Życie na siłowni. Tętni nie tylko serce, ale i społeczność

Kluby fitness i siłownie tętnią życiem. Kolejne wydarzenia organizowane dla miłośników sportu napotykają na pozytywny odzew. Wiele osób zadomawia się w nich na dobre. Część robi widoczne postępy, inni nie – ale i tak chodzą. Co na to wpływa i kto rzeczywiście spędza czas w takich miejscach?

Ćwiczysz w klubie czy przychodzisz do klubu?

Styl życia to zespół zachowań charakterystycznych dla danej osoby, które wiążą się z jej pozycją społeczną i wykonywanym zawodem. Określenie to odnosi się również do jej potrzeb, czynników motywacyjnych oraz wyznawanych wartości. Z kolei prozdrowotny styl życia jest nie tylko korzystny z punktu widzenia kondycji danej osoby, ale też po prostu modny.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Badania zlecone przez jedną z firm kształtujących rynek sprzętu sportowego i rekreacyjnego dowodzą, że około 50% bywalców klubów fitness i siłowni chodzi tam, żeby poćwiczyć. Co z resztą? Reszta spędza tam czas, np. w saunie lub jacuzzi. Przyciągają też telewizory z dużym ekranem, w których relacjonowane są wydarzenia sportowe (np. mecze) lub teledyski. Połowa ankietowanych przyznała, że nie wykonuje ćwiczeń wymagających od nich dużego wysiłku. 10% nie lubi ćwiczyć w miejscach publicznych, a około 30% kupuje karnet, by w ten sposób spędzić swój czas wolny poza domem. W dużej mierze chodzi o to, by po prostu dobrze się czuć. Taka jest sytuacja w Wielkiej Brytanii, a trendy fitness przychodzą do nas z Zachodu.

Po co ci twój karnet?

Karnet na siłownię ma swoją określoną wartość, a jego zakup oznacza, że przynajmniej mentalnie i finansowo popieramy działalność tego miejsca. Bycie fit leży w dobrym tonie. Dlatego też firmy oferują karnety swoim pracownikom w pakietach benefitowych jako nagrodę. Traktują je również jako element systemu motywacyjnego.

Zarówno ci, którzy ćwiczą w klubie, jak i ci, którzy tam po prostu przychodzą, mają swoje określone potrzeby. Podobne zainteresowania mogą sprawić, że sport stanie się wspólną płaszczyzną do rozmowy, a samo podejście do aktywności fizycznej łączy lub dzieli. Np. osoby, które intensywnie trenują, mogą być zirytowane tym, że sprzęt zajmowany jest przez tych, którzy nie do końca doceniają jego możliwości. Wychodząc z założenia, że jeśli nie tu, to gdzie indziej, coraz częściej zdarza się, że łączymy przyjemne z pożytecznym.

Ku chwale aktywności fizycznej!

Natomiast wiedza na temat wysiłku daje duże możliwości do rozwoju. Jeżeli klub wprowadza nowości, edukuje i odpowiada na potrzeby odbiorców, pomnaża swój potencjał. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że miejsce to przyciąga osoby, które poszukują nowych wyzwań. Przepływ informacji wśród społeczności stanowi bodziec do rozwoju danej dziedziny.

Z kolei samo bycie na siłowni wiąże się z konkretnymi aspektami naszej fizjologii (np. pocenie się). Toteż spędzamy dodatkowy czas na to, by się umyć, przebrać, wysuszyć. W ten sposób coraz bardziej przyzwyczajamy się do miejsca, w którym bywamy. Jest to naturalne i nie ma w tym nic złego.

Rynek fitness przeżywa w tym momencie rozkwit i wszystko wskazuje na to, że w dalszym ciągu tak będzie. W Polsce jest to szczególnie intensywne. Zadbajmy o to, by nasze działania były jak najbardziej efektywne i kiedy już poświęcamy swój czas, by wyjść z domu po pracy, postarajmy się robić sportowe postępy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...