Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wypełnianie ust

Avatar placeholder
13.04.2017 11:54
Wypełnianie ust
Wypełnianie ust

Usta są jedną z najważniejszych części ciała, nadających charakter twarzy. Kształt warg powinien współgrać z wielkością nosa, wydatnością policzków, kształtem oczu, brwi i brody. Młode, pełne usta są symbolem piękna i gwarancją oszałamiającego uśmiechu. Wraz z wiekiem wargi tracą miękkość i objętość, a na ich powierzchni mogą pojawić się poziome zmarszczki. Wypełnianie i powiększanie ust pomoże ci odzyskać lub osiągnąć efekt pełnych warg, które nadadzą twarzy zmysłowy urok.

1. Metody powiększania ust

Do zabiegu wypełniania ust kwalifikowane są osoby dojrzałe, cieszące się dobrym zdrowiem fizycznym i mające naturalnie cienkie usta lub wargi, na których widać efekty procesu starzenia się skóry, a także ci zainteresowani pozyskaniem pełnych ust. Powstanie blizn lub wcześniejsze operacje plastyczne warg również kwalifikują do zabiegu wypełniania ust.

Do najczęstszych technik wypełniania ust zaliczamy:

  • implanty ust,
  • wstrzykiwanie wypełniaczy,
  • przeszczep tkanki tłuszczowej.
Zobacz film: "Poprawianie skutków nieudanych operacji plastycznych"

Każda z tych metod powiększania warg zapewnia różną trwałość zabiegu i niesie ze sobą ryzyko wystąpienia komplikacji. Zanim zdecydujesz się na wszczepienie silikonowego implantu, przeszczep tkanki tłuszczowej do ust lub wypełniacz w strzykawce, skonsultuj się z wyspecjalizowanym chirurgiem, który pomoże ci dobrać idealną metodę nadania ustom pożądanego kształtu.

2. Wypełniacze do ust w strzykawce

Jedną z najbezpieczniejszych metod powiększania ust jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego i wypełniaczy kolagenowych, które zapewniają efekt pełnych ust na 12 miesięcy. Rezultaty otrzymane dzięki wstrzykiwaniu wypełniaczy są jedynie tymczasowe, ponieważ w końcu organizm wchłania substancję. Do najpopularniejszych wypełniaczy zaliczamy Restylane, Perlane, Hylaform oraz Juvederm. Powiększanie ust przy wykorzystaniu wypełniaczy przynosi natychmiastowy rezultat, a sam zabieg nie jest czasochłonny i wykonany jest pod miejscowym znieczuleniem. Stosowanie trwałych wypełniaczy ust, chociaż zapewnia znacznie dłuższy rezultat, nie jest polecane ze względu na ryzyko wystąpienia groźnych konsekwencji dla zdrowia.

Wypełnianie ust jest zabiegiem o niskim ryzyku powikłań, jednak jego skutek w dużej mierze zależy od rodzaju użytego wypełniacza i zdolności do regeneracji organizmu. Mogą się pojawić łagodne efekty uboczne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk warg, nadwrażliwość na dotyk oraz poczucie dyskomfortu i – znacznie rzadziej – zakażenie. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i przedsięwzięciu wymaganych środków ostrożności, dolegliwości powinny minąć w przeciągu kilku dni.

3. Przeszczep tkanki tłuszczowej

Powiększanie ust za pomocą przeszczepu tkanki tłuszczowej polega na usunięciu tłuszczu z jednej części ciała (najczęściej z brzucha lub ud) i wstrzyknięciu go za pomocą strzykawki do ust. Do zabiegu używa się jedynie naturalnej tkanki, dlatego niemożliwe jest wystąpienie odrzucenia przeszczepu lub reakcji alergicznej. Rezultat jest długotrwały, a nawet 50-60% tkanki tłuszczowej przetrwa i na stałe powiększy usta. Wedle życzeń pacjenta lub zaleceń lekarza, zabieg przeprowadza się pod miejscowym lub ogólnym znieczuleniem.

Do efektów ubocznych zabiegu zaliczamy infekcje, opuchliznę i uczucie dyskomfortu, a sińce utrzymają się do 2 tygodni. Zabieg przeszczepu tłuszczu, jak wszystkie zabiegi na usta, wymaga ogromnej wprawy i wiedzy medycznej. Należy zatroszczyć się, aby tkanki tłuszczowe nie obumarły, zanim zostaną wstrzyknięte do ust. Dzięki wspomnianemu zabiegowi można nadać ustom pożądaną wielkość, jednak wstrzykiwanie tłuszczu nie jest tak precyzyjne, jak wypełnianie ust preparatem Restylane. Gdy krew w końcu dotrze do przeszczepionej tkanki, objętość ust zostaje zachowana.

4. Implanty ust

Trzeci zabieg powiększania ust jest metodą trwałą. Polega na wykonaniu niewielkich nacięć na powierzchni ust, przez które wprowadzany jest silikonowy implant. Aby upewnić się, że implant nada ustom naturalny kształt, chirurg tworzy wzdłuż wargi cienki tunel i po umieszczeniu implantu skraca go w zależności od długości ust. SoftForm, e-PTFE i AlloDerm to najpopularniejsze rodzaje implantów używanych do zabiegu wypełniania ust. Zanim zdecydujesz się na operację plastyczną ust, skonsultuj się z chirurgiem, który ułatwi ci wybór odpowiedniego implantu.

Zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji, przemieszczenia się lub odrzucenia implantu, a także powstania blizn na ciele i sztywnienia ust. Wszczepianie implantu nie jest również tak precyzyjną metodą powiększania ust, jak wstrzykiwanie wypełniaczy. Z drugiej strony, wszczepienie implantu zapewnia długotrwały efekt, którego nie osiągniesz za pomocą tymczasowych wypełniaczy, stopniowo wchłanianych przez organizm. Zanim zdecydujesz się na zmianę kształtu ust, omów z chirurgiem zalety i wady płynące z każdej metody i wybierz tę, która przyniesie ci najwięcej korzyści.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze