Trwa ładowanie...

Tocilizumab - lek na reumatyzm 3-krotnie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Najnowsze wyniki badań

Lek na reumatyzm zmniejsza 3-krotnie ryzyko śmierci z powodu COVID-19
Lek na reumatyzm zmniejsza 3-krotnie ryzyko śmierci z powodu COVID-19 (GettyImages)

Jak informują polscy naukowcy, najnowsze wyniki badania potwierdziły, że tocilizumab, lek dotychczas stosowany głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, 3-krotnie zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19. - Skuteczność leku jest jeszcze większa w przypadku chorych hospitalizowanych ze szczególnie ciężkim przebiegiem choroby, u których saturacja tlenu wynosi mniej niż 90 proc. - poinformował prof. Robert Flisiak, koordynator badań i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

spis treści

1. Tocilizumab lekiem na COVID-19

Tocilizumab jest lekiem immunosupresyjnym, stosowanym głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i ciężkiej postaci zapalenia stawów u dzieci. Pierwsze rekomendacje dotyczące stosowania tocilizumabu u chorych na COVID-19 wydało Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych jeszcze na początku pandemii w Polsce.

Wówczas leczenie tym preparatem rozpoczęto m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i w innych ośrodkach medycznych na terenie całego kraju. Podawano go pacjentom w stanie ciężkim i średniociężkim, czyli takim, którzy rozwinęli ostrą niewydolność oddechową.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

- Tocilizumab jest lekiem ratującym życie. Już po podaniu drugiej dawki leku obserwowaliśmy poprawę stanu klinicznego u pacjenta. U części wróciła spontaniczna czynność oddechowa. Tych pacjentów można było już odłączyć od respiratora – mówiła w rozmowie z abcZdrowie prof. Katarzyna Życińska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lek na reumatyzm zmniejsza 3-krotnie ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Najnowsze wyniki badań
Lek na reumatyzm zmniejsza 3-krotnie ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Najnowsze wyniki badań (123 rf)

2. Spektakularne wyniki badań

Najnowsze badanie opublikowane w lutym bieżącego roku było zainicjowane i jest realizowane także pod patronatem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Jak poinformował prezes PTEiLChZ prof. dr hab. Robert Flisiak, najnowsze wyniki badania SARSTer potwierdziły, że tocilizumab 3-krotnie zmniejsza ryzyko śmierci u pacjentów z burzą cytokinową w przebiegu COVID-19. Ale to nie koniec dobrych wiadomości.

- Skuteczność leku jest jeszcze większa w przypadku chorych hospitalizowanych ze szczególnie ciężkim przebiegiem choroby, u których saturacja tlenu wynosi poniżej 90 proc. Dodatkowo w tej grupie chorych zaobserwowano ponad 5-krotne zmniejszenie prawdopodobieństwa konieczności wentylacji mechanicznej (podłączenie do respiratora) oraz znaczące skrócenie czasu upływającego do uzyskania poprawy klinicznej - poinformował prof. Robert Flisiak, koordynator programu SARSTer.

Jak poinformował profesor, uzyskane dane będą analizowane w zależności od wielu parametrów wyjściowych i z uwzględnieniem różnych punktów końcowych oceniających skuteczność terapii.

3. W projekcie uczestniczy 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2

Badanie SARSTer jest nieinterwencyjnym programem badawczym, którego celem jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce u chorych leczonych w okresie od 1 marca 2020 r.

- Analiza jest realizowana na platformie internetowej. W projekcie uczestniczy 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2. Program został uruchomiony 7 czerwca 2020, a na dzień 14 lutego 2021 wprowadzono dane 3184 chorych - precyzuje prof. Flisiak.

Pacjenci zostali wybrani z krajowej bazy danych SARSTer, która obejmowała 2332 osoby z COVID-19, a obecne badanie obejmowało 825 dorosłych pacjentów z przebiegiem choroby od umiarkowanego do ciężkiego. Retrospektywną analizę przeprowadzono u 170 pacjentów leczonych TCZ (tocilizumab) i 655 pacjentów bez tego leku lub innej terapii przeciwcytokinowej. W badaniach wzięto pod uwagę płeć, wiek, BMI oraz choroby współistniejące pacjentów.

Oprócz Polaków, leczenie pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 tocilizumabem zastosowano w Chinach, USA, Iranie oraz we Włoszech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze