Apteki internetowe - dlaczego warto na nie uważac?
Apteki internetowe są bardzo wygodne. Zakupy przez Internet są szybkie, proste i nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Mamy też możliwość porównania cen tego samego produktu u różnych sprzedawców, wybrania najkorzystniejszej oferty, a nawet ustalenia optymalnego sposobu i terminu wysyłki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób preferuje taki typ zakupów. Jeśli jednak chodzi o zamawianie leków, trzeba być ostrożnym – w Internecie coraz więcej jest fałszywych, nielegalnie działających aptek internetowych.
1. Apteki internetowe - zamawiasz leki, dostajesz problemy
Niczego niepodejrzewający pacjent, chcący po prostu zamówić przez leki przez apteki internetowe – nawet znane mu dobrze, bo przyjmowane od wielu lat z powodu np. nadciśnienia, czy też leki bez recepty – musi obecnie, niestety, bardzo uważać. W sieci coraz częściej można spotkać nie rzetelne, funkcjonujące zgodnie z prawem firmy, ale zwykłych oszustów, próbujących wykorzystać nasz brak uwagi i zaufanie do tej formy robienia zakupów. Eksperci do spraw bezpieczeństwa w Carnegie Mellon University twierdzą, że nawet chcąc kupować leki legalnie i w sprawdzonych aptekach internetowych, nie jesteśmy bezpieczni. Coraz częściej zdarzają się cybermanipulacje, powodujące, że potencjalny klient przekierowany zostaje z miejsca, gdzie zamierzał zrealizować zamówienie – do jednej z dziesiątek nielegalnych aptek internetowych. Przestępcy mają też inny sposób nakłonienia nas do kupowania leków właśnie u nich. Nasze zaufanie starają się zdobyć, wykorzystując firmę świetnie nam znaną i uważaną przez większość ludzi za rzetelną: Google. W jaki sposób działają?
- Wpływają na wyniki wyszukiwania poprzez pozycjonowanie swoich stron w taki sposób, aby na czołowych miejscach odnośników do najpopularniejszych leków znalazły się właśnie ich „lewe” apteki internetowe;
- Wykupują reklamy w systemie reklamowym Google, przez co wydaje się, że ich oferta jest poważna, a apteka internetowa rzetelna.
Oczywiście jedno i drugie nie oznacza, że mamy do czynienia z nielegalną apteką internetową, jednak większość klientów nie analizuje ofert aż tak bardzo, żeby móc wykryć te manipulacje.
2. Apteki internetowe - nielegalne apteki internetowe zagrożeniem dla życia
Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby legalnie sprzedawać środki farmaceutyczne czy nawet preparaty ziołowe, są wysokie. Dzięki nim właśnie, idąc do apteki, możemy mieć pewność, że kupujemy oryginalne leki - takie, które są odpowiednio przechowywane i nie powinny nam zaszkodzić.
Zobacz też:
Nielegalne apteki internetowe nie podlegają praktycznie żadnej kontroli, mogą więc sprzedawać na przykład:
- podróbki leków, często niemające nic wspólnego z oryginalnymi poza opakowaniem,
- produkty o nieznanym składzie chemicznym (często także samemu sprzedawcy) ,
- leki niewłaściwie przechowywane, przez co utraciły swoje właściwości lub stały się niebezpieczne dla osoby je przyjmującej,
- leki „z odzysku”, które po prostu zostały niewykorzystane przez kogoś,
- preparaty niedopuszczone do użytku.
Robiąc zakupy w aptekach internetowych, nigdy więc nie kierujmy się samą ceną, a nawet opiniami. Tylko podawanie przez apteki internetowe wszystkich danych koniecznych do zidentyfikowania firmy oraz samej apteki internetowej, może być dla nas wskazówką, że możemy sprawdzone produkty – bez tego bowiem leczenie nie będzie skuteczne, a nawet może zaszkodzić.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.