Trwa ładowanie...

Benzen- co to jest, objawy zatrucia ostrego i przewlekłego

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 12:29
Benzen jest chemicznym związkiem organicznym zaliczanym do grupy węglowodorów aromatycznych. Ten popularny rozpuszczalnik, a także substrat związków w syntezie organicznej zapisywany jest wzorem C6H6.
Benzen jest chemicznym związkiem organicznym zaliczanym do grupy węglowodorów aromatycznych. Ten popularny rozpuszczalnik, a także substrat związków w syntezie organicznej zapisywany jest wzorem C6H6. (Gettyimages)

Benzen jest chemicznym związkiem organicznym zaliczanym do grupy węglowodorów aromatycznych. Ten popularny rozpuszczalnik, a także substrat związków w syntezie organicznej zapisywany jest wzorem C6H6. Ze względu na swoje toksyczne właściwości, benzen jest coraz rzadziej wykorzystywany w przemyśle. Jakie są objawy zatrucia benzenem? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego związku chemicznego?

spis treści

1. Benzen- co to jest?

Benzen to chemiczny związek organiczny zaliczany do grupy węglowodorów aromatycznych. Ze względu na swoją toksyczność, uważany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych związków wykorzystywanych w produkcji przemysłowej. Liczne badania potwierdzają, że substancja ta może oddziaływać na ludzki organizm w sposób rakotwórczy. Benzen posiada dużą lotność. Może trafić do naszego organizmu za pośrednictwem układu oddechowego.

Możliwe jest również wniknięcie toksycznej substancji w stanie ciekłym przez skórę. Związek ten może być również przyjęty drogą pokarmową, jednak nie jest to częste.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wiele lat temu benzen znalazł swoje zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, produkcji chemicznej, przemyśle farmaceutycznym, przemyśle gumowym, produkcji detergentów i pestycydów. Dodatkowo, benzen wykorzystywany jest do otrzymywania acetonu, aniliny, a także fenolu.

2. Historia benzenu

Historia benzenu sięga 1825 roku, kiedy to angielski fizyk i chemik Michael Faraday wyodrębnił go ze sprężonego gazu koksowniczego (inna nazwa tego paliwa to gaz świetlny). Gaz koksowniczy w przeszłości wykorzystywany był do celów przemysłowych, a także komunalnych. W swoim eksperymencie Michael Faraday wykorzystał oleistą pozostałość z dna gazowej lampy ulicznej. Inny chemik, Charles Mansfield wyodrębnił benzen przy wykorzystaniu smoły węglowej. Stało się to w 1845 roku. Niedługo później Mansfield rozpoczął produkować benzen na skalę przemysłową.

To musisz wiedzieć

3. Benzen – objawy zatrucia ostrego

Benzen jest substancją szkodliwą i niebezpieczną dla zdrowia. Ekspozycja na działanie benzenu o stężeniu przekraczającym 160 mg/m3 skutkuje zazwyczaj: bólem głowy, mdłościami, a także znużeniem.

Narażenie organizmu na działanie par benzenu o jeszcze wyższym stężeniu prowadzi do krótkotrwałego pobudzenia, zawrotów głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, senności, utraty przytomności, drgawek, arytmii, uszkodzenia mózgu, uszkodzeń w szpiku kostnym, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a także śmierci.

Bezpośredni kontakt benzenu ze skórą może powodować ból, rumienie, pęcherze, a także złuszczające zapalenie skóry.

Osoby, które doznały skażenia oczu ciekłym benzenem uskarżały się na: ból, łzawienie oczu, a także przekrwienie spojówek. Spożycie substancji skutkuje zazwyczaj mdłościami, wymiotami, objawami narkotycznymi. Toksyczna dawka tego chemicznego związku z grupy węglowodorów wynosi 0,5÷ 1 g/kg masy ciała (tj. 0,5 ÷ 1,1 ml/kg). Ekspozycja na dawkę dziesięciokrotnie wyższą kończy się zazwyczaj natychmiastowym zgonem pacjenta.

Śmiertelna dawka cyjanku
Śmiertelna dawka cyjanku

Cyjanki są silnie toksyczne. Działanie polegające na blokadzie procesu oddychania na poziomie komórkowym

zobacz galerię

4. Benzen – objawy zatrucia przewlekłego

Przypadki zatrucia przewlekłego odnotowuje się osób, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na benzen. Do tego typu zatrucia dochodzi zwykle drogą inhalacyjną. Przewlekłe zatrucie benzenem prowadzi zazwyczaj do następujących powikłań: skazy krwotocznej, leukopenii, a także niedokrwistości. Dodatkowo, u pacjentów pojawia się krwawienie z nosa i dziąseł, zasinienie skóry. Późnym następstwem narażenia na benzen jest białaczka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze