Trwa ładowanie...

Wzrost zachorowalności na nowotwory

Choroby nowotworowe stały się najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn w Europy Zachodniej. Wiele wskazuje na to, że sytuacja w Polsce może wkrótce przedstawiać się podobnie.

spis treści

1. Zachorowalność na nowotwory w Polsce i w Europie

W raporcie „Zwalczanie raka jelita grubego i raka piersi w Polsce na tle wybranych krajów europejskich” specjaliści ostrzegają, iż notuje się wzrost odsetka zgonów, których przyczyną są choroby nowotworowe – z 19 do 26% w Polsce i z 30 do 34% we Francji w ciągu ostatnich 20 lat. Wiąże się to z faktem, iż społeczeństwo się starzeje, a ryzyko raka rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, iż do 2020 roku z 13,8 do 18,4% wzrośnie odsetek Polaków powyżej 65 roku życia. Z kolei według oceny specjalistów, w 2015 roku aż 180 tys. naszych rodaków będzie cierpiało na jakiś rodzaj choroby nowotworowej (w 2008 roku takich osób było tylko 156 tys.).

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

2. Najczęstsze choroby nowotworowe

Spośród wszystkich chorób nowotworowych przyczyną największej liczby zgonów u mężczyzn jest rak płuc i rak jelita grubego, a u kobiet rak piersi i rak płuc. Specjaliści przewidują jednak, iż w przyszłości przypadków raka jelita grubego będzie znacznie więcej – u mężczyzn w 2020 roku może ich być nawet dwa razy tyle, co teraz. W 2008 roku na ten typ nowotworu cierpiało 8 tys. mężczyzn, a za 9 lat liczba ta może wzrosnąć do 15,5 tys. Wzrośnie również zachorowalność na raka piersi u kobiet – z 14,5 tys. chorych dziś, do 19 tys. chorych w 2020 roku. Na szczęście znacznie poprawiły się metody diagnostyki i leczenia raka. Dzięki badaniom profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy w USA i Wielkiej Brytanii udało się znacznie zmniejszyć liczbę zgonów z powodu tego nowotworu, chociaż jeszcze na początku XX wieku wśród mieszkanek tych krajów stanowił on główną przyczynę zgonów. W Polsce jednak co roku umiera na niego 1745 kobiet, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Wynika to z faktu, iż wciąż zbyt mało Polek korzysta z możliwości bezpłatnych badań cytologicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza