Trwa ładowanie...

Wracają z Hiszpanii z chorobą. Dotknęła już setki turystów

Avatar placeholder
08.11.2023 14:43
Niebezpieczna choroba rozprzestrzenia się w Europie. Odnotowano niepokojący wzrost przypadków
Niebezpieczna choroba rozprzestrzenia się w Europie. Odnotowano niepokojący wzrost przypadków (East News, Getty Images)

Kolejna niebezpieczna choroba rozprzestrzenia się w eropejskich krajach. Tym razem jednak nie jest to COVID, a kryptosporydioza. Choroba zaatakowała turystów przebywających w hiszpańskim kurorcie Salou. Liczba przypadków zauważalnie wzrosła też w Wielkiej Brytanii.

spis treści

1. Jak się objawia kryptosporydioza?

Kryptosporydioza jest infekcją pasożytniczą spowodowaną przez pasożyty z rodzaju Cryptosporidium. Najczęściej występującymi gatunkami chorobotwórczymi u ludzi są C. parvum i C. hominis.

Główną drogą infekcji jest skażona woda i rekreacyjne źródła, jak baseny publiczne i parki wodne. Pierwotniaki są odporne na powszechnie stosowane środki chemiczne do czyszczenia, jak chlopr, więc nawet dobrze utrzymane obiekty mogą stanowić zagrożenie.

Zobacz film: "Komary przyniosą choroby. Powód: globalne ocieplenie"

Kryptosporydiozą można zarazić się też przez skażoną żywność lub od zainfekowanej osoby. Najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze oraz pacjenci z upośledzonym układem odpornościowym.

Pierwsze objawy choroby zaczynają się od 2 do 10 dni po kontakcie z pasożytami. Wśród symptomów wymienia się obfitą i wodnistą biegunkę.

Dodatkowe objawy mogą obejmować skurcze żołądka, nudności, wymioty i gorączkę. U wrażliwych osób choroba może utrzymywać się dłużej. W czasie infekcji przede wszystkim należy pamiętać o nawadnianiu.

U większości osób kryptosporydioza minie samoistnie, choć trwająca miesiąc biegunka może okazać się wyniszczająca. Istnieje lek przeciwpasożytniczy o nazwie nitazoksanid, ale dana osoba nawet po przyjęciu go nadal może zarażać.

2. Wzrost przypadków w Hiszpanii i na Wyspach

Liczba przypadków kryptosporydiozy często wzrasta pod koniec lata, kiedy urlopowicze wracają z podróży zagranicznych. Najnowszy raport pokazuje jednak trzykrotny wzrost zachorowań na terenie Wielkiej Brytanii.

Epidemia na Wyspach może być konsekwencją urlopu spędzonego w Hiszpanii. Krajowy Ośrodek Epidemiologii w Madrycie w bieżącym roku odnotował ponad 3 tys. infekcji, z czego 120 osób wymagało hospitalizacji.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że w ciągu ostatnich tygodni w Wielkiej Brytanii kryptosporydioza została wykryta u ponad 600 osób, które podróżowały do Hiszpanii. Według władz jednym ze źródeł zakażeń kryptosporydiozą są obiekty w Salou w Katalonii. W Polsce od początku roku wykryto 50 przypadków.

Podczas wypoczynku w zagrożonych krajach zaleca się unikanie basenów oraz parków wodnych, jeśli jakość wody budzi zastrzeżenia. Należy również unikać wody z kranu i kostek lodu pochodzących z wątpliwych źródeł.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze