Trwa ładowanie...

Wciąż masz zgagę? Uważaj, narażasz się na uszkodzenia przełyku i raka

Avatar placeholder
12.12.2023 14:13
Kiedy zgaga powinna zaniepokoić? Zwróć uwagę na towarzyszące jej dolegliwości
Kiedy zgaga powinna zaniepokoić? Zwróć uwagę na towarzyszące jej dolegliwości (Getty Images)

Zgaga to częsty problem, który objawia się paleniem w przełyku. Dolegliwość zwykle jest nieszkodliwa i ustępuje w ciągu kilku godzin. Czasami jednak może wskazywać na poważniejszą chorobę. Kiedy więc skonsultować się z lekarzem?

spis treści

1. Częste pieczenie w gardle

Zgaga najczęściej wynika z przejedzenia lub spożycia określonych pokarmów. Kiedy kwas żołądkowy przedostaje się do przełyku, powoduje podrażnienia i nieprzyjemne odczucie palenia w gardle.

Bywa jednak, że zgaga pojawia się w związku z innymi dolegliwościami, które wymagają konsultacji z lekarzem. Na jakie choroby może wskazywać i kiedy powinniśmy udać się do specjalisty?

Choroba wrzodowa może zostać pomylona ze zgagą. Kwas w przewodzie pokarmowym może doprowadzić do powstania bolesnej rany, a towarzyszące temu objawy często mylone są właśnie ze zgagą.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Symptomy wskazujące na wrzody obejmują także nudności, wymioty, palący ból w przełyku i krew w stolcu. Leczenie najczęściej obejmuje środki łagodzące objawy oraz wspomaganie leczenia wrzodów.

2. Zgaga czy poważniejsze dolegliwości?

Okazuje się, że zawał serca także można pomylić ze zgagą. Obydwie dolegliwości powodują bóle w klatce piersiowej, ale problemom z serce towarzyszy również ucisk, przyspieszone bicie serca, niestrawność i nudności.

Do głównych objawów zgagi zalicza się palący ból w klatce piersiowej, gorzki posmak w ustach i pieczenie w gardle. U wielu osób ból nasila się podczas leżenia.

Regularna zgaga może być objawem przepukliny rozworu przełykowego, która często występuje u osób po 50. roku życia. W niektórych przypadkach dolegliwość wymaga leczenia lub interwencji chirurgicznej.

Nieleczona zgaga może spowodować długotrwałe uszkodzenie przełyku, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem raka przełyku. Uszkodzenie tkanki pod wpływem kwasu żołądkowego może też prowadzić do nowotworów krtani.

Choć zgaga nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, może znacząco pogorszyć jego jakość i doprowadzić do choroby przednowotworowej atakującej błonę śluzową przełyku.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze