Wariant Omikron. Są zalecenia Polskiej Akademii Nauk
Choć wykryto go po raz pierwszy niewiele ponad dwa tygodnie temu, już został uznany przez WHO za wariant budzący niepokój, podobnie jak warianty Alfa, Beta czy Delta. Omikron jest obecnie przedmiotem dyskusji naukowców z całego świata. Polska Akademia Nauk wydała zalecenia związane z nowym mutantem.
1. "Nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój"
Polska Akademia Nauk powołała w 2019 roku interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19, który w swoich szeregach ma uznanych badaczy. Choć wiadomość o nowym wariancie koronawirusa niedawno obiegła świat, eksperci ds. COVID-19 już wydali zalecenia związane z nowym potencjalnym zagrożeniem.
"Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. W przypadku wcześniejszych wariantów występowały zazwyczaj pojedyncze z tych zmian, a i tak wiązano je z rosnącą zdolnością do przenoszenia się między ludźmi oraz unikania przed odpowiedzią immunologiczną organizmu" – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie PAN.
Eksperci tłumaczą w nim, dlaczego Omikron może być groźny. Zdaniem naukowców niepokojące jest to, że w krótkim czasie – w ciągu kilku dni – wyparł wariant Delta w RPA, stając się wariantem dominującym.
2. Zalecenia PAN
Badacze podkreślają, że na ten moment nie sposób realnie oszacować ryzyka związanego z wariantem Omikron, ponieważ już w przeszłości pojawiały się warianty – Gamma czy Lambda – które nie stały się dominującymi mimo początkowych obaw.
Niemniej, to co jest zdaniem ekspertów istotne, to szybka reakcja: "już teraz należy przygotować się na zagrożenie, co w razie konieczności pozwoli na szybkie podjęcie zdecydowanych działań".
Co zalecają eksperci z komisji PAN?
- osoby, które dotychczas się nie zaszczepiły, powinny zrobić to jak najszybciej,
- ci, którzy są uprawnieni do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki, nie powinni tego odkładać na później – badacze podkreślają, że powszechne szczepienia zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się nowych wariantów,
- wracając z innego kraju, należy pamiętać o wykonaniu testu na obecność wirusa SARS-CoV-2,
- należy pamiętać o stosowaniu zasad dystansu i zakładaniu maseczki,
- wietrzenie pomieszczeń.
3. Europa podjęła działania
Widać wyraźnie, że decydenci krajów europejskich i naukowcy starają się zminimalizować potencjalne ryzyko związane z szerzeniem się nowego wariantu.
Mutant wydostał się z Afryki i dotarł do Europy, potwierdzono go także w Australii (łącznie 115 potwierdzonych przypadków na całym świecie). W związku z tym wiele krajów zdecydowało się na radykalny krok.
Rząd Wielkiej Brytanii wprowadził nakaz wykonania testu PCR przez podróżnych przybywających do UK i izolację do czasu uzyskania wyniku testu, podobne zalecenia wydała Szwajcaria. We Francji podjęto decyzję, że każdy – w tym zaszczepieni – muszą pozostać na kwarantannie po kontakcie z osobą zakażoną SARS-CoV-2.
Izrael zamyka się dla cudzoziemców na najbliższe 14 dni, a Niemcy rozważają wprowadzenie restrykcji dla niezaszczepionych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.