Trwa ładowanie...

AstraZeneca ma lek na COVID-19. Skutecznie niweluje objawy infekcji

AstraZeneca ma lek na COVID-19. Skutecznie niweluje objawy infekcji
AstraZeneca ma lek na COVID-19. Skutecznie niweluje objawy infekcji (Getty Images)

Firma farmaceutyczna AstraZeneca opublikowała wyniki badań dotyczące leku na COVID-19. Chodzi o domięśniowy zastrzyk przeciwciał, nad którym pracowano od kilku miesięcy. Okazało się, że preparat zmniejsza częstość występowania objawów zakażenia SARS-CoV-2 i może skutecznie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa.

spis treści

1. AstraZeneca o wynikach badań

Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił wyniki III fazy badań nad preparatem o nazwie AZD7442, który jest mieszanką dwóch rodzajów przeciwciał monoklonalnych opracowanych na bazie przeciwciał pozyskanych od pacjentów, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2.

W analizie wzięło udział 5197 uczestników (43 proc. z nich miało 60 lat i więcej), z których dwie trzecie otrzymało lek, a pozostali placebo. Okazało się, że preparat AZD7442 zmniejszał ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19 w 77 proc. Co więcej, chronił przed chorobą przez prawie 200 dni od podania zastrzyku.

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska: "Odporność może nie być nam darowana raz na zawsze""

Ponadto liczba działań niepożądanych leku była porównywalna z grupą, która otrzymała placebo, co oznacza, że preparat był bardzo dobrze tolerowany.

Preparat AstraZeneca Skutecznie niweluje objawy infekcji
Preparat AstraZeneca Skutecznie niweluje objawy infekcji (Getty Images)

2. Badani to w przewadze osoby z chorobami współistniejącymi

75 proc. badanych to ludzie z chorobami współistniejącymi. Wyniki badań cieszą tym bardziej, że wśród badanych znajdowali się pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi oraz przyjmujące leki immunosupresyjne, które zmniejszają skuteczność szczepionki przeciw COVID-19.

Wśród tych 75 proc. znajdowały się także osoby z cukrzycą, ciężką otyłością, chorobą serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, przewlekłą chorobą nerek i przewlekłą chorobą wątroby. Są to schorzenia, które w przypadku zachorowania na COVID-19 narażają na hospitalizację, a nawet zgon.

Zaangażowani w badania naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie i Uniwersytetu Columbia dokonali także wstępnej oceny leku AZD7442 pod kątem ochrony przed wariantami koronawirusa, w tym przed wariantem Delta. Wynika z niej, że AZD7442 skutecznie chroni przed nowymi mutacjami. Jest to pierwszy tego typu lek, który może zapewnić potencjalnie długą ochronę przed COVID-19.

Wiceprezes firmy AstraZeneca Mene Pangalos poinformował, że po ukazaniu się pełnej wersji badań, koncern będzie starał się o dopuszczenie stosowania AZD7442 w nagłych wypadkach lub warunkowego zatwierdzenia preparatu tak, jak w przypadku szczepionki tego koncernu.

3. Wyniki badań napawają optymizmem

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie podkreśla, że wyniki badań można traktować z optymizmem.

- 77-procentowa ochrona przed objawowym COVID-19 w przypadku leku opartego na przeciwciałach monoklonalnych to całkiem sporo. Jest to istotne, ponieważ, jak wiemy, wariant Delta obniża ochronę przed zakażeniem wszystkich dostępnych na rynku szczepionek. Dlatego też 77-procentową skuteczność czy to w przypadku preparatu przeciwciał monoklonalnych, czy szczepionek uznać należy za wysoką – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Szuster-Ciesielska.

Wirusolog podkreśla, że na rynku nie ma zbyt wielu skutecznych leków na COVID-19, a szpitale mogą wykorzystywać tylko te, które zostały zatwierdzone w leczeniu choroby wywołanej SARS-CoV-2. Jest jednak jeden lek, o podobnym do AZD7442 mechanizmie działania.

- Na rynku jest inny preparat firmy Regeneron oparty na przeciwciałach, którym w ubiegłym roku leczony był były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Preparat ten ma jeszcze wyższą (ok. 90 proc. – przyp.red.) skuteczność w ochronie przed objawowym COVID-19 – dodaje ekspertka.

Brytyjski regulator leków 20 sierpnia dopuścił do użycia lek na COVID-19 firmy Regeneron o nazwie Ronapreve. Kiedy można się spodziewać wypuszczenia na rynek leku AZD7442 AstraZeneki?

- Na ten moment trudno wskazać termin, ponieważ nie wiadomo jak długo będzie procedował urząd regulacyjny, czyli Europejska Agencja Leków – kończy prof. Szuster Ciesielska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze