Wygląd piersi. Czy zmienia się wraz z wiekiem?

Wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem kobiety, zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w jej ciele w czasie ciąży, po porodzie oraz w okresie menopauzy.

Wielkość piersi oraz ich kształt są w dużej mierze uzależnione od czynników genetycznych, ale także sposobu żywienia oraz stylu życia. Niekiedy zmiany w wyglądzie mogą być związane z różnymi schorzeniami dotyczącymi zarówno skóry, jak i tkanki gruczołowej.

Polecane wideo:

Zmiany wyglądu piersi związane z wiekiem

Na początek warto prześledzić zmiany, jakim podlegają piersi od momentu rozpoczęcia dojrzewania, aż do okresu wygasania czynności hormonalnej kobiety.

Piersi w okresie dojrzewania

U niemowląt oraz u małych dzieci piersi są płaskie. Wraz z początkiem dojrzewania dochodzi do niewielkiego rozrostu tkanki tłuszczowej oraz przewodów mlecznych w okolicy brodawki sutkowej.

Ta część kobiecego ciała nieco uwypuklona. Dalszy rozwój tkanki gruczołowej powoduje stopniowe powiększanie się piersi. U nastolatek piersi często mają wygląd stożka, dopiero później przybierają pełniejszy kształt.

Początkowy rozwój piersi jest uzależniony od rosnącego poziomu estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego w organizmie nastolatki. Estrogeny sprzyjają zwiększeniu liczby przewodów mlecznych, ale także ilości tkanki gruczołowej w okolicy sutków.

Kiedy przychodzi czas pierwszej miesiączki, rośnie poziom innego istotnego hormonu płciowego progesteronu. Progesteron odpowiedzialny jest za rozwój gruczołów mlecznych, czyli dalsze różnicowanie się tkanki piersi.

W przeciwieństwie do estrogenów, progesteron nie zwiększa istotnie objętości piersi. Proces wzrostu oraz kształtowania się piersi trwa około 3-5 lat, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. U niektórych dziewcząt okres ten może trwać nawet do 10 lat.

Ciąża i karmienie piersią a wygląd piersi

W trakcie ciąży w wyniku zachodzących w organizmie burzy hormonów dochodzi do istotnych zmian dotyczących wyglądu oraz kształtu piersi. W związku z rozrostem przewodów oraz gruczołów mlecznych, objętość piersi ulega zwiększeniu, co czasami może wiązać się z ich większą wrażliwością lub bolesnością.

Brodawki sutkowe stają się ciemniejsze, a to znak wzmożonej produkcji pigmentu – melaniny. Większe piersi utrzymują się przez cały okres karmienia. Po zakończeniu, ich wygląd ulega kolejnym przemianom. Zmniejsza się objętość tkanki gruczołowej, a to w praktyce oznacza konieczność wymiany biustonoszy na mniejsze.

Menopauza a wygląd piersi

Wygasanie czynności hormonalnej jajników sprawia, że w piersiach zwiększa się zawartość tkanki tłuszczowej w stosunku do gruczołowej, co może doprowadzić do zmian w kształcie. Procesy związane ze zmianami hormonalnymi wpływają na osłabienie mięśni i więzadeł, sprawiając, że piersi obniżają się i stają się obwisłe.

Zmiany skórne na piersiach

Zmiany pojawiające się na skórze piersi mogą wynikać zarówno z chorób skóry, jak i zmian toczących się w tkankach.

Na skórze mogą pojawiać się te wynikające z zakażenia skóry (np. zapalenie mieszków włosowych, związane z grzybicą), uczulenia (grudki lub swędzące bąble). W tej okolicy mogą umiejscawiać się także zmiany nowotworowe, np. w przebiegu czerniaka lub raka skóry.

Objawem zaawansowanego raka piersi jest tzw. skórka pomarańczowa, spowodowana zaczopowaniem drobnych naczyń limfatycznych przez komórki nowotworowe.

Dochodzi do miejscowego obrzęku z widocznymi drobnymi wciągnięciami skóry, co przypomina skórkę pomarańczy. W przebiegu zaawansowanego raka piersi może pojawić się także naciek skóry piersi lub owrzodzenie.

Zaczerwienienie może być wynikiem zapalenia, częstej przypadłości kobiet karmiących piersią, ale także, w rzadkich przypadkach – raka zapalnego piersi. Dochodzi wówczas do obrzęku, zaczerwienienia oraz wzrostu ucieplenia skóry piersi.

Zmiany wielkości piersi

Niewielka dysproporcja rozmiaru piersi jest częstym zjawiskiem u nastolatek i młodych kobiet.

U niektórych rozmiary piersi mogą różnić się nawet o jedną miseczkę. Są jednak sytuacje, w których dysproporcje mogą mieć podłoże patologiczne. W zespole Polanda, rzadkim schorzeniu wad wrodzonych pojawia się dysproporcja wynikająca z jednostronnego niedorozwoju mięśnia piersiowego, piersi lub brodawki sutkowej.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania lekarskiego oraz badania USG, a leczenie polega na chirurgicznej rekonstrukcji klatki piersiowej. Należy także wspomnieć o powiększeniu lub zniekształceniu jednej z piersi w przebiegu zaawansowanego raka piersi.

Podsumowując, wygląd piersi jest nie tylko kwestią estetyczną, ale także może świadczyć o toczącej się chorobie. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na dokładne obejrzenie skóry piersi jako elementu samobadania. Ważna jest ocena wielkości, zmian skórnych oraz ewentualnych zmian kształtu piersi.

Lek. med. Agnieszka Barchnicka, 2 miesiące temu

Pielęgnacja piersi

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wygląd piersi. Czy zmienia się wraz z wiekiem?
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

brak seksu

~UrszulaJ • ostatni post około miesiąca temu

2
Artykuły Wygląd piersi. Czy zmienia się wraz z wiekiem?
Cera dojrzała

Zachowanie urody

Zachowanie urody

ciałem. Nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces, który prędzej czy później dogoni nas. Zanim (...) starzenia się skóry. Aby zachować młody wygląd, warto ograniczyć...

Medycyna estetyczna

Nowości w medycynie estetycznej

Nowości w medycynie estetycznej

z takich metod jest np. powiększanie piersi za pomocą kwasu hialuronowego. Kształt chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej nieustannie się zmienia

Oziębłość płciowa

Gdy ona nie chce

Gdy ona nie chce

jest jednak sprawą indywidualną i często zmienia się ona wraz z wiekiem czy nawiązywaniem relacji. Nie ulega wątpliwości, że zarówno kobiety

Czerniak złośliwy

Wycinanie znamion

Wycinanie znamion

, jeśli przebarwienie na skórze zwiększa się, pogrubia lub zmienia swój wygląd, a także jeśli wokół zmiany skórnej lub w jej obrębie pojawia się stan zapalny

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

Zadbaj o odpowiednią postawę ciała W przypadku kobiet garbiących się obserwuje się szybko postępujący spadek jędrności piersi. Prawidłowa postawa (...) piersi, a tym samym zapobiega ich opadaniu. Warto jednak zadbać...

Profilaktyka raka piersi

Skuteczna profilaktyka raka piersi

Skuteczna profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Rozwój nowoczesnej medycyny pozwolił znacznie zwiększyć liczbę (...) całkowitych wyleczeń i znacznie przedłużył życie kobiet, które zachorowały na...

Manicure i pedicure

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?

Co paznokcie mówią o twoim zdrowiu?

Paznokcie wyznacznikiem zdrowia Wygląd paznokci zdradza, w jakiej kondycji jest cały organizm. Może wskazywać na niedobory substancji odżywczych (...) : wiek (pionowe fałdy to odpowiednik zmarszczek na paznokciach).Co...

Relacje z przyjaciółmi

Old-schoolowe zwyczaje, które powinniśmy kultywować

Old-schoolowe zwyczaje, które powinniśmy kultywować

Dostrzeganie wewnętrznego piękna Gdy poznajmy daną osobę, jej wygląd fizyczny przestaje mieć znaczenie - zaczynamy dostrzegać wnętrze człowieka (...) je wraz z bliską osobą.Dotrzymywanie obietnic Zaangażuj się i dotrzymuj...