Trwa ładowanie...

Muzyka relaksacyjna do snu – jak działa, dlaczego warto jej słuchać. Jaką muzykę do relaksacji wybrać?

 Katarzyna Kurek
16.01.2023 16:03
Muzyka relaksacyjna do snu zmniejsza wydzielanie kortyzolu
Muzyka relaksacyjna do snu zmniejsza wydzielanie kortyzolu (Adobe Stock)

Muzyka relaksacyjna do snu ułatwia zasypianie, poprawia komfort snu oraz pozwala budzić się z lepszym samopoczuciem. Spokojne, odprężające dźwięki relaksują po ciężkim dniu, pozwalają na wyciszenie oraz odstresowanie. Jak jeszcze muzyka relaksacyjna wpływa na organizm? Czy spanie przy muzyce jest dobre?

spis treści

1. Czym jest muzyka relaksacyjna?

Muzyka relaksacyjna to rodzaj muzyki, który charakteryzuje się łagodnymi, harmonijnymi dźwiękami, wyważeniem oraz wyrównaną linią melodyczną. Tego rodzaju dźwięki mogą obejmować zarówno muzykę instrumentalną, jak i wokalną. Jedną z jej form są także odgłosy natury (np. szum fal, śpiew ptaków, ruch powietrza, roślin).

Równomierne rytmy nie absorbują uwagi, nie rozpraszają, a jednocześnie wprowadzają słuchacza w stan głębokiego relaksu. Taka muzyka jest więc doskonałym narzędziem do wyciszania i obniżania poziomu stresu. Dlatego też często wykorzystuje się ją w procesach terapeutycznych (muzykoterapia), jako tło do medytacji lub podczas zasypiania.

2. Wpływ muzyki relaksacyjnej na sen

Zobacz film: "Jedna nieprzespana noc. Przerażające skutki"

Słuchanie relaksującej muzyki przed snem zmniejsza wydzielanie kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Kortyzol jest hormonem steroidowym, którego głównym zadaniem jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi w sytuacjach stresowych. Powoduje on wzmocnienie działania adrenaliny i noradrenaliny, w celu pobudzenia organizmu.

Odprężające dźwięki stymulują także wydzielanie dopaminy w mózgu, czyli jednego z tzw. hormonów szczęścia. Ponadto wpływają na czynność autonomicznego układu nerwowego, oddech, rytm serca oraz ciśnienie tętnicze.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej przed snem:

  • obniża poziom stresu,
  • koi i wycisza,
  • wprowadza w stan relaksu,
  • rozluźnia mięśnie,
  • ułatwia zasypianie.

Dobrze dobrana muzyka relaksacyjna pozwala także ograniczyć ilość hałasu docierającego do uszu z otoczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które mieszkają np. w pobliżu ruchliwych ulic, ze współlokatorami, czy mają głośnych sąsiadów.

3. Jaką muzykę do snu wybrać?

Wybór muzyki relaksującej do snu jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele zależy od osobistych preferencji. Jednak istnieje kilka ogólnych zasad, którymi warto kierować się, wybierając utwory.

Przede wszystkim ważne jest, by muzyka nie rozpraszała słuchacza, nie budowała negatywnych wibracji. Dźwięki powinny być ciepłe, kojące, harmonijne, stonowane, o spokojnej dynamice. Dobrze sprawdzają się więc melodie bez słów, czyste dźwięki, utwory z wolnym tempem, czy odgłosy natury.

Warto także pamiętać o tym, że należy zadbać o odpowiednio dobraną głośność. Nawet najlepiej dobrana muzyka, jeśli jest zbyt głośna, najprawdopodobniej przyniesie odwrotny do zamierzonego rezultat.

4. Co jeszcze wpływa na jakość snu?

Warto pamiętać o tym, że muzyka relaksacyjna może tylko wspomagać zasypianie. Jednak na jakość snu wpływa dużo więcej elementów. Jak zatem jeszcze zadbać o higienę snu? Ważne jest:

  • unikanie picia alkoholu, kofeiny, napojów energetyzujących, spożywania obfitych posiłków przed snem,
  • wietrzenie sypialni, odpowiednia temperatura pomieszczenia,
  • odpowiednie dopasowanie łóżka, materaca,
  • zadbanie o wygodną pościel,
  • uregulowanie pory zasypiania, pobudki.

Bezpośrednio przed snem warto unikać też niebieskiego światła, oglądania telewizji, przeglądania Internetu, czy ekranu komputera. W tym czasie lepiej zadbać o odprężające rytuały, np. kąpiel, czy czytanie książki (nie zaleca się jednak czytania na urządzeniach elektronicznych).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze