Wpływ blizn na życie

Każdy z nas na pewno ma jakieś blizny na swoim ciele. „Nazbieraliśmy” ich szczególnie dużo w okresie dzieciństwa. Czy pamiętacie zainteresowanie kolegów i koleżanek blizną po szczepionce? Z pewnością wielu czytelników odpowie, że tak. Są jednak blizny, wobec których nie jesteśmy obojętni, nawet po latach. Zmieniają one wygląd, ale wpływają również na wiele innych sfer życia.

Co to jest blizna?

Blizna to zmiana, która powstała na naszym ciele. Jest efektem skaleczeń, urazów, cięć operacyjnych, poparzeń, które sięgnęły głębszych warstw skóry. Czy wiecie, w jaki sposób powstaje?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 • Na początku jest rana lub inne uszkodzenie skóry.
 • Rana zaczyna się goić.
 • Odbudowuje się system naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia, tworzy się tkanka łączna – zastępcza, nazywana również ziarninującą, nie ma mieszków włosowych, nie wydziela łoju ani potu.
 • Na tkance powstaje warstwa skóry.

Blizny mogą być mniejsze (czasem nawet niewidoczne) lub większe (np. po cesarskim cięciu). Niestety, zmiana ta pozostaje na skórze do końca życia.

Jak blizny wpływają na nasze życie?

Blizny, szczególnie te duże, najczęściej przypominają o jakimś nieprzyjemnym wydarzeniu z naszego życia. Za każdym razem, gdy na nie patrzymy, wracamy na chwilę do wydarzeń, które ją spowodowały. Dlatego tak trudno z nimi żyć na co dzień. Jeśli znajdują się w jakimś widocznym miejscu, to dodatkowo prowokują spojrzenia ludzi. Szczególnie trudne do zaakceptowania są blizny na twarzy, ponieważ mogą zupełnie zmienić jej wygląd.

Blizny są bardzo częstym źródłem kompleksów. Przez nie czujemy się mniej atrakcyjni od innych. Za tym idzie wycofanie się z kontaktów towarzyskich, a szczególnie relacji damsko-męskich. To jednak nie wszystko. Mogą być także przyczyną depresji, problemów ze snem, niepokoju.

W jaki sposób można pozbyć się blizn?

Wiele osób marzy, aby całkowicie pozbyć się szpecącej blizny ze swojego ciała. Czy to możliwe? Okazuje się, że nie. Możemy jedynie poddać się leczeniu, które sprawi, że nie będzie ona bardzo widoczna.

Istnieje wiele sposobów leczenia blizn. Oto niektóre z nich:

 • peeling chemiczny – ta metoda jest dość bolesna; w zabieg jest wpisane ryzyko powstania nowych blizn; skóra po takim peelingu dosyć długo się goi,
 • zabiegi laserowe – nie wystarczy jeden, potrzeba kilku wizyt w gabinecie,
 • kuracja sterydami – polega na wstrzykiwaniu sterydów w zmienionym miejscu,
 • operacja plastyczna – stosowana przy rozległych zmianach skórnych,
 • mikrodermabrazja – usuwanie martwego naskórka, nie pomaga przy większych bliznach,
 • dermabrazja – usuwanie warstwy skóry; zabieg, po którym trzeba więcej czasu na dojście do siebie; aby osiągnąć oczekiwany efekt, wystarczy umówić się na jedno spotkanie, jednak zdarzają się komplikacje, mogą np. pojawić się nowe blizny.

Koszty leczenia blizn wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zabiegi są wykonywane w gabinetach dermatologicznych i klinikach medycyny estetycznej.

Nieestetyczne blizny przeszkadzają ci w normalnym funkcjonowaniu? Porozmawiaj o tym na naszym forum.

 

Komentarze (1)
~Malina
~Malina 5 miesięcy temu

Czemu autor nie wspomina o mniej kosztownych metodach? Czasami wystarczą maści i żele. Teraz na rynku jest tego pełno. Ja korzystałam z Contractubexu, miałam małą bliznę i po kilku miesiącach regularnego stosowania jestem zadowolona z efektu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Problemy
Problemy

Długość życia

Długość życia

Za 450 euro możemy poddać sie testowi, który określi biologiczny wiek naszego organizmu i oszacuje, ile czasu nam zostało.

Problemy

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

Nigdy się nie poddawaj! Trzy historie, które udowadniają, że nigdy nie należy się poddawać. Natalia, Jerzy i Piotr codziennie boją się o swoje zdrowie i to nie ze względu na to, że są sportowcami i często działają w trudnych warunkach. Każda z tych osób...

Problemy

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

o skomentowanie danych 74-letnia Maria Dudziak. - Co miesiąc dostaję 880,45 zł - to minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mam problemy (...) połowa (44 proc.) osób powyżej 60. roku życia deklaruje, że nie wystarcza...

Problemy

Zaburzenia snu

dnia, powodując spadek samopoczucia. Problemy ze snem Każdy chce się wysypiać, bo zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia (...) Morfeusza) oraz bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu); zaburzenia snu w przebiegu schorzeń...

Problemy

Emocje

ludzie mają problemy z ich odczytywaniem, rozumieniem i komunikacją. Nastrój, afekty, namiętności i sentymenty przeciwstawia się rozumowi (...) "; myślenie pozytywne zamiast negatywnego - problemy z emocjami znikną,...

Problemy

Anonimowe wyznania

Anonimowe wyznania

Muzyk Alan Donohoe i projektant Steven Parker, zainspirowani ideą reżysera Alaina de Botton o cyfrowej „ścianie płaczu", zainstalowali elektroniczne tablice wyznań, gdzie ludzie mogą anonimowo umieszczać wpisy dotyczące kwestii, które ich nurtują. Pomysł...

Problemy

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

energetyzujących może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Problemy ze snem Bezsenność nie musi oznaczać choroby pod warunkiem (...) są to problemy ze strony układu pokarmowego - kłopoty z wypróżnianiem, zaburzenia...