Trwa ładowanie...

Atakuje kibiców. Lekarz mówi, co dzieje się w szpitalach

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 17.06.2024 16:46
Podczas meczów rośnie ryzyko zawału. Lekarze ostrzegają
Podczas meczów rośnie ryzyko zawału. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

Badania wskazują, że fanom piłki nożnej może grozić podwyższone ryzyko sercowo-naczyniowe, pod postacią zawału serca czy udaru mózgu. Prof. Artur Mamcarz wyjaśnia, że zagrożenie jest jeszcze większe, jeśli będziemy kibicować z butelką w dłoni.

spis treści

1. Kibice Euro 2024 narażeni na niebezpieczeństwo

Badania z ostatnich lat wskazują na związek między oglądaniem wydarzeń sportowych a większą liczbą przyjęć do szpitala z powodu niewydolności serca i zatrzymania krążenia. Jedno z niedawnych badań, które ukazało się na łamach "Acta Cardiologica", dowiodło również, że podczas meczów mistrzostw świata w piłce nożnej i tuż po nich liczba przyjęć do szpitala z powodu sercowo-naczyniowych wzrasta nawet o 15 proc.

Prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wyjaśnia, że związany z silnymi emocjami zawał u kibica to nie jest mit. Wystąpienie powikłań potwierdzają badania.

Zobacz film: "Nadwaga i alkohol. Lekarz punktuje Polaków"

- W 2008 r. opublikowano je w poważnym piśmie, jakim jest "New England Journal of Medicine". Ujawniono wtedy wzrost ostrych zespołów wieńcowych wśród kibiców niemieckich podczas Mistrzostw Świata w 2006 r. Ogólnie liczba zawałów była wtedy większa w porównaniu do roku poprzedniego, jak i następnego. Można zatem podejrzewać, że była ona związana z silnymi emocjami podczas tych wydarzeń sportowych - wyjaśnia prof. Mamcarz w rozmowie z PAP.

To właśnie te silne emocje mogą wpływać negatywnie na serce. - Wzrasta wtedy ciśnienie tętnicze krwi i większa jest aktywność układu współczulnego, czemu towarzyszy nasilone wydzielanie adrenaliny. Przyspieszony jest również rytm serca, który może doprowadzić do pęknięcia blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej i do zawału serca - wyjaśnia prof. Mamcarz.

Silne emocje podczas kibicowania mogą prowadzić nawet do zawału serca
Silne emocje podczas kibicowania mogą prowadzić nawet do zawału serca (Getty Images)

Największym ryzykiem obarczone są osoby, które mają już choroby układu sercowo-naczyniowego czy osoby z czynnikami ryzyka rozwoju chorób serca. To m.in. osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą czy hiperlipidemią bądź otyłością i cukrzycą.

2. Alkohol. Dodatkowy czynnik ryzyka

Prof. Mamcarz wyjaśnia, że alkohol i silne emocje kibice to również niebezpieczne połączenie. Etanol również aktywuje układ współczulny, poza tym w każdej ilości negatywnie wpływa na organizm, w tym na serce czy mózg.

- Pamiętam, że podczas Mistrzostw Europy odbywających się w Polsce i Ukrainie, do Szpitala Solec w Warszawie, w którym wtedy pracowałem, przywieziono ze stadionu Irlandczyka z rekordową we krwi dawką alkoholu… - mówi w czasie wywiadu lekarz i dodaje, że kibic miał we krwi 8,9 promila alkoholu.

- My tego pacjenta uratowaliśmy, na drugi dzień opuścił szpital. Kiedy wychodził, polscy kibice, z którymi się zaprzyjaźnił, stali pod szpitalem z torbami pełnymi piwa - dodaje prof. Mamcarz.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze