Trwa ładowanie...

Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci

Zobacz film

Biegunka u dziecka może być oznaką infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Infekcje tego typu określa się czasem mianem „grypy żołądkowej”. Biegunka stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka, może bowiem prowadzić do odwodnienia organizmu. Z tego powodu głównym celem leczenia biegunki jest zapobieganie odwodnieniu. Gdy dziecko traci dużo wody, wielu rodziców decyduje się na podawaniu mu soków owocowych, rosołu lub odgazowanej coli. Płyny te nie są jednak najlepszym wyborem, ponieważ cechuje je wysoka osmolarność. Oznacza to, że nie są dobrze wchłaniane i nie nawadniają w sposób optymalny.

W leczeniu biegunki najlepiej sprawdzają się doustne płyny nawadniające, które są dostępne w aptekach bez recepty. Preparaty tego typu występują w różnych formach, przy czym niektóre z nich są dostępne w wersjach smakowych, dzięki czemu są przyjazne dzieciom. Oprócz wersji smakowych pojawiły się preparaty bez dodatków, które wskazane są dla dzieci z alergiami. Doustne płyny nawadniające nawadniają lepiej niż woda i uzupełniają niedobory glukozy oraz elektrolitów. Dzięki temu skuteczniej zapobiegają odwodnieniu i pozwalają uniknąć konieczności zastosowania nawadniania dożylnego.

W większości przypadków zatrucia pokarmowe mają łagodny przebieg, a systematyczne nawadnianie płynem nawadniającym przez pierwsze 4-6 godzin wystarczy, by nie dopuścić do odwodnienia. Jeśli jednak biegunka lub wymioty są bardzo intensywne, występuje wysoka gorączka lub silne bóle brzucha, należy skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza jest także nasilające się odwodnienie, które objawia się m.in. wysuszeniem błon śluzowych, suchością w ustach i spierzchniętymi ustami.

O postępowaniu przy zatruciu pokarmowym u dziecka opowie dr Katarzyna Janota, lekarz chorób wewnętrznych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza