Trwa ładowanie...

Wypalasz paczkę papierosów dziennie. Nawet, jeśli nie palisz

Avatar placeholder
28.08.2019 16:13
Zanieczyszczone powietrze jest równie szkodliwe dla płuc jak papierosy
Zanieczyszczone powietrze jest równie szkodliwe dla płuc jak papierosy (123rf)

Najnowsze badanie amerykańskich naukowców dowodzi, że ilość zanieczyszczeń, jakie wdychamy każdego dnia, mieszkając w mieście, odpowiada jednej paczce papierosów. Oznacza to, że nawet będąc wolnym od tytoniowego nałogu, jesteśmy narażeni na choroby, które wcześniej zarezerwowane były głównie dla palaczy.

1. Sześć miast, wiele zanieczyszczeń

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a rozwojem rozedmy płuc. W tym celu przebadali 7071 osób w wieku od 45 do 84 lat. Badani byli mieszkańcami amerykańskich metropolii: Chicago, Los Angeles, Nowego Jorku, Winston-Salem, St. Paul i Baltimore. Obserwacje były prowadzone w latach 2000-2018.

Naukowcy wykorzystali analizę zawartości zanieczyszczeń w miastach, w tym stężenie ozonu, pyłów zawieszonych, tlenku azotu i węgla oraz dane z wieloetnicznego badania miażdżycy tętnic MESA. Badanie wykazało, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza w otoczeniu było istotnie związane ze zwiększoną rozedmą płuc. Co więcej, choroba rozwijała się w tempie tak szybkim jak u osoby wypalającej dziennie paczkę papierosów.

2. Rozedma płuc nie tylko u palaczy

Rozedma płuc to choroba polegająca na nieprawidłowym powiększeniu pęcherzyków płucnych, utracie przez nie elastyczności i pękaniu ścianek. Pęcherzyki nadmiernie wypełniają się powietrzem, co powoduje problemy z krążeniem płucnym i obciąża serce, mogąc prowadzić nawet do jego niewydolności. Płuca tracą sprężystość. Powstają w nich puste przestrzenie wypełnione powietrzem, które łączą się w pęcherze rozedmowe. Dochodzi do nieodwracalnej zmiany struktury płuc.

Zobacz film: "Opłakany stan powietrza w Polsce. Prezes NIK podsumował wyniki kontroli"
Zanieczyszczenie powietrza
Zanieczyszczenie powietrza

Wpływ związków chemicznych na czystość środowiska jest decydujący. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć

zobacz galerię

Rozedma płuc powoduje kaszel, zadyszkę, duszności, utratę wagi, osłabienie mięśni i problemy z oddychaniem. Jest chorobą nieuleczalną. Leczenie może jedynie zmniejszyć objawy i zapobiec powstawaniu kolejnych zmian chorobowych, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Najczęstsza przyczyna rozedmy płuc to palenie papierosów. Przyczynia się do niej również zanieczyszczone środowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze