w prawej stronie, który promieniuje pod prawą łopatkę. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty oraz gorączka. Podczas leczenia ważne jest zachowanie odpowiedniej diety, nawadnianie organizmu oraz przyjmowanie antybiotyków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból brzucha w okolicy pępka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze