Trwa ładowanie...

Zasiłek szkolny

Zasiłek to forma pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Takie świadczenie przysługuje uczniom, których sytuacja materialna uległa pogorszeniu, np. z powodu śmierci rodzica. Ponadto uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o pomoc mającą charakter socjalny w postaci stypendiów szkolnych. Szczególne zasady udzielania pomocy ustala rada gminy w regulaminie udzielania pomocy materialnej.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

1. Wyprawka szkolna dla ucznia

Zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany w formie pieniężnej na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym

zobacz galerię

Zasiłek szkolny może być przyznawany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, np. podręczniki do kolejnej klasy. Zasiłek szkolny może być przyznawany raz lub kilka razy w ciągu roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego. W niektórych szkołach jest realizowany w formie zwrotu pieniężnego za poniesione na cele

edukacyjne wydatki – po udokumentowaniu tych wydatków.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje uczniom, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, będącej skutkiem zdarzenia losowego, jak np. śmierć rodzica, choroba w rodzinie, włamanie, pożar, zalanie mieszkania czy klęska żywiołowa. Wniosek o zasiłek rodzinny należy złożyć w terminie do dwóch miesięcy od wystąpienia takiego losowego wypadku. Taki dokument można otrzymać w szkole, gdzie uczeń może liczyć na pomoc w jego wypełnieniu.

2. Wniosek o zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny to rodzaj świadczenia z pomocy społecznej przyznawany na wniosek z urzędu. Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć rodzice lub prawni opiekunowie ucznia, pełnoletni uczniowie oraz dyrektorzy szkół. Dyrektor szkoły musi zaopiniować wniosek o zasiłek, a następnie przekazać go do urzędu gminy.

Pieniądze na pomoc materialną dla uczniów (zasiłek szkolny) nie mogą przekroczyć jednorazowo pięciokrotności kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku 5-18 lat, określanego w art. 6 ust. 2 pkt 2 z 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Rodzice otrzymują obecnie maksymalnie do 455 zł na dziecko. Wysokość zasiłku szkolnego w każdej sprawie jest ustalana indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj i skutek zdarzenia losowego. Pieniądze na pokrycie wydatków związanych z edukacją lub pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, np. zakup podręczników – to forma wypłaty takiego zasiłku.

Do wniosku o zasiłek szkolny trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające wystąpienie zdarzenia, które jest podstawą wnioskowania o zasiłek szkolny. Np. w przypadku śmierci rodzica należy dołączyć akt zgonu, w przypadku pożaru domu opiekunów ucznia zaświadczenie ze straży pożarnej o zaistniałym wypadku (data pożaru, wysokość zniszczonego mienia itd.). Nie trzeba dołączać zaświadczeń o wysokości dochodów ani zaświadczeń o korzystaniu z opieki społecznej. Na terenie każdej z gmin w sprawie wypłacania zasiłku szkolnego mogą obowiązywać nieco inne procedury prawne. Dlatego warto zasięgnąć szczegółowych informacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Anna Czupryniak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza