Trwa ładowanie...

Nagłe zatrzymania krążenia. Pierwszy objaw pojawia się dobę wcześniej

Avatar placeholder
04.12.2023 09:04
Objawy ostrzegawcze nagłego zatrzymania krążenia różnią się w zależności od płci
Objawy ostrzegawcze nagłego zatrzymania krążenia różnią się w zależności od płci (Getty Images)

Badacze z Instytutu Serca Smidt w Los Angeles odkryli, że połowa osób doświadczających nagłego zatrzymania krążenia ma wyraźne objawy nadchodzącego stanu już 24 godziny wcześniej. Co więcej, naukowcy zauważyli, że sygnały ostrzegawcze różnią się w zależności od płci.

spis treści

1. Przyczyny zatrzymania krążenia

Główną przyczyną nagłego zatrzymania krążenia, tzw. NZK, jest arytmia lub nieprawidłowy rytm serca. Do nagłego zatrzymania krążenia może dojść również na skutek innych chorób układu krążenia:

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Zatrzymanie krążenia różni się od zawału serca. Zawał zachodzi, gdy zator w tętnicy zatrzymuje przepływ krwi przez różne części serca, ale nie powoduje całkowitego zatrzymania bicia serca.

2. Objawy zatrzymania krążenia

Zdarza się, że zatrzymanie krążenia występuje bez jakichkolwiek objawów ostrzegawczych, powodując nagłe omdlenie lub utratę przytomności.

Do rozpoznanych objawów nadchodzącego zatrzymania krążenia zalicza się jednak:

Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi zagrożenie życia, dlatego należy jak najszybciej wezwać pomoc.

3. Różnice w objawach ostrzegawczych nagłego zatrzymania krążenia u kobiet i mężczyzn

Naukowcy odkryli różnice w objawach ostrzegawczych nagłego zatrzymania krążenia między mężczyznami a kobietami. U kobiet najbardziej wyraźnym objawem w ciągu 24 godzin przed zatrzymaniem krążenia była duszność. Dla mężczyzn dominującym objawem okazały się bóle w klatce piersiowej.

- Od dawna wiemy, że zatrzymanie krążenia ma inne mechanizmy i podłoże u kobiet, inne zaś u mężczyzn. Wiemy też, że dwie trzecie ofiar zatrzymania krążenia to mężczyźni, a kobiety doświadczają tego schorzenia średnio 8-10 lat później niż panowie — opowiada dr Sumeet Chugh, jeden z autorów badania.

Nowe informacje mogą być jednak szczególnie cenne dla lekarzy i pacjentów.

- Lekarze pacjentów kardiologicznych mogą im uświadomić, że nieoczekiwana duszność u kobiet wiąże się z trzykrotnie wyższym ryzykiem nagłego zatrzymania krążenia. Z kolei nagły ból w klatce piersiowej u mężczyzny zwiększa ryzyko dwukrotnie — tłumaczy.

Podkreśla, że istnieje coraz pilniejsza potrzeba przeprowadzania badań klinicznych, które będą uwzględniały różnice płciowe w medycynie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze