Uważaj na apteki internetowe!

Zakupy przez Internet są szybkie, proste i nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Mamy też możliwość porównania cen tego samego produktu u różnych sprzedawców, wybrania najkorzystniejszej oferty, a nawet ustalenia optymalnego sposobu i terminu wysyłki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób preferuje taki typ zakupów. Jeśli jednak chodzi o zamawianie leków, trzeba być ostrożnym – w Internecie coraz więcej jest fałszywych, nielegalnie działających aptek online.

Zamawiasz leki – dostajesz problemy

Niczego niepodejrzewający pacjent, chcący po prostu zamówić przez Internet leki – nawet znane mu dobrze, bo przyjmowane od wielu lat z powodu np. nadciśnienia, czy też dostępne bez recepty – musi obecnie, niestety, bardzo uważać. W sieci coraz częściej można spotkać nie rzetelne, funkcjonujące zgodnie z prawem firmy, ale zwykłych oszustów, próbujących wykorzystać nasz brak uwagi i zaufanie do tej formy robienia zakupów. Eksperci do spraw bezpieczeństwa w Carnegie Mellon University twierdzą, że nawet chcąc kupować leki legalnie i w sprawdzonych miejscach, nie jesteśmy bezpieczni. Coraz częściej zdarzają się cybermanipulacje, powodujące, że potencjalny klient przekierowany zostaje z miejsca, gdzie zamierzał zrealizować zamówienie – do jednej z dziesiątek nielegalnych aptek internetowych. Przestępcy mają też inny sposób nakłonienia nas do kupowania leków właśnie u nich. Nasze zaufanie starają się zdobyć, wykorzystując firmę świetnie nam znaną i uważaną przez większość ludzi za rzetelną: Google. W jaki sposób działają?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

  • Wpływają na wyniki wyszukiwania poprzez pozycjonowanie swoich stron w taki sposób, aby na czołowych miejscach odnośników do najpopularniejszych leków znalazły się właśnie ich „lewe” apteki;
  • Wykupują reklamy w systemie reklamowym Google, przez co wydaje się, że ich oferta jest poważna, a firma rzetelna.

Oczywiście, jedno i drugie nie oznacza, że mamy do czynienia z nielegalną apteką, jednak większość klientów nie analizuje ofert aż tak bardzo, żeby móc wykryć te manipulacje.

Nielegalne apteki zagrożeniem dla życia!

Wymagania, jakie trzeba spełnić, aby legalnie handlować środkami farmaceutycznymi czy nawet preparatami ziołowymi, są wysokie. Dzięki nim właśnie, idąc do apteki, możemy mieć pewność zakupu leku oryginalnego, takiego, który był odpowiednio przechowywany i nie powinien nam zaszkodzić.

Nielegalnych aptek nie kontroluje nikt, mogą więc sprzedawać na przykład:

  • podróbki leków, często niemające z oryginałem nic wspólnego, poza opakowaniem,
  • produkty o nieznanym (często także samemu sprzedawcy) składzie chemicznym,
  • leki przechowywane niewłaściwie, przez co utraciły swoje właściwości lub stały się niebezpieczne dla osoby je przyjmującej,
  • leki „z odzysku”, które po prostu zostały niewykorzystane przez kogoś,
  • preparaty, które nigdy nie zostały dopuszczone do użytku.

Robiąc zakupy w Internecie, nigdy więc nie kierujmy się samą ceną, a nawet opiniami. Tylko podawanie przez daną aptekę wszystkich danych, koniecznych do zidentyfikowania firmy oraz samego przedsiębiorstwa, może być dla nas wskazówką, że kupujemy sprawdzone produkty – bez tego bowiem leczenie nie będzie skuteczne, a nawet może zaszkodzić.

Ewelina Kira Czarczyńska, ponad rok temu

Leki

Komentarze (12)
~mimi
~mimi 2 tygodnie temu

Nie mam zaufania do aptek internetowych, wolę bezpośredni kontakt z farmaceutą. Bardzo lubię zakupy w aptece 4 pory roku, mają niskie ceny, można u nich znaleźć leki, które nigdzie indziej nie są dostępne.

Odpowiedz
~Martyna84
~Martyna84 ponad rok temu

Jeżeli apteki są nielegalne, to trzeba to zgłosić na policję, a nie pisać o tym artykuł. Z tych jak najbardziej legalnych i sprawdzonych polecam łódzką aptekę internetową Melissa. Zamawiam u nich leki od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolona.

Odpowiedz
~matrii
~matrii ponad rok temu

Polecam gorąco aptekę Zdrowit - adres to ulica Szpitalna 11. Moim zdaniem pod względem obsługi i cen jest to najlepsza apteka w Czeladzi. Do tego nigdy nie było tak, że chciałem jakiś lek, a nie było go na stanie.

Odpowiedz
~ricki21
~ricki21 ponad rok temu

Jest bardzo fajna apteka na Bielskiej w Tychach, nazywają się Zdrowit. Z tego się zdążyłem zorientować to sieć aptek. Kupuję tu doraźnie lekarstwa w razie przeziębień itp. Ceny atrakcyjne, szeroka gama produktów.

Odpowiedz
~monia
~monia ponad rok temu

zawsze szukam i zamawiam przez ceneo dzięki czemu mam gwarancje, że jeśli nie otrzymam zamówionego leku, to dostanę zwrot gotówki. Zamawiałam wielokrotnie i zawsze szybko otrzymywałam leki. Jest ogromna różnica w cenie, a przecież internetowe apteki też płacą za wynajem pomieszczeń jak również pracownikom pensje.Gdyby apteki stacjonarne nie miały tak wygórowanych cen to nikt by nie zamawiał w internetowych, poza tym nikt mi nie da pewności, że w stacjonarnej aptece leki są odpowiednio przechowywane.

Odpowiedz
~kaisa
~kaisa ponad rok temu

Najlepiej zdrowo się odżywiać, to oczywiście wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem.Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg!. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła coś rewelacyjnego!(idealnafigura24.pl).Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...