Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Karolina Wilk

Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w chorobach somatycznych

Avatar placeholder
05.08.2015 07:36
Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w chorobach somatycznych
Zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w chorobach somatycznych

Wpływ ciała na psychikę to sprawa dość oczywista – nikt, kogo bardzo boli ząb czy głowa, nie potrafi być w świetnym humorze i tryskać energią. Tę zależność bardzo łatwo zaobserwować. Zależność przeciwna, choć nie tak oczywista, też jest bardzo istotna. Każdy, kto przez dłuższy czas doświadczał stresu, wie, że w pewnym momencie negatywnie przekłada się to na poczucie dobrostanu fizycznego.

Rozumienie organizmu ludzkiego jako całości to jedno z podstawowych założeń terapii poznawczo-behawioralnej. Jeśli nawet najmniejsza zmiana – np. pojawienie się lęku czy głodu – znajduje odzwierciedlenie w każdym z czterech obszarów: cielesnym, emocjonalnym, poznawczym i behawioralnym, to podobny wpływ wywiera zmiana poważniejsza: choroba, chroniczna bezsenność czy długotrwały ból. Jeśli zaś coś przejawia się w czterech wymiarach, a te wzajemnie na siebie oddziałują, to znaczy, że przez oddziaływanie na jeden z nich można wpłynąć na inny. TPB uczy więc tego, jak przez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, a w efekcie wpływać na samopoczucie fizyczne.

Zależność między funkcjonowaniem psychicznym a fizycznym dotyczy nie tylko sytuacji, w których stan emocjonalny przyczynia się do zaostrzenia objawów fizycznych, lecz także takich momentów, gdy zapadnięcie na chorobę fizyczną przekłada się na znaczne pogorszenie funkcjonowania psychicznego.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Choroba fizyczna jest prawie zawsze ogromnym stresem. Wiąże się z przeorganizowaniem życia, zawieszeniem aktywności zawodowej lub zrezygnowaniem z niej, a co za tym idzie – niekorzystną zmianą sytuacji finansowej. Bardzo poważna choroba, np. nowotwór, wywołuje ponadto ogromny lęk, często depresję. W radzeniu sobie z trudami poważnych chorob, w tym – chorób nowotworowych, pomaga racjonalna terapia zachowania (RTZ). Podstawową racjonalnej terapii zachowania jest takie kształtowanie przekonań i myśli, by służyły zdrowiu. Udaje się to osiągnąć wtedy, gdy spełniają pięć zasad zdrowego zachowania wskazanych przez Maultsby’ego.

Pięć zasad optymalnego zdrowia wskazanych przez Maxiego C. Maultsby’ego:

  1. Zdrowe zachowanie jest oparte na oczywistych faktach.
  2. Zdrowe zachowanie najskuteczniej pomaga nam chronić nasze życie i zdrowie.
  3. Zdrowe zachowanie najskuteczniej pomaga nam osiągać krotko- i długoterminowe cele.
  4. Zdrowe zachowanie najskuteczniej pomaga nam unikać najbardziej niepożądanych konfliktow z innymi ludźmi lub je rozwiązywać.
  5. Zdrowe zachowanie pomaga nam odczuwać emocje, ktore chcemy odczuwać.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze