Trwa ładowanie...

AstraZeneca a szczepienia seniorów. Prof. Robert Flisiak: "Tą szczepionką powinny być szczepione tylko osoby młode" (WIDEO)

 Maria Krasicka
04.02.2021 11:44

Badania kliniczne nad szczepionką produkcji firmy AstraZeneca pokazują, że nie jest tak skuteczna, jak preparaty konkurencji oparte na technologii mRNA. Ostatnie badania wykazały również, że nie jest rekomendowana dla osób powyżej 65. roku życia.

Jaką strategię powinna obrać Polska w szczepieniach kolejnych grup? Skupić się jedynie na osobach do 64. roku życia, czy ustawić bezpieczną granicę na wieku 55 lat? W programie WP "Newsroom" prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, przyznał, że tą szczepionką powinny być szczepione jedynie osoby młode, zdrowe i ze sprawnym układem immunologicznym.

- Natomiast priorytet dla szczepienia bardzo skutecznego, immunogennego, powinien być dla osób starszych, schorowanych - mówi prof. Flisiak. - W Polsce naturalną granicą stał się wiek 60 lat. W tym momencie ustawiliśmy granicę progu między szczepionymi grupami. Charakterystyka produktu leczniczego mówi o 55 latach, więc jedną z tych opcji warto wybrać.

Istnieje przyjęta w Polsce granica 60 lat w grupach szczepionych. Skąd pomysł, by akurat w tym miejscu ją stawiać? Czy po 60. roku życia ryzyko jest szczególnie wysokie? Jak mówi ekspert, ta granica była oczywista, jeśli chodzi o śmiertelność.

- Powyżej 60. roku życia zaczyna się gwałtowny wzrost częstotliwości zgonów. On idzie później schodkowo, z najwyższym odsetkiem powyżej 80. roku życia. Jednak zaczyna się ten wzrost właśnie powyżej 60. roku. Ta granica była w zasadzie oczywista z tego punktu widzenia - mówi prof. Robert Flisiak.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze