Oglądanie meczów piłkarskich może być dobre dla zdrowia. Organizm zachowuje się jak na treningu
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania na kibicach regularnie oglądających piłkę nożną. Wyniki pokazały, że śledzenie telewizyjnych relacji sportowych, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, pod warunkiem, że nasz faworyt wygrywa.
1. Wpływ oglądania meczów na zdrowie
Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds przeprowadzali nietypowe badania na kibicach miejscowej drużyny United. Obserwowano ich stan zdrowia w trakcie oglądania trzech kluczowych meczów poprzedniego sezonu (klub walczył wtedy o awans do pierwszej ligi).
Lekarze monitorowali w trakcie z każdego z tych meczów ciśnienie krwi, puls, a także przeprowadzano testy psychologiczne.
Na początku badacze zauważyli, że w trakcie spotkań puls u 64 proc. osób zdecydowanie przyspieszał. W niektórych przypadkach nawet do 140 uderzeń na minutę.
Mimo wszystko naukowcy uważają, że taki stan ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Po pierwsze jest to tzw. stres pozytywny, który trwa nie dłużej niż 90 minut. Może mieć pozytywny wpływ na osoby, które mają zbyt niskie ciśnienie krwi.
2. Zwycięstwa nam pomagają
Szczególnie kiedy drużyna, której kibicujemy strzela bramkę. W takim przypadku ciśnienie krwi rośnie, a serce zaczyna bić coraz szybciej - nawet o dwadzieścia uderzeń na minutę. Pozwalało to również zredukować strach, który odczuwali kibice przed meczem. Fale wzrostu ciśnienia, euforii i poprawy humoru działają oczyszczająco na organizm.
Co ciekawe, sytuacja zmienia się, gdy drużyna, której kibicujemy, przegrywa. Takie wydarzenie uderzało szczególnie w psychikę mężczyzn. W ankietach przeprowadzanych po meczu niektórzy mężczyźni porównywali uczucie po przegranym meczu do otrzymania wiadomości o śmierci bliskiego przyjaciela.
W podsumowaniu badania lekarze zaznaczają, że oglądanie meczu piłkarskiego może mieć podobny wpływ na organizm jak lekki trening fitness, o ile drużyna, której kibicujemy, wygrywa.
3. Przeklinanie przed telewizorem może wyjść na zdrowie
To nie pierwsze badania tego typu na kibicach. Cztery lata temu przeprowadzono podobne badania na kibicach futbolu, ale amerykańskiego. Tradycyjna, amerykańska gra jajowatą piłką ma (prócz podobnych działań zdrowotnych) również zacieśniać więzy społeczne. Dzięki temu wzrasta poczucie bezpieczeństwa zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Badacze zauważyli, że na stadionie (a często również przed telewizorami) kibice dają upust wszystkim swoim negatywnym emocjom. Coś, czego nie mogą zrobić w sytuacjach zawodowych w pracy, czy w relacjach rodzinnych. Takie zachowania jak okrzyki, gwizdy, buczenie, a nawet przeklinanie mogą mieć pozytywny wpływ na naszą równowagę psychofizyczną.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.