Odwodnienie u dziecka - przyczyny, uzupełnianie płynów, dieta
Odwodnienie to stan niedoboru płynów w organizmie. Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci może być wynikiem biegunki, wymiotów lub spożywania zbyt małej ilości płynów. Oznaki niedoboru płynów u dziecka to: zapadnięte oczy, zmniejszona częstotliwość oddawania moczu, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, brak łez podczas płaczu, wysuszona śluzówka, apatia i drażliwość. Na odwodnienie szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci, ponieważ tracą płyny szybciej niż osoby dorosłe.
1. Przyczyny odwodnienia u dzieci
Najczęstszą przyczyną odwodnienia u dzieci jest infekcja wirusowa objawiająca się gorączką, biegunką, wymiotami i spadkiem apetytu u dziecka. W wielu przypadkach infekcja jest wywoływana przez rotawirusy. Odwodnienie może być również następstwem pojawienia się ran w jamie ustnej dziecka. One również są wynikiem działania wirusów. Bolesne ranki w ustach utrudniają jedzenie, zniechęcając tym samym dziecko do spożywania pokarmów i przyjmowania płynów. Niechęć do jedzenia i picia może być także wynikiem infekcji bakteryjnej objawiającej się wymiotami i biegunką. Infekcje tego typu mają zwykle związek z bakteriami salmonella i E. coli.
Odwodnienie może mieć miejsce także u dzieci zmagających się z lambliozą. Jest to infekcja pasożytnicza, która może objawiać się biegunką i nadmierną utratą płynów. Co ciekawe, odwodnienie może pojawić się również w wyniku intensywnego pocenia się, dlatego w upalne dni należy zadbać o to, by dziecko spożywało większą ilość płynów niż zwykle.
2. Jak uzupełnić poziom płynów w organizmie dziecka?
Jeśli dziecko doświadcza biegunki lub wymiotów, konieczne jest uzupełnianie niedoboru płynów w jego organizmie. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odwodnieniu jest podawanie maluchom doustnego płynu nawadniającego. Jest to preparat, który w optymalny sposób nawadnia organizm, wyrównując straty wody i elektrolitów. Doustny płyn nawadniający powinien być stałym elementem wyposażenia domowej apteczki, ponieważ pozwala uniknąć odwodnienia u dziecka i koszmaru nawadniania dożylnego.
3. Jaką dietę stosować przy odwodnieniu?
W czasie odwodnienia najważniejsze jest przywrócenie prawidłowego nawodnienia organizmu dziecka. Kluczową rolę odgrywają tu doustne płyny nawadniające, ale wskazane są również pewne zmiany w diecie dziecka. Wbrew obiegowej opinii, nawadnianie organizmu rosołem, sokiem owocowym, wodą lub herbatą to nie najlepszy pomysł. Płyny te nie zawierają bowiem odpowiednich proporcji glukozy i soli mineralnych, przez co mogą nasilać biegunkę.
O właściwy poziom nawodnienia lepiej jest zadbać poprzez podawanie dziecku produktów zawierających dużo wody, czyli owoców i warzyw. Doskonale sprawdzają się również pokarmy płynne. Bardzo ważne jest dostarczanie dziecku z pożywieniem niezbędnych mu składników odżywczych. W diecie malucha nie może zabraknąć węglowodanów złożonych (ziemniaki, ryż, pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe), chudego mięsa oraz jogurtów. Dieta powinna być adekwatna do wieku dziecka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.