Trwa ładowanie...

Wędzidełko podjęzykowe – objawy, podcinanie, ćwiczenia

Avatar placeholder
27.12.2022 16:03
Krótkie wędzidełko może wpływać na opóźniony rozwój mowy
Krótkie wędzidełko może wpływać na opóźniony rozwój mowy (123rf.com)

Wędzidełko podjęzykowe pozwala na swobodny ruch języka w jamie ustnej. Dzięki dobrze rozwiniętemu wędzidełku możliwa jest prawidłowa wymowa głosek. Jakie są objawy, gdy wędzidełko podjęzykowe jest za krótkie? Kiedy wykonuje się podcinanie wędzidełka? Jakie ćwiczenia języka można wykonywać przy krótkim wędzidełko?

spis treści

1. Wędzidełko – objawy

Dobrze rozwinięte wędzidełko pozwala na swobodny ruch języka. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłową wymowę. Może nawet doprowadzić do poważnych wad wymowy. W bardzo poważnych przypadkach należy przemyśleć podcięcie wędzidełka.

Wędzidełko podjęzykowe ma postać elastycznego fałdu skóry, łączącego w linii środkowej dolną powierzchnię języka z jamą ustną. Wędzidełko możemy zobaczyć, unosząc język i dotykając podniebienia. Głównym zadaniem wędzidełka jest umożliwienie językowi dotarcie do każdego miejsca w jamie ustnej, aby można było wymawiać każdą głoskę prawidłowo. Przyczyna krótkiego wędzidełka to nie tylko wady anatomiczne, ale również genetyczne.

Zobacz film: "Na logopedę nigdy nie jest zbyt późno"

Najczęstsze objawy zbyt krótkiego wędzidełka to: ograniczony ruch języka, końcówka języka ma kształt serca, głoski l, sz, cz, dż, ż i r są źle wymawiane, a podczas unoszenia języka wędzidełko grubieje i jest bardzo napięte.

Wędzidełko możemy zobaczyć unosząc język do podniebienia. Zbyt krótkie wędzidełko może objawiać się wadami wymowy
Wędzidełko możemy zobaczyć unosząc język do podniebienia. Zbyt krótkie wędzidełko może objawiać się wadami wymowy

2. Wędzidełko – podcinanie

Krótkie wędzidełko może wpływać na opóźniony rozwój mowy. Może również źle wpływać na wzorzec ssania, żucia, połykania, a co za tym idzie, rozwija się wada zgryzu. Dziecko może zacząć seplenić lub nadmiernie się ślinić. Jeżeli wędzidełko jest zbyt krótkie, można je podciąć. Zabieg taki nazywa się frenotomią i powinien być stosowany jako uzupełnienie terapii logopedycznej.

Obalamy popularne mity na temat jąkania
Obalamy popularne mity na temat jąkania [5 zdjęć]

Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W

zobacz galerię

Zabieg podcięcia wędzidełka polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Po operacji należy pamiętać o wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które zapobiegną powstawaniu zrostów. Nauczą również pacjenta unosić język do góry. Przecięte wędzidełko zazwyczaj goi się bez żadnych komplikacji. Zabieg przecięcia wędzidełka może wykonać stomatolog lub laryngolog.

3. Wędzidełko – ćwiczenia

Zabieg podcięcia wędzidełka nie sprawi, że od razu będziemy umieć unosić język do góry. Tego trzeba się nauczyć. Pomogą w tym różnego rodzaju ćwiczenia języka. Należy wykonywać je systematycznie, aby przyniosły pożądany efekt.

Jednym z ćwiczeń jest dotykanie kącików ust, przy jednoczesnym otwarciu szeroko buzi. Kolejnym dotykanie każdego zęba przy szeroko otwartej buzi. Dobry efekt daje również ćwiczenie polegające na machaniu językiem w prawo i w lewo przy otwartej buzi. Wylizywanie talerza lub jedzenie lodów w wafelku to także ćwiczenia, które bardzo spodobają się dzieciom. Tak samo kląskanie, które naśladuje odgłosy końskich kopyt lub wyciąganie języka do nosa i do brody.

Powyższe ćwiczenia to tylko przykład. Można je wykonywać zarówno przed podcięciem wędzidełka, jak i po jego podcięciu. Zestaw ćwiczeń po podcięciu wędzidełka dobrany do konkretnej osoby powinien przygotować logopeda.

Zobacz także:

Są to przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać zarówno przed jak i po zabiegu podcięcia wędzidełka językowego. Odpowiedni zestaw ćwiczeń powinien ułożyć logopeda.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Podcięcie wędzidełka - język, warga góna, napletek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze