Trwa ładowanie...

37-latek zachorował na raka jelita grubego. Ten objaw pojawił się jako pierwszy

Avatar placeholder
08.09.2024 09:05
Lekarz popełnił błąd. W jelicie 37-latka znaleziono niemal 5-centymetrowego guza
Lekarz popełnił błąd. W jelicie 37-latka znaleziono niemal 5-centymetrowego guza (Facebook)

Gdy Ryan McDonald z Manchesteru zaczął podupadać na zdrowiu, w pierwszej kolejności udał się do lekarza rodzinnego. Ten nie rozpoznał raka jelita grubego, mimo że mężczyzna miał liczne objawy, które o nim świadczyły.

spis treści

1. Błędna diagnoza

Ryan McDonald z Manchesteru opowiedział o swoich dolegliwościach w rozmowie z Bowel Cancer UK. Mężczyzna opisuje, że doświadczał typowych objawów nowotworu, które były na tyle poważne, że zdecydował się odwiedzić lekarza rodzinnego.

- Na początku 2021 roku zacząłem odczuwać pieczenie w podbrzuszu, miałem nieregularne wypróżnienia, wzdęcia, niestrawność i byłem ciągle zmęczony - mówi.

Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Początkowo lekarz rodzinny zasugerował, że mógłbym mieć nietolerancję glutenu, celiakię lub zespół jelita drażliwego (IBS). Po sześciu miesiącach, gdy objawy nie ustępowały, Ryan ponownie odwiedził lekarza i zapytał, czy może mieć raka jelita grubego. Lekarz odrzucił tę możliwość, mimo że objawy były typowe dla tego nowotworu, co wzbudziło w Ryanie wątpliwości co do postawionej diagnozy.

- Trudno mi było w to uwierzyć, ponieważ kilka miesięcy wcześniej, po ostatniej wizycie zmieniłem dietę, aby sprawdzić, czy jakkolwiek to wpłynie na moje dolegliwości - przyznaje Ryan.

Gdy ból brzucha stał się nie do zniesienia, Ryan trafił na oddział ratunkowy, gdzie wykonano tomografię komputerową i zdecydowano o pilnej kolonoskopii. Badanie ujawniło 45-milimetrowy guz w okrężnicy, który następnie został usunięty operacyjnie.

- W wieku 37 lat mogę szczerze powiedzieć, że było to najtrudniejsze wyzwanie, z jakim kiedykolwiek musiałem się zmierzyć, ale powiedziano mi, że nie będę potrzebował dalszego leczenia, takiego jak chemioterapia - mówi.

2. Rak jelita grubego - objawy

W Polsce co roku diagnozuje się 18 000 przypadków raka jelita grubego, co czyni go trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Od kilku lat liczba zachorowań rośnie, dlatego znajomość czynników ryzyka i objawów alarmowych jest kluczowa dla zapobiegania i skutecznego leczenia.

Do czynników ryzyka należą m.in. dieta bogata w przetworzone i czerwone mięso, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz brak aktywności fizycznej. Czynnikami niemodyfikowanymi są m.in. wiek.

Typowe wczesne objawy raka jelita grubego obejmują: krwawienie z odbytu, obecność krwi w stolcu, ból brzucha, ciągłe parcie na stolec, naprzemienne biegunki i zaparcia lub uporczywe biegunki, zmiany w kształcie i rozmiarze stolca (tzw. "stolce ołówkowate"), niedokrwistość (spowodowaną niewielkim, często ukrytym, lecz przewlekłym krwawieniem z guza w jelicie grubym).

W późniejszym stadium do objawów raka jelita grubego dołączają typowe symptomy zaawansowanej choroby nowotworowej, takie jak postępująca utrata masy ciała, brak apetytu i ogólne osłabienie.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze