Zapominasz go umyć? Uważaj. Tu może kryć się gronkowiec
Bez względu na to, czy wolisz szybki prysznic, czy raczej relaksującą kąpiel, cel jest ten sam - czystość i świeżość. Możliwe jednak, że zaniedbujesz niektóre miejsca, co sprawia, że cierpi na tym twoje zdrowie.
1. Miejsca, które pomijamy podczas mycia
Higiena jest niezwykle ważna, a zdecydowana większość zapomina o umyciu pewnych miejsc. Dermatolog wskazuje trzy kluczowe części naszego ciała, których nie powinniśmy pomijać.
Lindsey Zubritsky w mediach społecznościowych znana jest jako Dermguru. Na swoim TIkToku wskazała miejsca, których podczas rutynowego prysznica lub kąpieli nie należy zaniedbywać.
Pomijanie pewnych obszarów może prowadzić do łuszczenia się skóry oraz gromadzenia się brudu i bakterii, co w niektórych przypadkach może skutkować poważnymi infekcjami. O jakich częściach ciała mowa?
1.1. Pępek
To bardzo często pomijane miejsce, a właśnie w pępku gromadzi się mnóstwo potu i brudu. Lindsey ostrzega, że pomijanie tej części może doprowadzić do powstania kamienia pępkowego.
Ten twór podobny do rodzynek składa się z brudu, tłustych włosów i martwych komórek skóry. By uniknąć takich niespodzianek pamiętaj o dokładnym i regularnym szorowaniu pępka.
1.2. Paznokcie
W ciągu dnia pod paznokciami może gromadzić się zaskakująca ilość brudu, dlatego ważne jest, aby go usunąć. Samo moczenie się w wodzie nie wystarczy, konieczne jest użycie do tego szczoteczki.
Dermatolożka radzi także, by używać do tego letniej wody, gdyż ryzyko przesuszenia skóry dłoni jest wtedy mniejsze. Warto wspomagać się mydłem, by pozbyć się znajdującego się pod paznokciami tłuszczu.
1.3. Za uszami
Podczas kolejnej kąpieli poświęć odrobinę czasu, by dokładnie umyć obszar za uszami. Często w tym miejscu gromadzi się łupież i martwy naskórek.
2. Skutki nieodpowiedniej higieny
Lindsey ostrzega, że na trzech wskazanych przez nią obszarach mogą znajdować się gronkowce złociste oporne na metycylinę. Ten rodzaj bakterii żyje na skórze i zwykle nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.
"Ale jeśli dostanie się do organizmu, może spowodować poważną infekcję wymagającą natychmiastowego leczenia antybiotykami" - ostrzega dermatolożka w nagraniu.
W przypadku zakażenia skóra może być opuchnięta, zaczerwieniona i bolesna w dotyku. Niekiedy wycieka z niej ropa lub wodnista ciecz.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.