Trwa ładowanie...

Zmaga się z nią Daniel Obajtek. "Choroba tików" jest nieuleczalna

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 10.07.2024 12:47
"Choroba tików". Zmaga się z nią Daniel Obajtek
"Choroba tików". Zmaga się z nią Daniel Obajtek (Getty Images)

Daniel Obajtek, były szef PKN Orlen, cierpi na zespół Tourette'a. Choć nie miał z tego powodu łatwego dzieciństwa, przyznał, że "choroba tików" mocno go zahartowała. Przyczyna tego rzadkiego zaburzenia nie została poznana.

spis treści

1. Daniel Obajtek ma zespół Tourette'a

Zespół Gillesa de la Tourette'a, nazywany także "chorobą tików" to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe, które częściej atakuje chłopców, niż dziewczynki i jest nieuleczalne.

Zmaga się z nim m.in. Daniel Obajtek, odwołany w lutym prezes PKN Orlen. Polityk przyznawał, że zaburzenie znacząco wpłynęło na jego dzieciństwo, bo było traktowana "jak jakaś odmienność, coś, co człowieka może dyskryminować".

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Zespół Tourette'a częściej dotyka chłopców
Zespół Tourette'a częściej dotyka chłopców (Getty Images)

- Ludzie czasem pytają mnie, skąd we mnie taka odporność. Moja choroba zdecydowanie mnie wzmocniła. Nauczyła, bym szedł do przodu, zamiast oglądać się za siebie – wskazywał kilka lat temu w rozmowie z "Wprost".

Zaznaczył, że nad dolegliwością udało mu się w pewnym stopniu zapanować.

2. "Choroba tików"

Zespół Tourette'a, należy do chorób tikowych. (charakteryzuje się występowaniem przewlekłych tików ruchowych i głosowych). Przyczyny zaburzenia nie zostały poznane, najprawdopodobniej ma ono jednak podłoże genetyczne.

Objawy pojawiają się pomiędzy 2. a 15. rokiem życia. Częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek i mają silniejsze objawy - wbrew swojej woli przeklinają, mrugają, krzyczą, chrząkają czy podskakują.

Po okresie dojrzewania tiki zwykle stają się mniej dokuczliwe, ciężka postać zespołu Tourette'a u dorosłych jest rzadkością.

Choć objawy zmieniają się w różnych okresach życia i mogą przybierać rozmaitą postać, zaburzenie najczęściej kojarzone jest z wykrzykiwaniem wulgaryzmów. Tymczasem to jeden z najrzadziej występujących tików i zazwyczaj nie jest jedynym symptomem choroby.

Koprolalia, czyli przymus wypowiadania wulgaryzmów dotyka 5-10 proc. osób chorych. Przekleństwa nie są merytorycznie związane z treścią wypowiedzi, lecz wyrwane z kontekstu, nie odzwierciedlają myśli czy przekonań. Według Stowarzyszenia Syndromu Tourette'a, to ciężki tik, który utrudnia choremu codzienne funcjonowanie i jest źródłem frustracji oraz cierpienia psychicznego.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze