Trwa ładowanie...

Antykoncepcja w ciąży

Avatar placeholder
22.06.2015 14:05
Antykoncepcja w ciąży
Antykoncepcja w ciąży (Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC0 1.0)

Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza szanse na zajście w ciążę? Przez długi czas naukowcy nie byli w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jednak dzisiaj wiadomo już, że pigułki antykoncepcyjne nie wpływają na płodność. Z drugiej strony, wiele kobiet zastanawia się, jakie jest ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja a ciąża - wszystko, co powinnaś wiedzieć.

spis treści

1. Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Zwykle nie jest potrzebny żaden okres przejściowy po zakończeniu stosowania antykoncepcji. Ciąża jest możliwa już podczas pierwszego cyklu po zaprzestaniu antykoncepcji.

Jednak każda kobieta reaguje inaczej. U niektórych po odstawieniu pigułek mogą wystąpić pewne zaburzenia cyklu. Nie jest to powód do obaw. Zazwyczaj po paru tygodniach lub miesiącach wszystko wraca do normy i kobieta może bez przeszkód zajść w ciążę.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Według badań 21,2% kobiet zachodzi w ciążę podczas pierwszego cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, co odpowiada średniej ogólnej ilości kobiet, zachodzących w ciążę w czasie jednego cyklu: 20-25%. W rok po zaprzestaniu antykoncepcji 79,4% kobiet zachodzi w ciążę, co również odpowiada ilości średniej dla kobiet, nie stosujących antykoncepcji hormonalnej.

Problemy z zajściem w ciążę, pojawiające się po odstawieniu pigułki, nie są skutkiem stosowania antykoncepcji i najprawdopodobniej pojawiłyby się również, gdyby kobieta nie stosowała w ogóle antykoncepcji.

2. Ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu antykoncepcji

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi 99%, pod warunkiem że pigułki są zażywane prawidłowo, to znaczy codziennie dokładnie o tej samej porze. Tymczasem okazuje się, że aż 44% kobiet zapomina zażyć jednej tabletki w czasie cyklu, a 22% dwóch tabletek.

Kobiety, które stosują pigułki antykoncepcyjne prawidłowo, mają minimalne szanse na zajście w ciążę.

3. Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

  • kobieta zapomniała zażyć pigułkę lub zażyła ją z dużym opóźnieniem (nawet tylko jedną);
  • w czasie do czterech godzin po zażyciu tabletki wystąpiły silne wymioty lub biegunka;
  • kobieta równocześnie do tabletek antykoncepcyjnych stosuje leki, które mogą obniżyć skuteczność pigułki, są to na przykład: leki przeciwgruźlicowe, leki na astmę i barbiturany);
  • kobieta ma dużą nadwagę.

Zorientowałaś się, że zaszłaś w ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne i boisz się, że pigułki mogą zaszkodzić dziecku? Bądź spokojna, do tej pory żadne badania nie wykazały niekorzystnego działania antykoncepcji hormonalnej na rozwój dziecka we wczesnej fazie ciąży. Oczywiście, tabletki należy odstawić jak najszybciej po rozpoznaniu ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze