Przyczyny bólu brzucha
Ból brzucha bardzo często wywołany jest błędem dietetycznym lub [atruciem pokarmowym. W tym przypadku wystarczy zażyć odpowiedni lek rozkurczowy, nawodnić organizm i wyeliminować szkodliwy produkt z codziennej diety. Leczenie bardziej zaawansowane wymagane jest, gdy ból brzucha ma inne przyczyny.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
- 1. Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym
- 2. Zatrucie pokarmowe
- 3. Schorzenie układu pokarmowego
- 4. Zapalenie błony śluzowej żołądka
- 5. Zapalenie trzustki
- 6. Choroba Leśniowskiego-Crohna
- 7. Zapalenie pęcherzyka żółciowego
1. Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym
Ból brzucha wywołany błędem dietetycznym jet ostry, ale przemijający. Czasami towarzyszą mu krótkotrwałe wymioty i biegunka. Poza tym nie stwierdzono występowania innych objawów.
2. Zatrucie pokarmowe
Zatrucie pokarmowe należy do najczęstszej przyczyny wywołującej ból brzucha. Jak w przypadku błędu dietetycznego, ból jest ostry i krótkotrwały. Towarzyszą mu biegunka, wymioty i dodatkowo gorączka. Ból żołądka pojawia się godzinę lub dwie po posiłku. Przy zatruciu pokarmowym należy przyjmować dużo płynów i nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
3. Schorzenie układu pokarmowego
Alarmujący jest ostry ból brzucha, który pojawia się niespodziewanie, jest bardzo silny i można go zlokalizować w konkretnym miejscu. Przyczyny tego typu bólu to najczęściej schorzenia układu pokarmowego. Ostry ból brzucha może świadczyć, że nasz organizm toczy choroba zagrażająca życiu. Konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie właściwego leczenia. Ból brzucha czy żołądka jest więc sygnałem ostrzegawczym informującym, że w organizmie dzieje się coś złego.
4. Zapalenie błony śluzowej żołądka
Zapalenie błony śluzowej żołądka wywołuje bóle lokalizowane w lewej i środkowej części brzucha, które promieniują aż do kręgosłupa. Nasilenie i rodzaj bólu ulegają zmianie wraz z rozwojem choroby. Zapalenie błony śluzowej żołądka jest przyczyną pojawienia się smolistych stolców i objawów dyspeptycznych, np. uczucia pełności, wzdęć, nudności, odbijania się, zgagi. Żeby poprawnie zdiagnozować chorobę, lekarz musi wykonać badanie endoskopowe. Nieleczone zapalenie błony śluzowej żołądka prowadzi do nasilenia bólu i krwistych wymiotów. W konsekwencji dochodzi do perforacji wrzodu. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurga.
5. Zapalenie trzustki
Zapalenie trzustki charakteryzują ostre i nagłe bóle brzucha, męczące wymioty, gorączka oraz przekrwienie w okolicy pępka. Leczenie wymaga pobytu w szpitalu, przestrzegania ścisłej diety i zastosowania żywienia dojelitowego. Zapalenie trzustki najczęściej jest spowodowane przez alkohol, kamicę żółciową lub uraz. Podczas pobytu w szpitalu, chory dostaje leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Przewlekłe zapalenie trzustki rozwija się powoli. Ból brzucha pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu posiłku. Jeżeli trzustkę zaatakował rak, wówczas pojawia się bezbolesna żółtaczka i ból brzucha.
6. Choroba Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do chorób zapalnych jelit. Objawia się silnym bólem brzucha. Jej leczenie opiera się na długotrwałym podawaniu środków farmakologicznych, a w skrajnych potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Chora wątroba i przewody żółciowe wywołują ból przypominający kolkę i umiejscowiony po prawej stronie pod żebrami. Inne objawy tej choroby to żółtaczka, obrzęki, hepatomegalia, gorączka.
7. Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Chorobę tą charakteryzuje ból w prawej stronie, który promieniuje pod prawą łopatkę. Dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty oraz gorączka. Podczas leczenia ważne jest zachowanie odpowiedniej diety, nawadnianie organizmu oraz przyjmowanie antybiotyków.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.