Trwa ładowanie...

Zjadła rybę na obiad. Straciła ręce i nogi

Avatar placeholder
18.09.2023 15:43
Mięsożerna bakteria w niedogotowanej rybie. Kobiecie amputowano obie ręce i nogi
Mięsożerna bakteria w niedogotowanej rybie. Kobiecie amputowano obie ręce i nogi (Getty Images)

Laura Barajas z Kalifornii zaraziła się niebezpieczną bakterią po spożyciu niedogotowanej tilapii. Kobieta po dwóch miesiącach pobytu w szpitalu powoli dochodzi do siebie, jednak jej stan nadal jest ciężki.

spis treści

1. Mięsożerna bakteria

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób niedawno wydało ostrzeżenie dotyczące niebezpiecznej bakterii, którą można się zarazić po spożyciu surowych lub niedogotowanych ryb. Zakazić można się także pływając z otwartymi ranami.

Laura pod koniec lipca na targu rybnym kupiła tilapię. 40-latka sama ją przygotowała, a następnie spożyła na obiad. W ciągu kilku dni zachorowała, a jej stan nieustannie się pogarszał. Konieczna była hospitalizacja.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Stan Laury był na tyle poważny, że personel medyczny uznał za konieczne wprowadzenie jej w śpiączkę farmakologiczną. Palce u rąk, stopy i dolna warga stały się czarne, a wszystko przez bakterię Vibrio vulnificus.

Kobieta została podłączona do respiratora, doszło u niej do sepsy i niewydolności nerek. Amputowano ręce i nogi. Choć stan Laury się poprawia, 40-latka nadal przebywa w szpitalu.

Stan 40-latki nadal jest ciężki
Stan 40-latki nadal jest ciężki (gofundme)

2. CDC ostrzega

Do zakażenia Vibrio vulnificus najprawdopodobniej doszło po spożyciu niedogotowanej ryby, którą Laura kupiła na targu na początku lipca. CDC niedawno ostrzegało przed niebezpieczną bakterią, powszechnie nazywaną mięsożerną.

V. vulnificus jest szczególnie niebezpieczna dla osób z obniżoną odpornością. Infekcja może doprowadzić do sepsy, niewydolności narządów oraz wtórnych zmian kończyn. Wczesne objawy objemują gorączkę, nudności osłabienie oraz dreszcze.

Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez spożycie surowych lub niedogotowanych ryb oraz owoców morza. CDC ostrzega jednak, że do infekcji może dojść także podczas kąpieli w wodach przybrzeżnych z otwartą raną, skaleczeniem, a nawet gojącym się tatuażem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.