Trwa ładowanie...

Zdrowie w jelitach – "centrum dowodzenia" naszego organizmu

Avatar placeholder
03.05.2019 13:00
Klaudia Wiśniewska, dietetyk
Klaudia Wiśniewska, dietetyk

Dietetyk Klaudia Wiśniewska, ekspert kampanii "interAKTYWNIE po zdrowie", wyjaśnia, dlaczego "jelita to nasz drugi mózg” oraz "centrum dowodzenia naszego organizmu”.

W tych stwierdzeniach jest trochę prawdy, ponieważ w naszych jelitach znajduje się cały zespół różnorodnych mikroorganizmów tworzący tzw. mikrobiom, który 100-krotnie przekracza liczbę genów gospodarza.

Mikrobiom w jelitach podobnie jak mózg odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Bierze między innymi udział w procesie trawienia czy odpowiada za fermentację niestrawionych składników pokarmu.

Niektóre gatunki bakterii wykazują działanie ochronne, co sprawia, że zapobiegają namnażaniu się patogennych, czyli szkodliwych dla nas drobnoustrojów. Najwięcej różnego rodzaju drobnoustrojów zwykle zasiedla jelito grube.

Zobacz film: "Produkty na zdrowe jelita"

Co ciekawe, populacje drobnoustrojów mogą się różnić u różnych osób, a decyduje o tym wiele rożnych czynników. Wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego może mieć rodzaj porodu - naturalny czy przez cesarskie cięcie, aktualnie występujące choroby czy przyjmowane leki.

Duże znaczenie może mieć również styl życia, w tym stosowana dieta, narażenie na stres, stosowanie używek czy aktywność fizyczna.

Nieodpowiednia dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone bogate w cukry proste, tłuszcze nasycone, izomery trans kwasów tłuszczowych o niskiej zawartości witamin i błonnika pokarmowego może prowadzić do powstania tzw. dysbiozy jelitowej. Polega ona na powstaniu niepożądanych zmian w składzie mikroflory, przez co wpływa na funkcjonowanie m.in. układu immunologicznego i hormonalnego i stanowić może czynnik ryzyka rozwoju chorób związanych przede wszystkim z przewodem pokarmowym, takich jak chociażby zespół jelita nadwrażliwego czy nieswoiste choroby zapalne jelit.

Badania wskazują, że występowanie dysbiozy może zwiększać także występowanie zaburzeń metabolicznych i otyłości.

W produktach spożywczych istnieją pewne składniki korzystnie wpływające na mikrobiotę przewodu pokarmowego.

W naszej codziennej diecie powinna się znaleźć przede wszystkim odpowiednia ilość błonnika pokarmowego, który moduluje skład mikroflory jelitowej. Pochodzić on powinien przede wszystkim z surowych warzyw i owoców, roślin strączkowych oraz produktów zbożowych, do których zaliczyć można płatki naturalne, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, grube kasze (np. kasza pęczak, gryczana, jaglana).

Pozytywny wpływ na mikroflorę przewodu pokarmowego może mieć również obecność związków polifenolowych zawartych przede wszystkim w warzywach i owocach, a w szczególności w tych o ciemnej filetowej i czerwonej barwie.

Ważnym elementem dbania o prawidłowy stan jelit jest również obecność w diecie produktów fermentowanych.

Produkty takie jak kefir, niektóre jogurty, ogórki kiszone czy kapusta kiszona są dobrym źródłem bakterii fermentacji mlekowej, czyli korzystnych drobnoustrojów - bakterii z rodzaju Lactobacillus czy Bifidobacterium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze