Trwa ładowanie...

35-latka od 2 lat bolał brzuch. Chirurdzy wyjęli 60 przedmiotów

 Karolina Rozmus
30.09.2023 11:28
Od dwóch lat bolał go brzuch. Szokujące, co znaleźli lekarze
Od dwóch lat bolał go brzuch. Szokujące, co znaleźli lekarze (Getty Images, Twitter)

35-latek zmagał się z bólem brzucha, ale gdy objawom zaczęła towarzyszyć gorączka, postanowił zgłosić się na szpitalny oddział. Niedługo później leżał już na stole operacyjnym. Oczom chirurgów podczas zabiegu ukazały się: medaliony, łańcuszki, nakrętki, śruby, słuchawki i agrafki, magnesy, guziki i zamki błyskawiczne.

spis treści

1. Chirurdzy przecierali oczy ze zdumienia

Lekarze opowiedzieli historię pewnego nietypowego pacjenta - 35-letniego Kuldeep Singha z Pendżabu położonego w Indiach. Trafił do szpitala, skarżąc się na silne bóle żołądka.

W jamie brzusznej pacjenta lekarze znaleźli łącznie 60 przedmiotów
W jamie brzusznej pacjenta lekarze znaleźli łącznie 60 przedmiotów (Pixabay)

- Podczas prześwietlenia rentgenowskiego znaleźliśmy w żołądku medaliony, łańcuszki, nakrętki, śruby, słuchawki i wiele innych przedmiotów – powiedział Ajmer Singh Kalra, dyrektor szpitala Moga Medicity Hospital w Moga w Pendżabie.

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

Łącznie medycy naliczyli 60 przedmiotów. Jak podaje agencja Jam Press, 35-latek postanowił zgłosić się do szpitala, bo jego niepokój wzbudziło pojawienie się gorączki.

- Ponieważ połykał ostre przedmioty, w jego brzuchu pojawiły się poważne rany - wyjaśnia chirurg, który operował Hindusa.

2. Zdiagnozowali rzadkie zaburzenie

Podczas trwającego trzy godziny zabiegu medycy usunęli z przewodu pokarmowego pacjenta wszystkie przedmioty, 35-latek jednak wciąż przebywa w szpitalu.

- Nadal jest podłączony do respiratora, jego stan jest krytyczny – mówi lekarz.

Okazało się, że mężczyzna cierpiał na zaburzenie psychiczne noszące nazwę pica. Dotknięte nią osoby spożywają uznawane za niejadalne produkty i przedmioty. Jedną z najpowszechniejszych odmian zaburzenia pica jest pagofagia, czyli niepohamowana chęć jedzenia kostek lodu, inną - ksylofagia, czyli jedzenie papieru. W niektórych postaciach chorzy spożywają farbę, ziemię, przedmioty wykonane z drewna, a nawet kał (koprofagia). Pica może dotykać osoby z upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami rozwoju, ale też z chorobami psychicznymi jak schizofrenia. Częściej dotyczy kobiet w ciąży czy dzieci lub osób z zespołem Kleinego-Levina.

Według ICD-10 u osób dorosłych picę zalicza się do zaburzeń odżywiania i zespołów behawioralnych związanych z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi. To zaburzenie, co widać na przykładzie 35-letniego Hindusa, może jednak nieść ze sobą poważne zagrożenia. Poczynając od niedoborów pokarmowych, zatruć i infekcji przewodu pokarmowego, zakażeń pasożytniczych aż po poważne urazy w obrębie przewodu pokarmowego, jeśli chory spożywa przedmioty, które mogą doprowadzić do perforacji ściany żołądka czy jelit.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze