Zmniejsza ryzyko demencji o niemal 40 proc.? Autorka badań mówi wprost
Lekarze nie mają wątpliwości, że alkohol szkodzi – wpływa negatywnie na układ sercowo-naczyniowy, a także powoduje nieodwracalne uszkodzenia w mózgu. Tymczasem najnowsze wyniki badań wskazują, że piwo może zmniejszać ryzyko demencji nawet o 38 proc. Czy na pewno?
1. Które napoje mogą zwiększać ryzyko demencji?
Coraz więcej wiadomo na temat czynników, które zarówno mogą przyspieszyć, jak i opóźnić pojawienie się czy spowolnić przebieg demencji.
Np. ryzyko zwiększać mogą słodkie gazowane napoje, a także te słodzone sztucznymi słodzikami. W przypadku napojów słodzonych cukrem dochodzi do przyspieszonego procesu starzenia mózgu, czego dowodzą badania, które ukazały się na łamach "Alzheimer's & Dementia".
Ci, którzy wybierają napoje zawierające słodziki, mogą być z kolei nawet trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji, niż osoby, które unikają takich napojów.
Z drugiej strony w jednym z ostatnich badań naukowcy przekonują, że osoby, które regularnie piją herbatę, są o 16 proc. mniej narażone na rozwój niektórych form demencji, niż osoby, które nie przepadają za tym napojem. A co mówią badania na temat alkoholu?
2. Alkohol a demencja – co mówią nowe badania?
Na łamach "Addiction" ukazała się metaanaliza. Pod lupę zostały wzięte dane pochodzące od 24 478 osób w wieku powyżej 60. roku życia. Następnie badacze podzielili uczestników na grupy w zależności od ilości spożywanego alkoholu. Analiza wykazała, że u 2124 uczestników zdiagnozowano demencję w ciągu 40 lat obserwacji.
Okazało się, że osoby pijące okazjonalnie alkohole od lekkich do umiarkowanie mocnych były aż o 22 proc. mniej narażone na spadek funkcji poznawczych niż osoby stroniące od alkoholu. W przypadku spożycia alkoholu o równowartości dwóch i pół litra piwa dziennie ryzyko demencji spada aż o 38 proc.
3. Autorka badania ostrzega
Współautorka badań, dr Louise Mewton z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, która podzieliła się wynikami badań na Twitterze, przypomina jednak, że alkohol niesie za sobą także ryzyko wielu chorób.
First, some things to keep in mind:
— Louise Mewton (@LouiseMewton) August 24, 2022
1) even low level drinking is associated with:
a) increased cancer risk (https://t.co/zLZOpxVOGT)
b) atrophy in brain structures linked to dementia (ie. the hippocampus; https://t.co/wTNz5RYypy)
"Po pierwsze, kilka faktów, które trzeba zapamiętać. Nawet sporadyczne picie alkoholu zwiększa ryzyko nowotworów oraz powoduje atrofię struktur mózgu związanych z demencją, tj. hipokampem. Są to dane z populacji ogólnej, co oznaczało, że nie mogliśmy przyjrzeć się przewlekłemu nadużywaniu alkoholu lub zaburzeniom związanym z używaniem alkoholu, które są znanymi silnymi czynnikami ryzyka demencji" – pisze.
Choć dr Mewton wskazuje na ograniczenia związane z badaniem, to jednocześnie przyznaje, że dzięki niemu można ponownie przyjrzeć się strategiom walki z chorobą.
"Podczas gdy inne badania pokazują, że intensywne spożywanie alkoholu jest silnie powiązane z demencją i jest kluczowym celem profilaktyki, nasze badanie kwestionuje, czy ograniczenie spożycia innego niż mocny alkohol u osób starszych jest skuteczną strategią zapobiegania demencji z perspektywy zdrowia publicznego" - dodaje.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.