Wygląd piersi

Wygląd piersi zmienia się wraz z wiekiem kobiety, zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w jej ciele w czasie ciąży, po porodzie oraz w okresie menopauzy. Wielkość piersi oraz ich kształt są w dużej mierze uzależnione od czynników genetycznych, ale także sposobu żywienia oraz stylu życia. Niekiedy zmiany w wyglądzie piersi mogą być związane z różnymi schorzeniami dotyczącymi zarówno skóry, jak i tkanki gruczołowej.

Polecane wideo:

1. Zmiany wyglądu piersi związane z wiekiem

Na początek warto prześledzić zmiany, jakim podlegają piersi od momentu rozpoczęcia dojrzewania, aż do okresu wygasania czynności hormonalnej kobiety.

1.1. Piersi w okresie dojrzewania

U niemowląt oraz u małych dzieci piersi są płaskie. Wraz z początkiem dojrzewania dochodzi do niewielkiego rozrostu tkanki tłuszczowej oraz przewodów mlecznych w okolicy brodawki sutkowej. Brodawka sutkowa jest nieco uwypuklona. Dalszy rozwój tkanki gruczołowej powoduje stopniowe powiększanie się piersi. U nastolatek piersi często mają wygląd stożka, dopiero później przybierają pełniejszy kształt. Początkowy rozwój piersi jest uzależniony od rosnącego poziomu estrogenu, żeńskiego hormonu płciowego w organizmie nastolatki. Estrogeny sprzyjają zwiększeniu liczby przewodów mlecznych, ale także ilości tkanki gruczołowej w okolicy sutków.

Czytaj także:Kiedy przychodzi czas pierwszej miesiączki, rośnie poziom innego istotnego hormonu płciowego  progesteronu. Progesteron odpowiedzialny jest za rozwój gruczołów mlecznych, czyli dalsze różnicowanie się tkanki piersi. W przeciwieństwie do estrogenów, progesteron nie zwiększa istotnie objętości piersi.

Proces wzrostu oraz kształtowania się piersi trwa około 3-5 lat, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. U niektórych dziewcząt okres ten może trwać nawet do 10 lat.

1.2. Ciąża i karmienie piersią a wygląd piersi

Karmienie piersią dziecka

Badania dowodzą, że lepiej karmić mlekiem matki niż mlekiem modyfikowanym. Aby zapewnić dziecku optymalny wzrost i rozwój, należy karmić dziecko...

W trakcie ciąży w wyniku zachodzących w organizmie zmian hormonalnych dochodzi do istotnych zmian dotyczących wyglądu oraz kształtu piersi. W związku z rozrostem przewodów mlecznych oraz gruczołów mlecznych, objętość piersi ulega zwiększeniu, co czasami może wiązać się z ich większą tkliwością lub bolesnością. Brodawki sutkowe stają się ciemniejsze, co jest związane ze wzmożoną produkcją pigmentu – melaniny. Zwiększona wielkość piersi utrzymuje się przez cały okres karmienia piersią . Po zakończeniu karmieniu, wygląd piersi ulega kolejnym przemianom. Zmniejsza się objętość tkanki gruczołowej, co oznacza zmniejszenie wielkości piersi.

1.3. Menopauza a wygląd piersi

Wygasanie czynności hormonalnej jajników sprawia, że w piersiach zwiększa się zawartość tkanki tłuszczowej w stosunku do tkanki gruczołowej, co może doprowadzić do zmian w kształcie piersi. Procesy związane ze zmianami hormonalnymi wpływają na osłabienie mięśni i więzadeł, sprawiając, że piersi obniżają się i stają się obwisłe.

2. Zmiany skórne na piersiach

Zmiany pojawiające się na skórze piersi mogą wynikać zarówno z chorób skóry, jak i zmian toczących się w tkance piersi.

Na skórze piersi mogą pojawiać się zmiany wynikające z zakażenia skóry (np. zapalenie mieszków włosowych, zmiany związane z grzybicą), uczulenia (grudki lub swędzące bąble). W tej okolicy mogą umiejscawiać się także zmiany nowotworowe, np. w przebiegu czerniaka lub raka skóry.

Objawem zaawansowanego raka piersi jest tzw. skórka pomarańczowa, spowodowana zaczopowaniem drobnych naczyń limfatycznych przez komórki nowotworowe. Dochodzi do miejscowego obrzęku skóry z widocznymi drobnymi wciągnięciami skóry, co przypomina skórkę pomarańczy. W przebiegu zaawansowanego raka piersi może pojawić się także naciek skóry piersi lub owrzodzenie.

Zaczerwienienie skóry piersi może być wynikiem zapalenia piersi, częstej przypadłości kobiet karmiących piersią, ale także, w rzadkich przypadkach – raka zapalnego piersi. Dochodzi do obrzęku, zaczerwienienia oraz wzrostu ucieplenia skóry piersi.

3. Zmiany wielkości piersi

Niewielka dysproporcja rozmiaru piersi jest częstym zjawiskiem u nastolatek i młodych kobiet. U niektórych kobiet rozmiary piersi mogą różnić się nawet o jedną miseczkę. Są jednak sytuacje, w których różnice w wielkości piersi mogą mieć podłoże patologiczne. W zespole Polanda, rzadkim zespole wad wrodzonych pojawia się dysproporcja wynikająca z jednostronnego niedorozwoju mięśnia piersiowego, piersi lub brodawki sutkowej. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania lekarskiego oraz badania USG, a leczenie polega na chirurgicznej rekonstrukcji klatki piersiowej.

Należy także wspomnieć o powiększeniu lub zniekształceniu jednej z piersi w przebiegu zaawansowanego raka piersi.

Podsumowując, wygląd piersi jest nie tylko kwestią estetyczną, ale także może świadczyć o toczącej się chorobie. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na dokładne obejrzenie skóry piersi jako elementu samobadania. Ważna jest ocena wielkości, zmian skórnych oraz ewentualnych zmian kształtu piersi.

Lekarz Agnieszka Barchnicka, ponad rok temu

Pielęgnacja piersi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wygląd piersi
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wygląd piersi
Stymulacja piersi

Kobiece piersi

Kobiece piersi

podniecenia kobiety wygląd piersi ulega zmianie. Sutki mogą się wydłużyć nawet o 1 cm, piersi stają się twarde i sprawiają wrażenie większych. Napięcie (...) Piersi od wieku były inspiracją...

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

Zadbaj o odpowiednią postawę ciała W przypadku kobiet garbiących się obserwuje się szybko postępujący spadek jędrności piersi. Prawidłowa postawa (...) piersi, a tym samym zapobiega ich opadaniu. Warto jednak zadbać...

Medycyna naturalna

Galangal - właściwości i zastosowanie

Galangal - właściwości i zastosowanie

Gdzie można kupić galangal? Swoim wyglądem przypomina imbir. Niestety, chociaż w Polsce był już kiedyś popularny za sprawą Tatarów, nadal (...) się w niej składnik o nazwie flavonol galangin blokuje rozwój komórek raka piersi....

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Energooszczędne mieszkanie

Energooszczędne mieszkanie

Ekologiczne mieszkanie W dzisiejszych czasach, szukając dla siebie mieszkania, zwraca się uwagę nie tylko na jego wygląd i lokalizację, ale również na energooszczędność.

Cera wrażliwa

Buteleczka olejku jojoba

Buteleczka olejku jojoba

Kremy do pielęgnacji cery wrażliwej powinny zawierać w swoim składzie olejek jojoba, ponieważ przywraca on gładki wygląd.

Typ cery

Dłonie kobiet

Dłonie kobiet

Piękne dłonie to wizytówka każdej kobiety. Warto zatem o nie zadbać, by jak najdłużej zachowały jędrność i młody wygląd.

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby