Trwa ładowanie...

Prądy Kotza – dawki, wskazania, działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
18.12.2023 14:58
Elektrostymulacja prądem Kotza stosowana jest u osób, które doznały urazu i zmagają się z przewlekłym bólem
Elektrostymulacja prądem Kotza stosowana jest u osób, które doznały urazu i zmagają się z przewlekłym bólem (Adobe Stock)

Prądy Kotza, zwane rosyjską stymulacją, to zabieg fizykoterapeutyczny, który wyzwala skurcze głębiej położonych mięśni. Efekt terapeutyczny uzyskuje się poprzez działanie prądem o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do częstotliwości niskiej 50Hz. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? Na jakie efekty terapii można liczyć?

spis treści

1. Co to są prądy Kotza?

Prądy Kotza to prądy średniej częstotliwości wykorzystywane w elektroterapii. To dział fizykoterapii, w której do leczenia urazów lub schorzeń narządu ruchu wykorzystuje się energię elektryczną.

Zastosowane prądy poprzez aktywację grubych zstępujących włókien nerwowych oraz dzięki zablokowaniu włókien nerwowych wyzwalają silny skurcz głębiej położonych włókien mięśniowych (mięśnia lub grupy mięśni).

Zobacz film: "Objawy, które świadczą o tym, że twoje hormony szaleją"

Jakie są efekty zabiegu? Dzięki prądom Kotza możliwa jest poprawa metabolizmu i obniżenie napięcia mięśniowego, wywołanie skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych oraz wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Prądy Kotza zmniejszają dolegliwości bólowe w miejscu stymulacji oraz wzmacniają osłabione mięśnie. Na czym polega ich działanie?

2. Prądy Kotza – działanie

Zabieg z wykorzystaniem prądów Kotza polega na precyzyjnym wywołaniu skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych za pomocą prądu o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do niskiej częstotliwości 50 Hz (przerwa między impulsami wynosi 10 ms).

Do zabiegu wykorzystuje się elektrostymulator: płaskie elektrody oraz specjalne podkłady pod elektrody, które zwilża się wodą. Elektrody nakłada się na oczyszczoną i suchą skórę. Natężenie prądu w elektrodach jest stopniowo zwiększane, a poziom dostosowywany do preferencji pacjenta (podczas zabiegu odczuwa się w mięśniu coraz silniejsze mrowienie).

Prądy Kotza – ułożenie elektrod

Prądy Kotza to prądy średniej częstotliwości, które wnikają w tkankę głębiej niż prądy niskiej częstotliwości. Ponieważ znacznie słabiej oddziałują na receptory czuciowe skóry, możliwe jest ustawienia większej wartości amplitudy podczas zabiegu.

Prądy Kotza – cena

Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Aby osiągnąć pożądane rezultaty planuje się zwykle serię 10 zabiegów przeprowadzanych kilka razy w tygodniu (od 3 do 5 razy). Prądy Kotza, będące elementem treningu sportowego, stosuje się codziennie przez 14 dni.

Prądy Kotza kosztują średnio 30 zł za jeden zabieg (od 20 do 50 zł). Seria zabiegów kupowana w pakiecie ma zwykle korzystną cenę.

3. Prądy Kotza – wskazania

Elektrostymulacja prądem Kotza stosowana jest u osób, które doznały złamania lub urazu, zmagają się z przewlekłym bólem czy skutkami uszkodzenia przewodzenia nerwowego w mięśniu, ale nie tylko.

Rosyjska stymulacja jest również wykorzystywana przez sportowców do treningu siłowego i wytrzymałościowego (co ma związek z działaniem rozgrzewającym głęboko położone mięśnie).

Prądy Kotza są stosowane w celu wzmocnienia mięśni i zwiększenia masy mięśniowej. Sprawdzają się przede wszystkim w rehabilitacji mięśni po dłuższym unieruchomieniu, ale i jako metoda wspomagająca trening sportowy.

Wskazaniem do stosowania prądów Kotza są:

  • zaniki mięśniowe z unieruchomienia,
  • porażenia obwodowe,
  • uszkodzenia przewodzenia nerwowego,
  • poprawa krążenia,
  • płaskostopie,
  • silne i przewlekłe bóle,
  • skoliozy,
  • osłabienie mięśni, stymulacja mięśni (to trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni), długotrwałe unieruchomienie mięśni,
  • stymulacja zrostu kostnego,
  • wspomaganie treningu siłowego (w celu maksymalizowania zdolności mięśni do generowania siły),
  • leczenie urazów tkanek w celu uzyskania efektu przeciwbólowego i przekrwiennego (stan po złamaniach, przy zespołach bólowych).

4. Prądy Kotza – przeciwwskazania

Prądy Kotza, choć są bezpieczne, nie mogą być stosowane u każdego pacjenta. Przeciwwskazanie stanowią:

Przed zabiegiem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Ważne jest usunięcie zrogowaciałego naskórka (dzięki temu impulsy mogą docierać w głąb ciała). Skóra nie powinna być pokryta również balsamem czy kremem. W sytuacji, gdy miejsce zabiegu jest pokryte dużą ilością owłosienia, trzeba je wydepilować (włosy utrudniają przewodnictwo elektryczne).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze