Weekend w Wenecji

Weekend we dwoje to niezbyt długi czas, żeby zwiedzić ciekawe miejsce i pobyć ze sobą sam na sam. Warto jednak organizować wspólne weekendowe wypady, żeby odpocząć, naładować akumulatory na następne dni i „ocieplić” relacje partnerskie. Wyjazd z ukochaną osobą to niezapomniane chwile. By wspólny urlop był udany i satysfakcjonujący dla obydwu stron, warto go wcześniej zaplanować. Jeśli stać was na większy wydatek, dobrym pomysłem na weekend we dwoje może być włoska Wenecja.

1. Gdzie spędzić weekend?

Jeśli pragniesz spędzić romantyczny weekend dla zakochanych, wspólny wyjazd warto wcześniej przemyśleć i przedyskutować. Chyba że wypad ma być niespodzianką dla drugiej osoby. Wtedy jednak także warto wziąć pod uwagę preferencje i gusta partnera/partnerki. Jedni bowiem wolą zaszyć się w cichych ustroniach, drudzy z kolei – czują się dobrze w tłocznych i chętnie odwiedzanych przez turystów zabytkowych miastach. Aby wspólny wyjazd na weekend był niezapomnianym i miłym przeżyciem dla dwojga, należy uwzględniać wzajemne potrzeby.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Na początku przemyśl, gdzie pojechać na weekend. Może jest jakieś miejsce, o zobaczeniu którego marzy twoja „połówka” – morskie plaże, górskie szlaki, domek nad brzegiem jeziora czy zachód słońca nad rzeką. Każdy wybór może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli będzie zaplanowany w szczegółach i dostosowany do waszych możliwości finansowych. Jeśli stać was na większy wydatek, możecie pokusić się o wyjazd za granicę. Gdzie spędzić weekend we dwoje romantycznie i nastrojowo? Na przykład w Wenecji.

2. Co warto zobaczyć w Wenecji?

 • Bazylika św. Marka (Basilica San Marco) – przepiękny i niezwykle oryginalny zabytek sakralny, w którym znajdują się szczątki św. Marka Ewangelisty (patrona miasta) oraz cenne dzieła sztuki Wschodu. Kościół św. Marka stanowi unikalny w skali Włoch przykład architektury bizantyjskiej.
 • Plac św. Marka (Piazza San Marco) – znajduje się w najstarszej części Wenecji i jest najbardziej znanym placem tego miasta. Ma niezwykłą kompozycję i architekturę.
 • Pałac Dożów (Palazzo Ducale) – dawna siedziba władz miejskich i rezydencja Dożów jest perełką architektoniczną miasta. Budowla pochodzi z 814 roku i jest utrzymana w stylu weneckiego gotyku. Pałacowi towarzyszą arkadowe loggie oraz renesansowy dziedziniec.
 • Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) – należy do najbardziej znanych zabytków miasta. Nazwa mostu nawiązuje do faktu, iż swego czasu prowadzono nim skazańców do więzienia. Właśnie na moście mieli ostatnią okazję, by spojrzeć na miasto i westchnąć na myśl o utracie wolności. Według legendy, pocałunek pary na Moście Westchnień to zapowiedź szybkiego wesela.
 • Wieża Zegarowa (Torre dell'Orologio) – jeden z najbardziej znanych zabytków Wenecji. Oprócz godzin zegar na Wieży wskazuje m.in. fazy księżyca i pory roku.
 • Dzwonnica św. Marka (Campanilla) – wznosi się na wysokość 98,6 metrów. Pierwsza wieża pochodziła z IX wieku, obecna została wybudowana w 1912 roku. Spełnia funkcje wieży strzelniczej, wiatrowskazu, latarni morskiej oraz dzwonnicy. Z Dzwonnicy widać jak na dłoni wszystkie budynki miasta i ani jednego kanału.
 • Most Rialto (Ponte di Rialto) – najstarszy most w Wenecji, masywny i imponujący.
 • Kanał Grande (Canale Grande) – najsłynniejszy kanał Wenecji. Pochodzi z XV wieku i łączy Kanał św. Marka z wenecką laguną.
 • Wenecka bazylika mniejsza (Santa Maria della Salute) – została zbudowana jako wotum dziękczynne po zakończeniu epidemii dżumy w początkach XVII wieku. W tym pięknym barokowym kościele umieszczono obrazy Tycjana i Jacopo Tintoretto.

3. Darmowe atrakcje turystyczne Wenecji

Darmowe zwiedzanie Wenecji nie jest proste, ale możliwe. Wprawdzie trzeba zrezygnować z części atrakcji tego miasta, np. z przejazdu gondolą, jednak piesze wędrówki i długie spacery wśród kanałów też mają swój niepowtarzalny urok. Już sam pobyt w Wenecji jest wielką przygodą i dostarcza niezapomnianych wrażeń. To naprawdę świetny pomysł na weekend we dwoje. Co możesz zwiedzić i zobaczyć bez wydawania fortuny na bilety?

 • Urbanistyka miasta – piękno architektoniczne Wenecji można podziwiać za darmo. Miasto tysiąca wysp i kilometrów kanałów położone na skraju otwartego morza jest fascynujące.
 • Kanały weneckie – jest ich w mieście około stu pięćdziesięciu i częściowo zastępują ulice. Zwiedzanie Wenecji bez spaceru wzdłuż kanałów nie ma sensu.
 • Zabytki: Plac św. Marka, Bazylika św. Marka, Santa Maria della Salute, kościół San Vidal, kościół Santa Maria dei Carmini z obrazami malowanymi przez Lorenzo Lotto, Most Westchnień, Most Rialto, Most Bosych (Ponte degli Scalzi), dawne getto żydowskie, Muzeum Muzyki.
 • Targowiska: warzywny targ Erberia, specjalizujący się w owocach morza i rybach targ Pesheria.

Festiwale i wydarzenia w Wenecji, których nie można opuścić:

 • wenecki karnawał – najbardziej znane wydarzenie związane z tym miastem,
 • Wenecki Festiwal Filmowy – doroczna impreza o ugruntowanej pozycji w świecie kinematografii przyciąga za każdym razem gwiazdy światowego formatu i turystów z całego świata, odbywa się na przełomie sierpnia i września,
 • biennale sztuki współczesnej – jeden z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej na świecie, odbywa się w mieście co dwa lata – niestety, wstęp do głównych galerii jest płatny, ale całe przedsięwzięcie związane jest z mnóstwem darmowych imprez towarzyszących,
 • Festiwal San Marco – uroczyste obchody święta patrona miasta, odbywają się pod koniec kwietnia.

Weekend we dwoje w Wenecji to naprawdę romantyczne chwile. Warto przespacerować się w świetle zachodzącego słońca uliczkami biegnącymi wzdłuż weneckich kanałów lub przepłynąć się gondolą. Takie wspomnienia zachowacie na pewno w pamięci na długi czas.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy