Niesamowicie wspiera jelita. Zatrzymuje rozwój Helicobacter pylori
Często widzimy tę piękną roślinę w parkach i ogrodach. Jest ceniona nie tylko za względu na walory estetyczne, ale również za właściwości lecznicze. Mowa o magnolii lekarskiej, która znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i branży kosmetycznej. Otóż przyczynia się do prawidłowej pracy układu trawiennego i korzystnie wpływa na samopoczucie.
1. Roślina o wielu właściwościach
Kora magnolii jest najczęściej wykorzystywanym surowcem zielarskim stosowanym w medycynie. Zawiera składniki aktywne takie jak olejek eteryczny z monoterpenami, polifenole, pochodne ligandu – honokiol i magnolol, alkaloidy, magnolozyd A i garbniki. Badania wykazały również obecność takich substancji jak magnolozyd i metylohonokiol.
Magnolia lekarska, ze względu na swój unikalny skład chemiczny, posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Ma działanie relaksujące i odprężające, wspomaga proces zasypiania i poprawia jakość snu. Ponadto, przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz reguluje metabolizm węglowodanów i tłuszczów.
Roślina działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, co pomaga wyciszyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Rozkurcza także oskrzela, łagodzi duszności wywołane przez alergię i ogranicza objawy alergicznego nieżytu nosa.
Dodatkowo substancje zawarte w korze magnolii mają działanie:
- przeciwutleniające,
- przeciwmiażdżycowe,
- przeciwbakteryjne (zatrzymują rozwój Helicobacter pylori, która wywołuje chorobę wrzodową),
- przeciwzapalne (powiązane z hamowaniem produkcji prostaglandyny PGE2 oraz składnika P),
- neuroprotekcyjne (spowalniają procesy zapalne w centralnym układzie nerwowym),
- przeciwzakrzepowe,
- antynowotworowe.
2. Właściwości kwiatów magnolii
W przeszłości kwiaty magnolii były używane w leczeniu na cukrzycy, depresji, problemów ze snem i różne dolegliwosci bólowe. Obecnie, ekstrakty z tych kwiatów są składnikiem suplementów diety poprawiających nastrój i zmniejszających stres. Wspomagają utrzymanie dobrego samopoczucia, redukują irytację, napięcie i wyczerpanie psychiczne.
Wyciągi z magnolii stanowią roślinne leki, które są znane z właściwości przeciwlękowych. Stosowanie ich na co dzień może poprawiać samopoczucie oraz zmniejszać częstotliwość występowania zaburzeń lękowych. Magnolia lekarska może również przynieść korzyści w walce z depresją.
Wyciągi z kwiatów lub kory magnolii są również często wykorzystywane w kosmetyce. Wchodzą w skład niektórych produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień oraz cery trądzikowej. Ekstrakty hamują rozwój Propionibacterium acnes, który odpowiada za pojawienie się trądziku, a honokiol ogranicza powstawanie zmian trądzikowych.
3. Środki ostrożności
Suplementy mogą zawierać różne stężenia ekstraktów z magnolii lekarskiej. Przy stosowaniu tych preparatów, niezbędne jest przestrzeganie instrukcji załączonej przez producenta. Jest to istotne, bowiem wysokie dawki tego składnika mogą być szkodliwe dla komórek nerwowych.
Podczas korzystania z ekstraktów z kwiatów magnolii, ważne jest przestrzeganie środków bezpieczeństwa. Należy mieć na uwadze, że produkt ten może zwiększać efekty uspokajające benzodiazepin oraz niektórych antykoagulantów, a także leków roślinnych i ziół o działaniu uspokajającym.
Ze stosowaniem ekstraktów z magnolii związane jest ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Skutkiem ubocznym może być reakcja alergiczna, ale także zawroty i bóle głowy. Z suplementacji powinni zrezygować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.