Lek na zwyrodnienie stawów

Lek na zwyrodnienie stawów – czy istnieje? Zwyrodnienie stawów dotyka co piątego mieszkańca Europy. Wśród cierpiących z tego powodu są nie tylko ludzie starsi – po 60. roku życia, ale także osoby w średnim wieku, a nawet 30- i 20-latkowie. Cześć z nich codziennie zażywa leki przeciwbólowe. Obecnie skuteczne zastosowanie w leczeniu tego schorzenia stawów znalazła substancja naturalnie występująca w ścięgnach, chrząstkach i więzadłach. Jest to bowiem glukozamina.

Spis treści:
 1. 1. Jak rozpoznać zwyrodnienie stawów?
 2. 2. Jak skutecznie walczyć z bólem w przebiegu zwyrodnienia stawów?
  1. 2.1. Kto powinien stosować glukozaminę?

1. Jak rozpoznać zwyrodnienie stawów?

Choroba może przebiegać bezobjawowo nawet przez wiele lat. Pierwsze symptomy, na przykład osłabione i  zmęczone kończyny, są czasem widoczne dopiero przy znacznych zmianach w stawach. Niestety, nie da się temu zapobiec ani tego wyleczyć, tak samo jak nie można powstrzymać procesu starzenia. Organizm się po prostu zużywa, a procesy naprawcze nie nadążają za zniszczeniami. Przebieg zmian zwyrodnieniowych przyspieszają dodatkowo: nadwaga, zaburzenia endokrynologiczne, płaskostopie.

2. Jak skutecznie walczyć z bólem w przebiegu zwyrodnienia stawów?

W przypadku tej choroby leczy się przede wszystkim objawy i zapobiega bolesnym atakom. Stosuje się tu przede wszystkim NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak chociażby paracetamol czy ibuprofen, do których często dodawane są leki przeciwbólowe. Niestety, konsekwencje tej terapii są poważne. Występują skutki uboczne, takie jak: choroba wrzodowa żołądka i wrzód dwunastnicy czy hamowanie odbudowy tkanki chrzęstnej.Taka niepozorna glukozamina, a tak wiele może...
Odkryto, że mały, niepozorny monocukier – glukozamina, ma ogromne znaczenie przy zwyrodnieniu stawów. Naturalnie substancja ta występuje w więzadłach, ścięgnach i chrząstkach i pełni ważną rolę w odbudowie, regeneracji i utrzymaniu prawidłowej struktury chrząstki stawowej. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej niedoborów po 50., a nawet 40. roku życia. Wystarczy 1500 mg glukozaminy dziennie, by wzmocnić stawy i dostarczyć im potrzebnych substancji.

Naukowe dowody dobroczynnego działania glukozaminy
W 2001 roku naukowcy odkryli, że glukozamina pomaga odbudować strukturę chrząstki. Zażywające ją osoby zauważyły dużą poprawę ruchomości stawów kolanowych. Kolejne, trwające 5 lat badania pokazały, że siarczan glukozaminy lub chondroityny (inna substancja występująca w stawach i więzadłach) zmniejsza procesy degeneracyjne i przy długim podawaniu znacząco redukuje obrzęk narządów ruchu. Dowiedziono również, że stosowanie glukozaminy w zwyrodnieniu stawów przynosi ulgę w odczuwanym bólu, podejrzewane jest więc pewne działanie przeciwbólowe glukozaminy. Przede wszystkim glukozamina pełni jednak funkcję ochronną stawów.

2.1. Kto powinien stosować glukozaminę?

 • osoby z już istniejącym zwyrodnieniem, aby wspomóc organizm,
 • osoby odczuwające trudności w poruszaniu się, aby usprawnić ruch,
 • osoby cierpiące na bóle w stawach – wspomagająco,
 • osoby aktywne, narażone na kontuzje i urazy – sportowcy,
 • osoby po 50. roku życia, u których naturalne procesy odbudowy i regeneracji organizmu, w tym narządu ruchu, zostają spowolnione.


Badania udowodniły, że glukozamina jest bezpieczna. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych. Tę substancję mogą przyjmować cukrzycy, a także ci, którzy z jakichś powodów nie powinni stosować leków niesterydowych.

Bibliografia

 • Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6
 • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
 • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (3)

Wyloguj
~andy
~andy

biore glukozamina od 6 miesiecy i niestety nie widze poprawy tak ze nie spieszcie sie z wydaniem pieniedzy biore tez zastrzyki epidural pomiedzy dy ski wstrzykiwanei i tez nie ma poprwy DR. zaproponowal mi morfine ... trzeba zalozyc.[ zaszyc]puszke wielkosci malej konserwy w pachwinie z morfina ktora to jest dawkowana komputerowo do bolacego miejsca w kregoslupie i napelniac ja co 3 miesiace.problem w tym ze ta.pucha.jest durza a ja nie mam brrzucha...........

Odpowiedz
~Krystyna
~Krystyna

Bralam glukozaminy przez 3 m-ce i czulam duza poprawe.Postanowilam,ze na jakis czas odstawie i bol stawow wrocil,teraz zaczalam brac min 6 m-cy 1500mg glukozaminy dziennie!Zobaczymy jakie beda efekty!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Ból barku i uczucie mrowienia

Podczas poruszania barkami w górę i w dół słychać w klatce piersiowej odgłos...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Ucisk krążków kręgosłupa na nerwy rdzeniowe

Witam! Od 5 tygodni mam problem z kręgosłupem. Uciska mnie na lewą nogę ból aż do piszczeli....

lek. Magdalena Pikul Porady udziela lek. Magdalena Pikul w trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
pokaż 5 następnych

Artykuły Choroba zwyrodnieniowa

Nerwica i lęki Lęk

Lęk jest emocją, która pojawia się w wielu chorobach natury psychicznej. Stany lękowe to przede wszystkim objawy nerwicy, ale lęk może towarzyszyć również depresji, schizofrenii, uzależnieniom i silnemu stresowi.

Ortopedia i reumatologia Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to bardzo częste schorzenie u osób starszych. Warto wiedzieć jak sobie z nim radzić, jak leczyć i jakie są zalecenia po operacji wymiany stawu biodrowego.

Ból kręgosłupa Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego objawia się bólem karku. Taka dolegliwość nie może być lekceważona, ponieważ często prowadzi do rozmaitych zaburzeń, takich jak ograniczona ruchliwość głowy.

Ból stawówOdtwórz wideo
Reumatoidalne zapalenie stawów Ból stawów

Wśród przyczyn powodujących dolegliwości stawowe najczęstsza jest choroba zwyrodnieniowa...

Zwyrodnienie stawu biodrowego Ochrona stawów

Ochrona stawów jest czynnością szczególnie ważną w dzisiejszym wygodnym trybie życia. Warto stosować profilaktyczną ochronę naszych stawów, a nie tylko wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe.

Objawy boreliozy Bóle stawów

Bóle stawów pojawiają się zarówno u osób młodych, jak i starszych....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij