Zainwestuj w tę roślinę. Powinna stać w każdej sypialni. NASA potwierdza
Sansewieria to niezwykła roślina, która powinna znaleźć się w każdej sypialni. Nazywana wężownicą albo językami czy też szablami teściowej roślina - posiada właściwości zdrowotne, jest długowieczna i cenią ją nawet eksperci NASA. Jeśli męczy cię bezsenność, powinieneś w nią zainwestować.
1. Roślina o niespotykanych właściwościach
Sansewieria to niezwykła roślina. Potrafi przetworzyć dwutlenek węgla w tlen, oczyszcza powietrze i reguluje jego wilgotność w pomieszczeniu. Dlatego też powinna znaleźć się w sypialni każdego z nas.
Grupa badaczy z NASA zaliczyła sansewierię do grona 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze.
Dodatkowo pochłania ona i rozkłada toksyczne związki znajdujące się w powietrzu - przede wszystkim szkodliwy formaldehyd, który przyczynia się do problemów z oddychaniem, wywołuje bóle głowy, bezsenność, osłabia odporność i prawdopodobnie ma działanie rakotwórcze.
To nie wszystko. Wężownica poradzi sobie również z benzenem, czyli rakotwórczym i mocno toksycznym związkiem znajdującym się w lakierach i klejach. Przy jego większym stężeniu można odczuwać zaburzenia pracy serca, zawroty głowy oraz obniżenie nastroju, a to z kolei łatwo prowadzi do niedotlenienia mózgu.
Ponadto języki teściowej to roślina idealna dla alergików. Powinny w nią zainwestować osoby, których mieszkanie znajduje się przy ruchliwej ulicy.
2. Jak pielęgnować sansewierię?
Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość! Pielęgnacja wężownicy nie jest trudna. Roślina nie wymaga dużo wody ani światła. Uwielbia ciepło, ale zimą temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Można ją nawozić co kilka tygodni, ale jedynie latem.
Jeżeli zdecydujemy się na hodowlę sansewierii, pamiętajmy o dwóch zasadach:
- nie lubi być przesadzana,
- nie można doprowadzić do nadmiaru wody w doniczce - jeśli przesadzimy z podlewaniem, korzenie ulegną zepsuciu i gniciu, a liście opadną.
Poza wężownicą warto sięgnąć również po inne rośliny, które mają podobne działanie oczyszczające i nawilżające powietrze.
Oto kilka z nich:
- bluszcz pospolity,
- skrzydłokwiat,
- aloes zwyczajny,
- zielistka Sternberga.
Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.