Uważaj na apteki internetowe!

spis treści
rozwiń

Zakupy przez Internet są szybkie, proste i nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Mamy też możliwość porównania cen tego samego produktu u różnych sprzedawców, wybrania najkorzystniejszej oferty, a nawet ustalenia optymalnego sposobu i terminu wysyłki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób preferuje taki typ zakupów. Jeśli jednak chodzi o zamawianie leków, trzeba być ostrożnym – w Internecie coraz więcej jest fałszywych, nielegalnie działających aptek online.

1. Zamawiasz leki – dostajesz problemy

Niczego niepodejrzewający pacjent, chcący po prostu zamówić przez Internet leki – nawet znane mu dobrze, bo przyjmowane od wielu lat z powodu np. nadciśnienia, czy też dostępne bez recepty – musi obecnie, niestety, bardzo uważać. W sieci coraz częściej można spotkać nie rzetelne, funkcjonujące zgodnie z prawem firmy, ale zwykłych oszustów, próbujących wykorzystać nasz brak uwagi i zaufanie do tej formy robienia zakupów. Eksperci do spraw bezpieczeństwa w Carnegie Mellon University twierdzą, że nawet chcąc kupować leki legalnie i w sprawdzonych miejscach, nie jesteśmy bezpieczni. Coraz częściej zdarzają się cybermanipulacje, powodujące, że potencjalny klient przekierowany zostaje z miejsca, gdzie zamierzał zrealizować zamówienie – do jednej z dziesiątek nielegalnych aptek internetowych. Przestępcy mają też inny sposób nakłonienia nas do kupowania leków właśnie u nich. Nasze zaufanie starają się zdobyć, wykorzystując firmę świetnie nam znaną i uważaną przez większość ludzi za rzetelną: Google. W jaki sposób działają?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

 • Wpływają na wyniki wyszukiwania poprzez pozycjonowanie swoich stron w taki sposób, aby na czołowych miejscach odnośników do najpopularniejszych leków znalazły się właśnie ich „lewe” apteki;
 • Wykupują reklamy w systemie reklamowym Google, przez co wydaje się, że ich oferta jest poważna, a firma rzetelna.

Oczywiście, jedno i drugie nie oznacza, że mamy do czynienia z nielegalną apteką, jednak większość klientów nie analizuje ofert aż tak bardzo, żeby móc wykryć te manipulacje.

2. Nielegalne apteki zagrożeniem dla życia!

Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby legalnie handlować środkami farmaceutycznymi czy nawet preparatami ziołowymi, są wysokie. Dzięki nim właśnie, idąc do apteki, możemy mieć pewność zakupu leku oryginalnego, takiego, który był odpowiednio przechowywany i nie powinien nam zaszkodzić.

Nielegalnych aptek nie kontroluje nikt, mogą więc sprzedawać na przykład:

 • podróbki leków, często niemające z oryginałem nic wspólnego, poza opakowaniem,
 • produkty o nieznanym (często także samemu sprzedawcy) składzie chemicznym,
 • leki przechowywane niewłaściwie, przez co utraciły swoje właściwości lub stały się niebezpieczne dla osoby je przyjmującej,
 • leki „z odzysku”, które po prostu zostały niewykorzystane przez kogoś,
 • preparaty, które nigdy nie zostały dopuszczone do użytku.

Robiąc zakupy w Internecie, nigdy więc nie kierujmy się samą ceną, a nawet opiniami. Tylko podawanie przez daną aptekę wszystkich danych, koniecznych do zidentyfikowania firmy oraz samego przedsiębiorstwa, może być dla nas wskazówką, że kupujemy sprawdzone produkty – bez tego bowiem leczenie nie będzie skuteczne, a nawet może zaszkodzić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!