Wrotkarstwo
Wrotkarstwo to aktywność fizyczna uprawiana dla rekreacji, szybkiego transportu w inne miejsce lub dla poprawiania kondycji i utrzymania zgrabnej sylwetki. Jazda na wrotkach była popularna w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Mimo iż obecnie wiele osób zamieniło wrotki na rolki, niektórzy nadal są zafascynowani taką formą spędzania wolnego czasu. Wrotkarstwo to sport, który może uprawiać każdy bez względu na wiek.
1. Dyscypliny wrotkarskie
Jazda na wrotkach ma swój początek w latach sześćdziesiątych, kiedy to belgijski wynalazca Joesph Merlin wpadł na pomysł stworzenia sportowych butów na metalowych kółkach. W 1863 roku James Leonard Plimpton zaprojektował klasyczny wzór wrotek. Nauka jazdy na wrotkach zdobyła mnóstwo fanów trochę później, dzięki nowym technologiom, które sprawiły, że wrotki były wygodniejsze i tańsze. W latach dziewięćdziesiątych wrotki straciły swoją popularność z powodu rozpowszechnienia butów z czterema kółkami w linii prostej, czyli rolek.
Ta aktywność fizyczna to nie tylko forma rekreacji czy sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, lecz także popularna dyscyplina sportowa. Wyróżnia się między innymi wrotkarstwo szybkie, artystyczne i agresywne. Wrotkarstwo artystyczne wykorzystuje figury, które wymagają od zawodnika dużej kontroli i dokładności, zawiera elementy choreograficzne oraz takie czynności jak skakanie, obroty i inne elementy, które niejednokrotnie zachwycają publiczność. Jest to dyscyplina sportowa, która może być uprawiana pojedynczo, w duecie lub w zespole, zazwyczaj czteroosobowym.
Wrotkarstwo szybkie przypomina inną dyscyplinę – łyżwiarstwo szybkie. Wyróżnia się dwie odmiany tego rodzaju wrotkarstwa, różniące się przede wszystkim używanym sprzętem. Fani mają wielką nadzieję, że ta forma zostanie uznana jako sport olimpijski. Wrotkarstwo agresywne wykorzystuje sprzęt o znacznie mniejszych kółkach i opiera się na tzw. trickach (grindy, skoki).
2. Rodzaje wrotek
Różne rodzaje wrotkarstwa korzystają z innych odmian wrotek. Tradycyjne wrotkarstwo jest rozpoznawane dzięki klasycznemu wzorowi wrotek o typowym kształcie i czterech kółkach – dwóch na przodzie i dwóch z tyłu. Taki model jest używany w celach rekreacyjnych. Sprzęt do wrotkarstwa artystycznego charakteryzuje się większą wysokością buta, by zapewnić sportowcowi lepszą stabilność kostki podczas podskoków czy innych elementów choreografii. Wrotkarstwo szybkie korzysta z wrotek bardziej odsłaniających kostkę, aby zwiększyć prędkość i płynność ruchów. Wrotki do jazdy agresywnej są bardziej sztywne i mocniejsze, a dwa środkowe koła są często wymienione na mniejsze plastikowe lub gumowe kółka.
Ocenia się, że taka forma aktywności pozwala na spalenie od 350 do nawet 600 kcal na godzinę. Zatem jest to dobry, bo jednocześnie przyjemny sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jazda na wrotkach aktywuje niemal wszystkie partie mięśni i dotlenia każdą komórkę w organizmie. Skuteczność takiego treningu może być porównana z joggingiem. Jednak okazuje się, że ryzyko nabawienia się kontuzji, na przykład stawów, jest mniejsze niż przy bieganiu. Dlatego warto posiadać co najmniej jedną parę wrotek i jak najczęściej z nich korzystać.