Trwa ładowanie...

"Covidowy język" nowym objawem koronawirusa? Dotyczy to, co czwartego zakażonego

 Maria Krasicka
30.11.2023 17:37
Covidowy język. nowy objawy COVID-19
Covidowy język. nowy objawy COVID-19 (Facebook)

Od początku pandemii naukowcy badają dermatologiczne objawy COVID-19. Udokumentowane dolegliwości obejmują dziwne wysypki, swędzącą i piekącą skórę, a nawet covidowe palce. Hiszpńscy naukowcy zidentyfikowali nowe zmiany skórne w jamie ustnej. Według nich może to dotyczyć nawet 25 proc. zakażonych.

spis treści

1. Nowy objaw koronawirusa

Do głównych objawów zakażenia koronawirusem należy wysoka gorączka, uporczywy kaszel oraz utrata zmysłu smaku i węchu. Pacjenci zmagający się z COVID-19 coraz częściej zgłaszają również niepokojące zmiany skórne, takie jak covidowe palce, czy pokrzywka.

- Zmiany skórne często są takim sygnałem ostrzegawczym, bo dotyczą w zdecydowanej większości osób bezobjawowych, które nieświadomie mogą zarażać innych. W związku z tym, jeśli pojawią się jakieś zmiany na skórze u osób, które wcześniej nie miały problemów dermatologicznych i mogły mieć kontakt z zakażonym SARS-CoV-2, to bezwzględnie powinny one wykonać badanie, wymaz w kierunku koronawiusa - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o mutacjach koronawirusa"

Naukowcy z Hospital Universitario La Paz w Madrycie przeprowadzili badania, ponieważ zauważyli, że coraz więcej pacjentów skarży się na stany zapalne jamy ustnej. Z prawie 700 pacjentów, którzy łagodnie przechodzili COVID-19 aż 25 proc. wykazywało objawy takie jak afty, nalot i owrzodzenia języka.

Owrzodzenie języka
Owrzodzenie języka (GettyImages)

W badaniu opublikowanym w British Journal of Dermatology wykazali również, że 40 proc. badanych cierpiało na pokrzywkę, łuszczenie się skóry i zaczerwienienie na dłoniach i podeszwach stóp, a prawie 46 proc. doświadczyło zmian na językach, stopach i rękach.

- Początkowo jest to siny rumień, następnie pojawiają się pęcherze, owrzodzenia, suche nadżerki. Te problemy obserwujemy przede wszystkim u osób młodych i z reguły związane są z łagodniejszym przebiegiem choroby podstawowej. Może się zdarzyć też tak, że jest to jedyny objaw zakażenia koronawirusem – mówi prof. Walecka.

2. Covidowy język

Zdaniem naukowców istnieją różne formy "covidowego języka". Obejmują one zapalenie języka (opuchliznę i zmianę koloru), aftowe zapalenie jamy ustnej, a także plamisty biały nalot na języku. Autorzy twierdzą, że pojawiające się rany na języku są często powodem utraty smaku u zakażonych koronawirusem.

Na początku stycznia prof. Tim Spector, który prowadzi aplikację ZOE Covid Symptom Study, również podzielił się nowym odkryciem:

"Jedna na pięć osób chorych na COVID-19 nadal ma mniej powszechne objawy, których nie ma na oficjalnej liście PHE - takie jak wysypki skórne. Widząc rosnącą liczbę „covidowych języków” i dziwnych owrzodzeń jamy ustnej, nawet jeśli doskwiera ci jedynie ból głowy i zmęczenie, zostań w domu!" – napisał.

Według specjalistów z Akademii Dermatologii i Wenerologii w Madrycie zmiany skórne pojawiają się nawet u co piątego chorego na COVID-19. Lekarze zwracają też uwagę, że wiele czynników ma wpływ na pojawianie się podrażnień, czy wykwitów skórnych. Wśród nich wymieniają przede wszystkim stres towarzyszący chorym na koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze