Trwa ładowanie...

Pokój dziecięcy - planowanie, wyposażenie, dodatki

Avatar placeholder
07.04.2021 14:49
Pokój dziecięcy - planowanie, wyposażenie, dodatki
Pokój dziecięcy - planowanie, wyposażenie, dodatki (Zdjęcie autorstwa warrenski / CC BY-SA 2.0)

Pokój dzięcięcy pełni kluczową rolę w prawidłowym rozwoju maluszka. Dziecko powinno w nim mieć swoje miejsce do spania, zabawy i odpoczynku oraz do nauki. Pokój dziecięcy ma być dla dziecka jego światem łączącym cechy współgrające z resztą domu, ale także w pewnym stopniu odrębną przestrzenią, gdzie ograniczyć dziecko może tylko jego wyobraźnia.

spis treści

Niestety urządzenie pokoju dziecięcego, tak by był on przytulny, bezpieczny i wygodny, nie zawsze przychodzi rodzicom z łatwością. Dlatego warto poszukać ciekawych i praktycznych inspiracji na urządzenie pokoju dziecięcego, jeszcze zanim zdecydujemy o zakupie mebli. Jeśli dziecko jest starsze, świetnym pomysłem będzie zaangażowanie go w aranżację pokoju dziecięcego. Oto kilka rad sugerujących, jak urządzić pokój dziecięcy.

1. Pokój dziecięcy - planowanie

Po pierwsze, warto zastanowić się nad odpowiednim kolorem ścian . Zazwyczaj najlepszym wyborem jest delikatny, pastelowy kolor. Jeśli jednak zdecydujecie się na intensywniejsze kolory, należy pamiętać, że meble powinny być w stonowanych barwach.

Zdecydowany kolor nie powinien pokrywać więcej niż dwie ściany, by nie przytłoczyć swą intensywnością oraz optycznie nie zmniejszać pokoju. Poza tym, przy wyborze farb nie należy kierować się jedynie ich kolorem, lecz także tym, czy farby są bezpieczne dla zdrowia dziecka i nie zawierają szkodliwych substancji.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
Pokój dla maluszka
Pokój dla maluszka [2 zdjęcia]

Miejsce, w którym dziecko będzie się rozwijać, musi być nie tylko przytulne i przyjazne, ale przede

zobacz galerię

Zainwestujcie w farby ekologiczne i z atestami. Ciekawą propozycją jest także pokrycie ścian kolorową tapetą z motywami np. z bajek. Taka tapeta zdobiąca pokój dziecięcy zadba o odpowiedni klimat pomieszczenia. Najlepiej, by była ona zmywalna. Poza tym, warto zadbać, by ściany w pomieszczeniu nie pozostawały puste.

Można zakupić gotowe obrazki do powieszenia na ścianie. Jednak ciekawszym pomysłem będzie oprawianie rysunków dziecka w antyramy, które także można powiesić. Warto również pomyśleć o zakupie tablicy korkowej, na którą maluch będzie mógł przypinać pinezkami swoje dyplomy, prace malarskie czy ulubione zdjęcia i pocztówki. Możecie także wyznaczyć jedną ze ścian do tego, aby dziecko mogło swobodnie po niej bazgrać, odciskać dłonie czy stopy.

2. Pokój dziecięcy - wyposażenie

Najważniejszym meblem w pokoju dziecięcym jest wygodne łóżko. Zazwyczaj stawia się je przy ścianie, aby dziecko miało jak najwięcej przestrzeni do swobodnych zabaw. Przy wyborze miejsca na łóżko zwróć uwagę na okna. Jeśli słońce zawsze rano intensywnie świeci, konieczne są grube zasłony lub rolety. Inaczej poranny sen dziecka będzie regularnie przerywany.

Należy także pamiętać, by łóżko nie stało w zbyt bliskiej odległości od okna i kaloryfera. Obok okna powinno się znajdować biurko, które jest niezbędnym elementem umeblowania, jeśli dziecko rozpoczęło już swoją przygodę ze szkołą. Pamiętaj, że łóżko powinno być wygodne, solidne i łatwe do rozkładania. Mebel ten może służyć dziecku przez wiele lat, zatem warto od razu pomyśleć o odpowiedniej wielkości.

Jeśli łóżko i biurko mają już swoje miejsce, możecie się zastanowić nad innymi elementami umeblowania, takimi jak półki, szafki, komody. Pamiętaj, że meble dla dziecka muszą być stabilne i nie utrudniać dziecku swobodnego poruszania się po pokoju. Ilość mebli musi być dopasowana do wielkości pokoju. Pamiętaj, że pokój dziecięcy służy do spania, przebierania się, zabaw i nauki, zatem powinniście stworzyć dziecku kąciki specjalnie do tego przeznaczone.

3. Pokój dziecięcy - dodatki

Kiedy największe elementy aranżacji pokoju dziecięcego są już na odpowiednim miejscu, czas na zasłonki, pojemniki na zabawki, lampki. Najlepiej, by wszystkie dodatki kolorystycznie komponowały się z kolorem ścian i mebli. Jednak ważniejsze jest to, aby przypadły one do gustu dziecka, dlatego pozwalaj mu wybierać to, co mu się podoba.

Pamiętaj, że jeśli dziecko nie będzie mało odpowiedniej ilości półek, koszy i innych pojemników na zabawki, najprawdopodobniej wylądują one na ziemi. Już od początku staraj się pokazywać dziecku, że każda rzecz w jego pokoju ma swoje miejsce i jeśli nie jest używana, powinna być tam odkładana.

Na pojemniczkach możecie umieścić naklejki podpowiadające, co w danym opakowaniu się znajduje. Jeśli dziecko rzeczywiście prawidłowo posegregowało swoje rzeczy, nie zapomnij o pochwałach. Na pewno będzie z siebie dumne i nabierze większej ochoty do dbania o porządek w swoim pięknie urządzonym pokoju dziecięcym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze