Trwa ładowanie...

WHO wie, kto zaraża koronawirusem. "Epidemia się zmienia"

 Maria Krasicka
19.08.2020 14:26
Młodzi są głównymi nosicielami koronawirusa
Młodzi są głównymi nosicielami koronawirusa (Getty Images)

SARS-Cov-2 jest stosunkowo nowym wirusem. Naukowcy cały czas obserwują, jak się zachowuje, rozprzestrzenia i jak się go zwalcza. Ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła, że koronawirus się zmienia.

1. Epidemia koronawirusa się zmienia

Podczas konferencji prasowej dyrektor regionalny WHO na Zachodnim Pacyfiku, Takeshi Kasai, powiedział, że musimy się przygotować na to, że koronawirus może rozprzestrzeniać się w inny sposób. Eskpert przytoczył dane, które wyraźnie pokazują, że na całym świecie rośnie odsetek zarażonych młodych ludzi (20, 30 i 40-latków). Mogą oni sobie nie zdawać sprawy z tego, że są zarażeni i stanowią realne zagrożenie dla seniorów i osób osłabionych innymi chorobami.

"Epidemia się zmienia. Napędzają ją młodzi ludzie" - powiedział Takeshi Kasai, dyrektor regionalny WHO na Zachodnim Pacyfiku.

Na potwierdzenie tych słów mamy najnowsze doniesienia z Włoch, gdzie średnia wieku osób zakażonych koronawirusem spadła do 35 lat - jak donosi krajowy Instytut Zdrowia. Przypomnijmy, że zimą, na początku epidemii, średnia ta wynosiła 60 lat.

Zobacz film: "Koronawirus. Prof. Krzysztof Simon o rozporządzeniu ministra zdrowia z 28 kwietnia 2020 r. (Dz.U. poz. 775)"

WHO i lekarze apelują do młodych, by nie narażali swoich rodziców i dziadków nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Tegoroczne wakacje pokazały, że Polacy nie czują strachu przed wirusem. Wielu młodych ludzi nie stosuje się do zasad zachowania dystasu społecznego. Dowodem na to mogą być zdjęcia z plaż w nadmorskich kurortach i wzrost zachorowań odnotowany po weselach.

Jednak nie tylko Polacy ignorują zagrożenie. W Wuhan, mieście, z którego wyszedł koronawirus, ludzie już całkowicie zapomnieli o środkach ostrożności. Ostatnie zdjęcia pokazują, jak setki mieszkańców świetnie się bawi podczas imprezy w miejscowym parku wodnym. Tłum nie przestrzegał żadnych zasad reżimu sanitarnego.

2. Dane epidemii

SARS-Cov-2 na całym świecie zainfekował ponad 22 mln ludzi. Na COVID-19 zmarło prawie 800 tysięcy osób. Największe żniwo epidemia zbiera w Stanach Zjednoczonych (ok. 170 tys.) i w Ameryce Południowej (ok. 160 tys.). W wielu krajach po zniesieniu obostrzeń problem powrócił i odnotowuje się ponowny wzrost zachorowań.

Nasi południowi sąsiedzi, Czesi, podwoili statystyki. Słowacki rząd natomiast ostrzega przed podróżami do Polski, ponieważ podobno to przyczyniło się najbardziej do wzrostu zachorowań.

Australia wprowadziła stan klęski w Wiktorii. Wróciły wszystkie obostrzenia i ogłoszono godzinę policyjną między 20. a 5. rano.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze