Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Liczba krwinek białych (WBC)

Liczba krwinek białych jest określana w ramach oceny morfologii krwi. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów strukturalnych krwi. Pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia badanego oraz ocenić, czy w organizmie toczą  się procesy chorobowe. Białe krwinki odpowiedzialne są za ochronę organizmu przed drobnoustrojami. Wartość wskaźnika WBC zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu krwinek białych lub kilku rodzajów leukocytów na raz.

1. Rodzaje i liczba białych krwinek

Leukocyty są niemal bezbarwne i mniej liczne od erytrocytów (krwinek czerwonych), posiadają też zdolność poruszania się. W ich komórkach występuje jądro, zaś u dużej części krwinek białych (granulocytów) w cytoplazmie występują charakterystyczne ziarnistości (są to liposomy zawierające enzymy). Leukocyty spełniają ogromną rolę w organizmie, gdyż chronią go przed wirusami i bakteriami.

We krwi obwodowej spotyka się 5 rodzajów krwinek białych:

Ogólna liczba krwinek białych (WBC) bywa różna w zależności od osoby, płci i wieku. Zasada określenia manualnego liczby leukocytów polega na wykonaniu ściśle określonego rozcieńczenia badanej próbki krwi za pomocą odczynnika, który zabarwia krwinki jądrzaste, a następnie na określeniu ich liczby przy użyciu mikroskopu świetlnego i komory hematologicznej. Można też oznaczyć liczbę leukocytów stosując metodę automatyczną.

2. Norma leukocytów

Norma białych krwinek to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn 4,0 - 10,8 x 109/l . Może się ona zmieniać w różnych stanach chorobowych.

Co oznaczają nieprawidłowe wyniki krwi?
 1. Za dużo krwinek białych.

Podwyższone WBC może być spowodowane:

 • uszkodzeniem tkanki;
 • zakażeniem bakteryjnym, pierwotniakowym, grzybiczym i wirusowym;
 • stanami zapalnymi;
 • mocznicą;
 • działaniem adrenaliny i hormonów steroidowych;
 • chorobami nowotworowymi.


Wysokie WBC to inaczej leukocytoza, która może być spowodowana przez wzrost ilości jednego lub kilku rodzajów krwinek białych, które normalnie krążą we krwi obwodowej lub przez obecność komórek niewystępujących we krwi w stanach prawidłowych. Fizjologiczny wzrost krwinek białych obserwuje się po wysiłku fizycznym, posiłku, w stresie i w ciąży.

2. Za mało krwinek białych.
Spadek liczby leukocytów może być spowodowany przez:


WBC poniżej normy to inaczej leukopenia, czyli spadek liczby leukocytów. Może być spowodowana spadkiem liczby neutrofilów lub limfocytów, lub jednocześnie wszystkich rodzajów krwinek. Duże znaczenie diagnostyczne ma wykonanie, tzw. obrazu odsetkowego krwinek białych i ocena liczby poszczególnych rodzajów leukocytów. W tym celu należy wykonać rozmaz krwi obwodowej i po wybarwieniu go metodą Pappenheima ocenić mikroskopowo poszczególne formy krwinek białych.

Bibliografia

 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J.W., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-137-2
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Hołowiecki J. (red.), Hematologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3938-2

Źródła zewnętrzne

Weronika Buczkowska, Marta Bednarska,
Komentarze

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Liczba krwinek białych (WBC) - najnowsze pytania

WBC

Odpowiada: Agnieszka Barchnicka