Trwa ładowanie...

Jedna czwarta mężczyzn może uniknąć biopsji gruczołu krokowego, jeśli wykona badanie MRI

Avatar placeholder
30.09.2021 18:11
Jedna czwarta mężczyzn może uniknąć biopsji gruczołu krokowego, jeśli wykona badanie MRI
Jedna czwarta mężczyzn może uniknąć biopsji gruczołu krokowego, jeśli wykona badanie MRI

Jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie "The Lancet", wykonanie badania MRI u mężczyzn z podejrzeniem raka prostaty, może oszczędzić ¼ z nich konieczności poddania się biopsji gruczołu krokowego.

Zastosowanie MRI może poprawić diagnostykę i zapobiec niepotrzebnym biopsjom u mężczyzn z rakiem, który nie jest agresywny. Badanie sugeruje również, że za pomocą MRI można zmniejszyć nadmierną diagnostykę raka, gdy u mężczyzny diagnozuje się raka, ale rak nie stwarza dla nich zagrożenia.

Wieloparametryczne MRI (MP-MRI) pokazuje, jak duży jest guz, jak gęsto są ulokowane jego komórki i jak jest on połączony z krwiobiegiem, czyli wszystkie czynniki, które pomagają określić, jak agresywny jest rak.

"Nasze wyniki wskazują, że MP MRI należy stosować przed biopsją. Nasze badania wykazały, że użycie dwóch testów może zmniejszyć nadmierną diagnostykę nieszkodliwych nowotwory o 5 proc., zapobiega to wykonaniu u jednego na czterech mężczyzn niepotrzebnej biopsji i poprawia wykrywanie agresywnych nowotworów od 48 proc. do 93 proc." – powiedział główny autor badania Hashim Ahmed.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Badanie rezonansem magnetycznym może zmniejszyć liczbę niepotrzebnych biopsji raka prostaty u mężczyzn
Badanie rezonansem magnetycznym może zmniejszyć liczbę niepotrzebnych biopsji raka prostaty u mężczyzn

Mężczyźni zwykle wykonują biopsję gruczołu krokowego, jeśli mają objawy raka prostaty lub gdy wynik specyficznego antygenu (PSA) prostaty jest wysoki. Jednakże testy PSA nie zawsze są dokładne i wielu mężczyzn ma wykonaną biopsję niepotrzebnie. Biopsja może być niedokładna, ponieważ wykorzystuje losowe próbki tkanek, co oznacza, że nie zawsze przedstawiają one rzeczywistą agresywność nowotworu.

"Ponieważ niektórzy mężczyźni bez nowotworu lub z nowotworem nieszkodliwym czasami są źle diagnozowani i otrzymują leczenie, które nie zwiększa ich szans na przeżycie, a może spowodować działania niepożądane" - mówi Ahmed.

Na potrzeby badania, 576 mężczyzn z podejrzeniem raka prostaty zostało skierowanych na skanowanie przez MP-MRI przed poddaniem ich dwóm rodzajom biopsji, biopsji mappingowej (TPM), wykonywanej dla celów kontrolnych i USG przezodbytnicze (transrektalne) gruczołu krokowego (TRUS), które jest formą najczęściej używaną.

ZOBACZ TAKŻE:

Zgodnie z wynikami biopsji TPM mniej niż połowa (40 proc.) mężczyzn miała agresywnego raka. Spośród tych mężczyzn, MP-MRI dokładnie zdiagnozowało agresywnego raka u 93 proc. mężczyzn, w porównaniu z 48 proc. w wyniku biopsji TRUS. Ponadto, wśród ludzi, którzy mieli negatywny wynik skanowanie MP-MRI, 89 proc. nie ma raka lub nowotwór był nieszkodliwy.

Zespół sugeruje, że wykonywanie MP-MRI przed biopsją TRUS może zidentyfikować ludzi z bezpiecznymi formami raka, którzy nie potrzebują automatycznie biopsji, ale może, zamiast tego poddać ich kontroli. Ci, u których podejrzewa się agresywne nowotwory, mogą mieć biopsję TRUS, aby potwierdzić swój wynik MP-MRI.

Najważniejsze objawy raka prostaty
Najważniejsze objawy raka prostaty [7 zdjęć]

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym

zobacz galerię

Jednak, mimo tego, że dwuskładnikowe badanie jest lepsze w porównaniu do samej biopsji, to nadal nie jest w pełni dokładne i mężczyźni nadal wymagają monitorowania po zeskanowaniu przez MP-MRI.

"Biopsje będą nadal potrzebne, jeśli skanowanie MP-MRI pokazuje podejrzenie raka, ale skanowanie może pomóc w wykonywaniu biopsji tak, aby były coraz dokładniejsze i rzadsze" - konkluduje Ahmed.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze