Znaleźli prawie 200 rakotwórczych czynników. "To badanie jest bardzo ważne"
Naukowcy wykryli blisko 200 potencjalnych czynników rakotwórczych w materiałach, z których powstają opakowania żywności. Większość pochodzi z tworzyw sztucznych.
1. Rakotwórcze substancje w opakowaniach na żywność
Naukowcy z Forum Opakowań Żywności wykryli blisko 200 potencjalnych czynników sprzyjających rakowi piersi w opakowaniach żywności.
Zidentyfikowali je w dostępnych na rynku materiałach do kontaktu z żywnością (FCM). Wyniki analizy opublikowano na łamach "Frontiers in Toxicology".
- To badanie jest bardzo ważne, bo pokazuje, że istnieje ogromna szansa na zapobieganie narażeniu ludzi na chemikalia powodujące raka piersi – wskazuje Jane Muncke z Forum Opakowań Żywności i współautorka badania, cytowana przez portal medicalxpress.com.
- Potencjał zapobiegania nowotworom poprzez ograniczenie stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych w życiu codziennym jest niedostatecznie zbadany i zasługuje na znacznie więcej uwagi - zwraca uwagę ekspertka.
Naukowcy wykryli dokładnie 189 potencjalnych czynników rakotwórczych, w tym 143 w tworzywach sztucznych i 89 w papierze lub tekturze.
2. Narażenie na chemikalia
- Identyfikacja obecności tych niebezpiecznych substancji chemicznych w materiałach mających kontakt z żywnością była możliwa dzięki naszej bazie danych FCCmigex – wyjaśnia Lindsey Parkinson, analityk danych z Forum Opakowań Żywności i jedna z autorek badania.
Wskazuje, że to źródło gromadzi informacje z tysięcy opublikowanych badań naukowych na temat chemikaliów w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością w jednym i łatwym do eksploracji miejscu.
Tylko najnowsze badania dostępne w FCCmigex (2020–2022) wskazują na dowody narażenia na 76 substancji podejrzanych o wpływ na rozwój raka sutka. Dotyczy to materiałów FCM kupowanych na całym świecie, z czego 80 proc. jest z tworzyw sztucznych. Oznacza to ciągłe narażenie światowej populacji na te chemikalia.
Naukowcy zwracają uwagę, że pomimo istniejących przepisów, które mają ograniczyć substancje rakotwórcze w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, badanie uwydatnia luki w obecnych ramach regulacyjnych.
Artykuły przeznaczone do kontaktu z żywnością kupowano w ciągu ostatnich kilku lat na rynkach w regionach podlegających ścisłym regulacjom, m.in. w UE i USA.
- Z naszych ustaleń wynika, że przewlekłe narażenie całej populacji na substancje podejrzane o działanie rakotwórcze pochodzące z FCM jest normą – wskazują autorzy badania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.